• ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۶ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4388 -
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۳ خرداد

مصرف، اسراف، توسعه

نيوشا طبيبي

۱- گفته‌هاي وزير نيرو درباره مصرف فراوان و اسراف‌كارانه در كشور اگرچه با ظرافت و زيركي بيان نشده اما مسلما رنگي از واقعيت دارد. اين درست است كه عده زيادي از هموطنان در تنگناي اقتصادي غم نان دارند اما وجود افرادي كه مصرف بي‌حد و حصر مسرفانه و غيرمنطقي دارند قابل كتمان نيست. عده اخير باري بر دوش جامعه هستند و بخش بزرگي از منابع حياتي كشور را به هدر مي‌دهند و در بهترين حالت به زباله تبديل مي‌كنند؛ در مصرف آب و انرژي هم حد و مرزي براي خود قائل نيستند. انصاف اين است كه وزير راست مي‌گويد: ما ايرانيان مقدار زيادي از گندم و برنج توليدي و وارداتي خود را دور مي‌ريزيم و نابود مي‌كنيم.

۲- براي عبوراز سختي‌هاي اقتصادي و رسيدن به رفاه و توسعه و برخوردار شدن از مواهب جامعه‌اي پيشرفته، عزم جزم لازم است. براي آنكه محيط زيست كشور زنده بماند و حفاظت شود، به كاري بيش از كامنت گذاشتن و لايك زدن نياز است. اگر بخواهيم براي عبرت گرفتن از تاريخ، داستان پيشرفت ملل ديگران را بازخواني كنيم، مي‌بينيم كه آنها متعصبانه از اقتصاد و توليد ملي‌شان دفاع كرده‌اند و پاي آن ايستاده‌اند بلكه هزينه داده‌اند. امروز در بسياري از كشورهاي پيشرفته كه محسود ديگرانند، خريد كالاي داخلي امري محرز و بايسته و معمول است و اگر شهروندي كالاي خارجي بخرد گويي خلاف عرف و عادت رفتار كرده و به توليد ملي صدمه رسانده. روشن است كه ممنوع كردن و افزايش تعرفه كالاهاي وارداتي تاثير چنداني بر ميزان مصرف ندارد. اين فرهنگ مصرف است كه بايد اصلاح شود

۳- نوع كالاي مصرفي، ميزان واقعي احتياج به آن و مقدار پسماندي كه از خريد و مصرف به جا مي‌ماند، نكاتي هستند كه براي حفاظت از محيط زيست و رونق توليد و شكوفايي اقتصادي بايد بيش از پيش به آنها توجه كرد.

توليدكنندگان اروپايي در بسته‌بندي كالاها معمولا از دو استاندارد پيروي مي‌كنند: يك - استاندارد اتحاديه اروپا كه معطوف به حداقل رساندن مصرف پلاستيك و مواد غيرقابل بازيافت است و دو، استانداردي براي صدور كالا كه به نقاط ديگر جهان به ويژه غرب آسيا - كه قوانين آسان‌تري براي ممنوعيت مواد غيرقابل بازيافت دارند – رعايت مي‌شود. مواد پلاستيكي و غير قابل بازيافت معمولا قيمتي كمتر از مواد طبيعي و قابل بازيافت دارند و در نتيجه صادركنندگان اروپايي آن را به قيمت آسيب رساندن به محيط زيست كشور مقصد ترجيح مي‌دهد. اسناد و مدارك اين موضوع توسط عده‌اي از علاقه‌مندان به محيط زيست جمع‌آوري شده و در اينترنت قابل دسترسي است. لازم است مراجع مسوول نظارت بر واردات و البته سازمان حفاظت محيط زيست در اين موضوع دقت بيشتر داشته باشند. فرهنگ‌سازي و آموزش شهروندان براي خريد كالاهايي كه پسماند كمتري دارند و موجب ايجاد آلودگي كمتري در محيط‌زيست ايران مي‌شوند بسيار ضروري است.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.