• ۱۳۹۸ يکشنبه ۳۰ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4182 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور

اگر به حرف كيهان بود، ايران بايد منزوي مي‌شد

داريوش قنبري

در اينكه آقاي روحاني بايد براي دفاع از حقوق ملت ايران در مجمع عمومي سازمان ملل حضور يابد، ترديدي نيست. اگر ملاك گفته‌ها و تفكرات روزنامه كيهان و امثال آنها باشد، ايران بايد منزوي شود و هيچ ارتباطي با دنياي خارج نداشته باشد. اين امر باعث مي‌شود كه دشمنان هر بلايي كه مي‌خواهند بر سر ملت ايران بياورند. واضح است كه رييس‌جمهور امريكا در جلسه شوراي امنيت عليه ملت ايران اقدام كند. آنها كه مي‌خواهند آقاي روحاني در مجمع عمومي سازمان ملل حضور پيدا نكند، چه استدلالي دارند. جاي سوال دارد كه اين اقدام كدام منفعت را براي كشور تامين ‌مي‌كند. منع كردن آقاي روحاني در دفاع از ملت ايران به نفع كشور نيست و عدم حضور آقاي روحاني در واقع كمك به دشمنان كشور است كه ديدگاه‌ها و خواسته‌هاي خود را مطرح كنند و نماينده عالي ايران نيز در چنين جلسه‌اي حضور نداشته باشد. كساني كه الفباي روابط بين‌الملل را مي‌شناسند، چنين ديدگاهي را مردود مي‌دانند. حضور فعالانه ايران در چنين مجامعي مي‌تواند فضاي بين‌المللي‌اي را كه امريكا مي‌خواهد عليه ايران بسيج كند، بشكند. در شرايطي كه مردم ايران تحريم‌هاي سنگيني را متحمل شده‌اند، طرح چنين ديدگاهي چه معنايي مي‌تواند داشته باشد. تنش‌زدايي از روابط ايران با كشورها بايد در دستور كار وزارت خارجه ايران قرار بگيرد و حضور آقاي روحاني در سازمان ملل نيز بايد در راستاي تحقق همين هدف باشد. به هر حال رييس‌جمهور بايد درباره تحريم‌هاي ظالمانه عليه مردم صحبت كند. اقدامات خلاف ترامپ در نقض معاهدات بين‌المللي بايد بازگو شود. بنابراين ديدگاه كيهان به هيچ‌وجه توجيهي ندارد. بهتر است كه اين ديدگاه كه در گذشته با سياست‌هاي امريكا نيز همراه شده در شرايط فعلي سكوت كند. ديدگاه دلواپسان در تنش‌هاي به وجود آمده براي ايران موثر بوده و ناتواني اين تفكر در عرصه سياست خارجي مشخص است.

آقاي روحاني بايد در سازمان ملل خطرات بي‌توجهي‌هاي امريكا نسبت به تعهدات بين‌المللي را يادآور شود و اين مساله قطعا مورد توجه افكار عمومي بين‌المللي قرار خواهد گرفت. در گذشته نيز آقاي روحاني نشان داده كه عرف بين‌المللي را به خوبي مي‌شناسد و توان سخنراني قاطعانه از طرف ملت ايران را دارد و اين رويه در اين جلسه سازمان ملل نيز بايد ادامه پيدا كند.

فعال سياسي اصلاح‌طلب

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.