• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4205 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۹ مهر

حرمت قلم قاشقچي

بهروز بهزادي

گم شدن مرموز جمال قاشقچي(1)، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودي درون كنسولگري عربستان در استانبول در حالي كه دوربين‌هاي امنيتي دولت تركيه ورود او را ثبت كرده‌اند، ولي هيچ نشاني از خروج او نيست اين گمان را تقويت مي‌كند كه او كشته و مثله شده و توسط خودروهاي سياسي جسد مثله شده او را از كنسولگري خارج كرده‌اند؛ به ويژه كه در همان روز 15 مامور امنيتي سعودي با يك پرواز اختصاصي وارد استانبول مي‌شوند، چند ساعتي را در كنسولگري مي‌گذرانند و شب هنگام به عربستان بازمي‌گردند. جالب اين است كه كنسولگري عربستان در استانبول ورود قاشقچي را پذيرفته و اعلام كرده او چندي بعد از كنسولگري خارج شده است. اين مقامات مي‌گويند دوربين‌هاي كنسولگري هيچ واقعه‌اي را ثبت و ضبط نمي‌كنند و فقط ماموران امنيتي كنسولگري تصاوير را در حال پخش مي‌بينند. اين واقعه بيش از يك هفته است كه افكار عمومي جهان به ويژه روزنامه‌نگاران را به خود جلب كرده است.اگر اين خبر به نوعي ثابت شود بدون ترديد يكي از بزرگ‌ترين ترورهاي سياسي و دولتي جهان كه قرباني آن يك روزنامه‌نگار منتقد بوده رقم خورده است. گرچه اين جنايت مردم جهان را متوجه خوي وحشي زمامداران سعودي كرده است و اينك افكار عمومي دنيا نگران روزنامه‌نگاري است كه قرباني نوشته‌هاي خود شده است، من آن را جنايتي عليه ژورناليست‌ها مي‌دانم و به همين دليل انتظار داشتم انجمن‌ها و سنديكاهاي روزنامه‌نگاران در جهان زودتر از اين واكنش نشان دهند و از سازمان ملل متحد، دولت‌هاي خود و در نهايت از دربار عربستان سعودي بخواهند پاسخي قانع‌كننده درباره جمال قاشقچي به جامعه جهاني روزنامه‌نگاري و مردم جهان بدهند. روزنامه‌نگاران بايد به اين دولت‌هاي سركش بفهمانند سلاح يك روزنامه‌نگار تنها يك قلم است و اين قلم در هيچ آييني خطرناك نيست.

1- قاشقچي‌ها ترك‌تبارند كه جدشان در دربار ملك سعود پادشاه عربستان پزشك بوده است. اينان بعد از فروپاشي امپراتوري عثماني به حجاز رفته‌اند. در زبان عربي چون حرف «چ» وجود ندارد با تغيير حرف اول او را خاشقجي مي‌نامند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.