• ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۶ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4484 -
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۷ مهر

ماركس هم اسپينوزا مي‌خواند

كتاب «قدرت فقر» با نام فرعي «ماركس اسپينوزا مي‌خواند» از سه حركت تشكيل شده است.

1- در حركت اول، رابطه اسپينوزا - ماركس، با شرح قرابت‌هاي تعريف «مفهوم مشترك» در اسپينوزا و تعريف «ارزش» نزد ماركس، ترسيم مي‏‌شود.

2- دومين حركت، قرائت خلاقانه ماركس از اسپينوزا و وفاداري‌اش را به او در دست‌‏نوشته ١٨٤١ برجسته مي‌‏سازد.

3- سومين حركت، مضمون قدرت برسازنده فقر، را از مجراي مقايسه دقيق ‏نوشته‌هاي اسپينوزا و ماركس، به علاوه متاخرترين تفاسير‏شان، شرح ‌و بسط مي‌دهد. سرانجام، اين كتاب تلاش دارد از «اخلاق» اسپينوزا به سوي اخلاقي درباره ما، درباره فهم و عمل ما، حركت كند. جهاني كه اسپينوزا به روي ما مي‏‌گشايد، بافتار و بنيان اين كتاب كوچك را تشكيل مي‌دهد.

مارگريتا پاسكوچي دكتراي ادبيات تطبيقي را در دانشگاه نيويورك سيتي ايالات‌متحد خوانده است. رساله دكتراي وي «سرمايه و امر خيالي، مطالعه‌اي در باب كالا در مقام شاعرانه» نام دارد. او همچنين داراي دكتراي فلسفه از دانشگاه فرانكفورت آلمان نيز هست.

«قدرت فقر» اثر «مارگريتا پاسكوچي» با ترجمه «فواد حبيبي» و «امين كرمي» را انتشارات «ققنوس» در 232 صفحه چاپ و روانه بازار نشر كرده است.

از مهم‌ترين سرفصل‌هاي اين كتاب مي‌توان به ارزش و مفاهيم مشترك، تخيل و پراكسيس انقلابي، رساله الهياتي-سياسي، تخيل، قدرت برسازنده فقر، اتم نهفتگي و انتزاع پيش‌نگرانه، نهفتگي تاريخ، نهفتگي زمان ما، قدرت برسازنده و برآورد اشتباه و... اشاره كرد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.