• ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4433 -
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۵ مرداد

گنجينه‌اي سرشار از تجربه‌هاي آزاديخواهانه مردم ايران

تاريخ معاصر در ايران از نگاه گروهي از اساتيد اين حوزه از 14 مرداد 1285 آغاز مي‌شود. در آن غروب كه مظفرالدين شاه فرمان مشروطيت را امضا كرد و سبك و سياق حكومتداري تغيير يافت؛ مظفرالدين شاه با همين امضا براي خود تا حدودي عاقبت به خيري خريد و در تاريخ نامش به فرمان مشروطيت درهم آميخت. محمدعليشاه كه بر تخت نشست، گمان مي‌برد برانداختن اين شيوه جديد به آساني خواهد بود، مدت‌ها تقلا كرد‌، اتابك را از اروپا به ايران آورد و در نهايت با كمك قزاقان مجلس را به توپ بست. فتح پايتخت اگر تنها 4 ساعت برايش زمان برد اما تبريزي‌ها و به ويژه پايمردي ستارخان او را به زانو درآورد. سالگرد صدور فرمان و ياد مجاهدان و سرداران مشروطه بهانه‌اي شد تا در شبكه‌هاي اجتماعي و به ويژه توييتر فارسي هشتگ مشروطه داغ شود. آنچه مي‌خوانيد، منتخبي از اين توييت‌هاست:

«نهضت مشروطه همچنان الهام‌بخش است. حاكميت ملي، مردم‌سالاري و حكومت قانون فرمان مشروطه در 14مرداد 1285صادر شد»، ‌«ياد و نام شيرزنان و دلاورمردان جنبش ملي مشروطه را گرامي مي‌داريم، نام و يادشان گرامي و جاودان باد»، ‌«اينكه پهلوي ضد و مخالف مشروطه بود و تمام آثار و نتايج آن را از بين برد، شعار نيست. جايگاه ستارخان به عنوان نماد مشروطه در زمان پهلوي به خوبي نمايانگر اين امر است و حتي به مجسمه‌اش هم كه حكومت ملي در تبريز برافراشته بود، رحم نكردند»، ‌«انقلاب مشروطه يادآور مجاهدت تاريخي ايرانيان است. انقلابي به رنگ قانون، مقاومت و به رنگ خون مجاهدين تبريزي، گيلاني، بختياري و همه اقوام ايراني»، ‌«ايران در مسير ترقي تمام مفاهيم سياسي (حقوق، دولت، حكومت، تفكيك قوا و...) را در مشروطه فهميد»، «تنبيه الامه و ... علامه ناييني. مقالات ملكم از جمله مقالاتش در روزنامه «قانون». مكتوبات ميرزا فتحعلي آخوند‌زاده. رساله يك كلمه مستشارالدوله و... اساس و بنيان‌هاي فكري انقلاب مشروطه رو تشكيل ميدن»، «ملكم خان در اولين شماره روزنامه قانون نوشت: هيچ‌كس در ايران مالك هيچ چيز نيست چون قانون نيست. حاكم تعيين مي‌كنيم بدون قانون، سرتيپ معزول مي‌كنيم بدون قانون، حقوق دولت را مي‌فروشيم بدون قانون، ...بندگان خدا را حبس مي‌كنيم بدون قانون، شكم پاره مي‌كنيم بدون قانون»، «سخنراني دكتر مصدق در جشن سالگرد انقلاب مشروطه، 14 مرداد 1332: در حكومت مشروطه تنها يك قدرت اصيل و لايزال موجود است و آن نيروي ملت است كه اگر به معناي واقعي بروز و ظهور نكند، مشروطيت و دموكراسي مفهوم حقيقي خود را از دست مي‌دهد»، «يكي از مهم‌ترين تحولات ارتباطي موثر در روند انقلاب مشروطه بدون شك تكميل دستگاه چاپ‌سنگي دستي و ابداع چاپ چرخ‌چاهي بود؛ يه وسيله جمع‌وجور كه خيلي ساده و سريع مي‌شد باهاش توي زيرزمين‌ها و سرداب‌ها، روزنامه چاپ كرد، اون هم بي‌هيچ نظارت و سانسوري؛ »، «امروز ۱۴ مرداد، سالگرد پيروزي انقلاب مشروطه است، ياد و نام تمام آزاديخواهان، مجاهدين و فداييان تا ابد در قلوب آزاديخواهان است»، و «انقلاب مشروطه گنجينه‌اي سرشار از تجربه‌هاي آزاديخواهانه مردم ايران، درگيري‌هاي سياسي و نظامي آن انقلابي بود كه امواجش سراسر ايران را در برگرفت؛ گنجينه‌اي سرشار از تجربه‌ها و از انگيزش‌هاي آزاديخواهانه و عدالت‌طلبانه به ‌بار آورد كه پشتوانه‌اي براي همه جنبش‌هاي پيشرو و رهايي‌بخش ميهن شد».

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.