• ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4485 -
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۸ مهر

شفافيت ملت

محمد زينالي اناري

امروز شاهد آن هستيم كه مجلس شوراي اسلامي ايران در اقدام بي‌سابقه‌اي به سوي يك تغيير ساختار فرهنگي پيش مي‌رود. اگر اين را تغيير ساختار فرهنگي مي‌نامم بايد دليل بياورم كه چرا در سياسي‌ترين عرصه هم بنده به دنبال طرح موضوع فرهنگي هستم. مگر مجلس چه مي‌كند كه اينقدر جلوه كرده و آن را مي‌شود ستود و اسم آن را تغيير يا دگرگوني ساختار فرهنگي ناميد؟ روزي كه دولت جديد بحث بازنگري در يارانه‌ها را مطرح كرد، مدام سخن از حذف يارانه‌هاي دهك‌هاي بالا بود و دولت در همان اول سياستش مي‌گفت كه كسي در حساب‌هاي مردم سرك نمي‌كشد چراكه «ضررش بيش از منفعتش به نظر مي‌رسيد»*. يعني دولت اين نكته را تاييد كرد كه قرار نيست حساب‌هاي خود مردم به صورت اجباري شفاف باشد. اما گفتمان شفافيت به خصوص بعد از انتخاب شوراي شهر اخير تهران هر روز بيشتر تقويت شد و اينك به جايي رسيده كه حتي مجلس هم در راي‌گيري داخلي خود به دنبال شفافيت است. چگونه ممكن است براي ملتي كه نمي‌خواهد حساب‌هاي بانكي‌اش شفاف باشد، دولت و مجلس و همه جهان بايد برايش شفاف باشد؟ مردمي كه در پروفايل‌هاي خود به جاي عكس خودشان عكس گل و بلبل مي‌گذارند تا كسي آنها را نبيند و صاحب نظرات جدي و جك‌ها را نشناسد و برخي هم ده‌ها پروفايل گوناگون براي ساختن اطلاعات نابسامان دارند، چگونه مي‌خواهند در كشور آنها دولت‌ها و مديران شفاف و عين كف دست باشند؟ آيا تا كنون فكر مي‌كرديم كه دولت‌ها و مديران و مردمان ناپيدا از كران تا كران جهان سر ما كلاه مي‌گذاشتند؟ خير! اينها همه‌اش كلاه خودمان است. براي ملتي كه خودشان شفاف نيستند و خود را از همسايه و حتي در و پنجره مي‌پوشانند تا كسي از راز، حساب و ملكيت‌هاي آنان خبر نداشته باشد، كه خداي نكرده يكي برايش ماليات مي‌برد و ...

ديگري از او قرض مي‌خواهد، طبيعي است كه شاه‌دزدهايي پيدا شوند كه همه ‌چيز را از خود جماعت پنهانگر پنهان كنند. صورت ساده اين همه استدلال اين است كه آيا خودمان تا جايي شفاف هستيم كه از دولت‌ها و حتي خارجي‌ها مي‌خواهيم شفاف باشند؟ يقين اين است كه اگر ملتي شفاف باشد، شفافيت آن بر جهان سرايت خواهد كرد. يك گفتمان انتخابي از شوراي شهر تهران چگونه به مجلس سرايت كرده كه آن را در انتخاب‌هاي خود شفاف مي‌كند اما نكته اين است كه غالب تحولات ساختاري و فرهنگي ما از همان رده مياني و بالا شروع شده و در همان رده هم از ياد رفته است و تا وقتي كه از سوي جامعه برنخيزد عملا راه به جايي نخواهد برد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.