• ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۲ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4182 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور

فرصت حضور

الهه كولايي

موضوع حضور جمهوري اسلامي ايران در مجامع و سازمان‌هاي بين‌المللي در طول چهار‌دهه گذشته همواره با بحث‌ها و ديدگاه‌هاي متنوعي روبه‌رو بوده است كه اين مهم نشان‌دهنده برخي برآوردها و ادراك‌هاي نادرست نسبت به محيط بين‌المللي و كاركرد سازمان‌هاي بين‌المللي است. بدون ترديد ساختار قدرت در نظام بين‌الملل، عملكرد همه نهاد‌هاي بين‌المللي را كمتر يا بيشتر بسته به نوع فعاليت و حوزه عملكرد آنها تحت تاثير قرار مي‌دهد.

در اين موضوع در سازمان ملل متحد به ويژه درشوراي امنيت كه 5 قدرت بزرگ جهان درآن از حق وتو برخوردار هستند، نمود و بروز بيشتري پيدا مي‌كند اما اين يك واقعيت غير قابل انكار است كه در فضاي تشديد ايران‌هراسي و بزرگ نمايي تهديدي به نام ايران در اين منطقه از جهان و حتي فراتر از سطح منطقه‌اي به عنوان تهديدي براي صلح و امنيت بين‌المللي آن‌گونه كه امريكا براي پيشبرد اين پروژه تلاش مي‌كند، حضور ايران در سازمان‌ها و مجامع بين‌المللي را بيش ازپيش ضروري مي‌سازد و اين دقيقا بر خلاف نقطه‌نظري است كه حضور ايران در اين مجامع را مشروعيت بخشيدن به آن و به نفع قدرت‌هاي سلطه‌گر جهاني ارزيابي مي‌كند . اين واقعيت را نمي‌توان انكار كرد كه طرح ديدگاه و نقطه نظر‌هاي مردم ايران و جمهوري اسلامي ايران از سوي رهبران و نمايندگان كشور در سطوح مختلف مي‌تواند به بهبود و اصلاح اين چهره‌اي كه امريكا تلاش دارد آن را مشوه سازد، كمك كند. در واقع حضور نمايندگان جمهوري اسلامي در سطوح مختلف در مجامع مختلف و گردهمايي‌هايي كه نمايندگان كشور‌هاي مختلف جهان حضور دارند، اين فرصت را پيدا مي‌كنند تا با استفاده از رسانه‌هاي بين‌المللي به بيان ديدگاه‌ها، خواسته‌ها، ‌مطالبات و در واقع نگرش‌هاي واقعي مردم و دولت ايران پرداخته و فضاي تبليغاتي سنگين عليه ايران را بشكنند. حضور ايران در مجامع بين‌المللي، حتي در سازمان ملل فرصتي خواهد بود تا رهبران ايران به ويژه رييس‌جمهور به بيان ديدگاه‌هاي خود به‌طور مستقيم مردم جهان و افكار عمومي بين‌المللي را درباره دغدغه‌ها و نگرش‌ها و حقوق حقه ايران به‌طور مستقيم روبه‌رو ساخته و از اين مسير فضا را براي پيشبرد ابزار ديپلماسي و استفاده از آن در جهت تامين منافع ايران مهيا سازد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.