• ۱۳۹۹ دوشنبه ۶ بهمن
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online صفحه ویژه كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4468 -
  • ۱۳۹۸ شنبه ۳۰ شهريور

اميد به حل بحران‌ منطقه

امير موسوي

با توجه به شرايط حاكم بر منطقه، عربستاني‌ها متوجه شدند كه امريكا در حال بازي كردن با آنها است و تقريبا كار امريكا را مي‌توان باج‌گيري دانست و سفر اخير مايك پمپئو، وزير خارجه ايالات متحده به جده آنها را به طور كامل نااميد كرد. هنگامي كه پمپئو در سخنان خود عنوان كرد به دنبال حل مسائل خود با جمهوري اسلامي از طريق ديپلماتيك هستيم، يك رويكرد جديد در ميان تحليلگران تلويزيوني سعودي به وجود آمد كه اعلام مي‌كردند نبايد اميدي به امريكا داشت و بايد نسبت به سياست‌هاي خود در قبال جمهوري اسلامي ايران تجديدنظر كنيم و وارد تلاش‌هاي ديپلماتيك براي حل مسائل با ايران شويم. اين سخنان در چند وقت اخير كاملا جديد است و به نظر مي‌رسد اين سخنان با چراغ سبز برخي مقام‌هاي سعودي مطرح شده است چرا كه اين تحليلگران در عربستان چنان جسارتي ندارند كه به صورت مستقل تغيير رويكرد دهند و سخناني اينچنيني را مطرح كنند. واقعيت آن است تلاش‌هايي كه آقاي ظريف، وزير امور خارجه كشورمان با ارسال‌ پيام‌ها و انتشار توييت‌ها انجام مي‌دهد در كنار صحبت‌هاي آقاي روحاني رييس‌جمهور، ظاهرا طرف مقابل را به فكر فرو برده است. البته نبايد تلاش‌هاي منطقه‌اي را براي تغيير اين رويكرد ناديده گرفت. به خصوص تلاش‌هاي كويت، عمان و عراق در تغيير رويكرد عربستان قابل توجه بوده است. جمهوري اسلامي ايران نيز اين آمادگي را دارد كه مشكلات عربستان را به نحوي ملايم‌تر كند و اصطلاحي وجود دارد كه بايد عربستان را از بالاي درختي كه گير كرده پايين آورد. اما نبايد صحبت‌هاي افرادي مانند عادل الجبير، وزير مشاور در امور خارجه عربستان سعودي را نيز ناديده گرفت كه عليه جمهوري اسلامي موضع تندي دارد. اين موضوع نشان مي‌دهد كه اختلافات جدي در داخل عربستان وجود دارد و تندرو‌ها كماكان بر سر كار قرار دارند و اجازه نمي‌دهند منطق و تعقل در حاكميت افزايش يابد. حال بايد ديد كه در آينده اين شرايط چگونه تغيير مي‌كند. برخي از كارشناسان سعودي در حال يادآوري اين موضوع هستند كه سياست‌هاي امريكا در قبال عربستان به مانند سياست‌هاي امريكا در قبال صدام در دهه 1980 ميلادي است كه چگونه صدام را در دام جنگ با ايران و كويت انداختند. اگر اين تفكرات قوي‌تر شود قطعا تحولاتي در داخل عربستان رخ خواهد داد. اما بايد ديد كه محمدبن سلمان به عنوان وليعهد و گروه حاكم بر عربستان سعودي چه تصميمي را اتخاذ خواهد كرد. ما شاهد آن هستيم كه گروه‌هاي غير حاكم از جمله امراي صاحب ثروت و امراي سياسي اكثرا مخالف رويارويي با جمهوري اسلامي هستند و ...

يكي از اينها اعلام كرد كه ما اگر با حركت‌هاي غيرمستقيم ايران فروش نفت‌مان به نصف رسيد، زماني كه وارد رويارويي با ايران شويم چه اتفاقي خواهد افتاد؟ اين بحث‌ها اكنون در عربستان جريان دارد. اما امريكايي‌ها ظاهرا نمي‌خواهند اين كار صورت گيرد و در تلاش هستند تا جمهوري اسلامي را به نحوي متهم و عربستان را تحريك كنند و به سمت يك درگيري سوق دهند. امريكايي‌ها نيز اعلام كردند كه اين جنگ امريكا نيست و به ما ارتباطي ندارد زيرا سرباز امريكايي‌ كشته نشده و هدف امريكايي مورد اصابت قرار نگرفته است. آنها منافع خود با عربستان را جدا كردند و اين براي سعودي‌ها بسيار سنگين است. در اينجاست كه بايد تلاش‌هاي ديپلماتيك جمهوري اسلامي به شكل مضاعف پيش برود؛ به خصوص اينكه به شكل غيرمستقيم بايد اين كار صورت گيرد. اگر چنين كاري به صورت حساب شده صورت بگيرد و به نحوي اين پيام به رياض برسد كه با جمهوري اسلامي بايد به يك تفاهم دست پيدا كند. اين موضوع برنامه‌ريزي و تلاش‌هاي قابل توجهي را مي‌طلبد كه وزارت خارجه مي‌تواند به خوبي اين نقش را ايفا كند و حتي غير از وزارت امور خارجه، افرادي پرنفوذ‌تر در منطقه كه با ايران همگون‌تر هستند مي‌توانند نقش‌آفريني داشته باشند. ظاهرا آقاي ظريف نيز به اين موضوع اعتقاد دارد و بايد ديد اين موفقيت‌ها به كجا خواهد رسيد. البته براي عربستان و امريكا پذيرش قدرت نظامي انصارالله و ارتش يمن غيرقابل باور است. زيرا اين موضوع براي آنها سنگين خواهد بود.

در حال حاضر اين اميدواري وجود دارد كه در سفر آقايان روحاني و ظريف به نيويورك يك سري تلاش‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي براي آرام كردن اوضاع صورت خواهد گرفت. بالاخره اكثر كشورهاي دنيا نظر امريكا را در بحث آرامكو تاييد نكردند. نه اروپا و نه چين و روسيه هيچ ‌يك روايت واشنگتن را نپذيرفتند و از همه جالب‌تر وزارت دفاع ژاپن نيز برخلاف موضع امريكا در اين زمينه موضع‌گيري كرد. اكثر كشورهاي عربي نيز با امريكا همراهي نكردند. اين نشان مي‌دهد كه امريكا ناتوان از ايجاد يك ائتلاف منطقه‌اي و بين‌المللي عليه ايران است. از همين رو تلاش‌هايي در حال انجام است، كه از اين درد و خسارت عظيم كاسته شود و به نحوي شرايط به سمت آرامش پيش برود. عربستاني‌ها دريافتند كه اگر جسارتي به منافع ايران صورت گيرد، جمهوري اسلامي مي‌تواند ضربه بزرگي به آنها وارد كند. در حال حاضر به نظر مي‌رسد ديدارهاي دوجانبه و چندجانبه در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل فرصتي است براي حل بحران‌هاي منطقه‌اي و رد و بدل كردن پيغام‌ تا از تنش‌ها در منطقه كاسته شود. هر چند در حال حاضر ديدار دوجانبه ميان مقام‌هاي عربستان سعودي و ايران بعيد به نظر مي‌رسد، اما ممكن است پيام‌هايي رد و بدل شود. عربستان مايل است كه جنگ يمن هر چه سريع‌تر به پايان برسد زيرا در شرايط مساعدي به سر نمي‌برد. اكنون اماراتي‌ها نيز دچار مشكل شده‌اند و حتي اماراتي‌ها طي چند روز اخير پيام‌هاي خاصي با ايران رد و بدل كرده و طلب كمك كرده اند. چرا كه آنها نگران تهديد انصارالله شده‌اند زيرا مي‌دانند اهدافي در ابوظبي و دوبي نيز تعيين شده است و اكنون به‌ شدت نگران هستند. زيرا هر اتفاقي اقتصاد آنها را نابود مي‌كند. هم‌اكنون نيز شاهد افت شديد قيمت‌ هتل‌ها و كنسل كردن سفرها به امارات متحده هستيم. تهديد انصارالله شرايط بحراني را براي امارات به وجود آورده است و اينها هيچ راهي ندارند كه يك همكاري سياسي - ديپلماتيك با جمهوري اسلامي آغاز كنند اما غرورشان اجازه چنين كاري را نمي‌دهد. چرا كه امارات و عربستان مبالغ هنگفتي در حساب‌هاي بين‌المللي ذخيره كرده‌اند و فكر مي‌كنند با پرداخت پول مي‌توانند مشكلات خود را حل كنند. نكته ديگر اينكه آنها اتكاي زيادي به امريكا و رژيم صهيونيستي كرده‌اند و فكر مي‌كنند كه آنها دست به حركتي عليه ايران خواهند زد. اكنون تلاش‌هاي بين‌المللي به سمتي سوق پيدا كرده است كه اين كشورها به سمت تفاهم با ايران پيش بروند. اگر اين تفاهم صورت گيرد بسياري از مشكلات حل خواهد شد. پيش‌بيني بنده اين است كه آقاي ظريف دو يا سه ملاقات مهم در زمينه مسائل منطقه‌اي در حاشيه مجمع خواهند داشت.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون