• ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۳ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4485 -
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۸ مهر

عليه تسليحات هسته‌اي

احمد مازني

يكي از مسائلي كه در بيانات مقام معظم رهبري مطرح شده است، مساله توليد، نگهداري و استفاده از تسليحات هسته‌اي است كه بارها در ديگر بيانات معظم‌له نيز مطرح شده و ايشان همواره بر منع هر سه مرحله يعني توليد، نگهداري و استفاده از تسليحات هسته‌اي تاكيد داشته و اين مراحل را در فتوايي حرام اعلام كرده‌اند و به نظر مي‌رسد اين تاكيد ويژه مقام معظم رهبري از جهات مختلف قابل بررسي است. در مرحله نخست به‌لحاظ اعتقادي، بايد توجه داشته باشيم كه آنچه در قرآن، سنت و سيره رسول‌الله(ص) در باب جهاد مورد تاكيد قرار گرفته است، عمدتا جنبه «جهاد دفاعي» دارد و اگر در مواردي خاص به «جهاد ابتدايي» اشاره شده است نيز همواره تاكيد بر حكمت، موعظه حسنه و جدال احسن بوده است. همچنين در توصيه‌هايي كه در بحث جهاد اسلامي مطرح شده، تاكيد بر آن است كه نبايد در قتل افراط شود؛ چنانكه اگر با كشتن يك نفر مشكل مرتفع مي‌شود، مجاهد مسلمان حق كشتن دو نفر را ندارد، چه برسد به آنكه بخواهد از تسليحات كشتار جمعي همچون بمب‌هاي هسته‌اي استفاده كند كه به‌طور كور، انسان‌هاي بسياري را مورد جرح و قتل قرار داده و ضمن ويراني شهرها و روستاها، نسل‌ها را نابود مي‌كند. اين درحالي است كه تاريخ جهاد اسلامي در زمان پيامبر اكرم(ص) و اميرالمومنين(ع) گواه اين اصول و رعايت آن از سوي بزرگان است. بر اين اساس، اگر ما نظامي تشكيل داده‌ايم كه مبناي آن، قرآن و سنت و سيره نبوي و علوي است، اولا بايد تاكيد داشته باشيم كه هرگز به‌دنبال جنگ نيستيم؛ چنان‌كه تعبيري كه شخصا براي «مقاومت» مي‌پسندم، تعبير «مقاومت براي صلح» است؛ به اين معنا كه اگر ما نسبت به تشكيل جبهه مقاومت اقدام كرده‌ايم، هدف‌مان مشخصا دستيابي به صلح بوده است. طبيعي است جامعه و نظامي كه در حال مقاومت براي صلح است، هيچگاه استفاده از تسليحات هسته‌اي را - چه در بحث توليد، چه نگهداري و نيز، چه در بحث به‌كارگيري از اين تسليحات- جايز نمي‌داند و ايرانيِ مسلمان و انقلابي كه خواستار تحولي انساني در عرصه سياست و فرهنگ شده و اخلاق را مبناي اعمال و رفتار خود مي‌داند، هيچگاه در پي استفاده از سلاح‌هاي كشتارجمعي هسته‌اي و ترور ديگر انسان‌ها نيست. ما قربانيِ مظلوم تروريسم هستيم و اتفاقا ظهر روزگذشته در انجمن قربانيان ترور كه...

با حضور تعدادي از مسوولان برگزار شد، تاكيد كردم كه ملت ايران و نظام جمهوري اسلامي قربانيِ مظلوم تروريسم است و با وجود اينكه ما بيش از تمامي ملت‌ها و دولت‌ها شهيدِ ترور داشته‌ايم، بعضا ما را به عنوان حامي تروريسم مورد هجمه قرار مي‌دهند. ما حتي براي مبارزه با تروريسم شهداي بسياري تقديم كرده‌ايم اما چند كشور خاص به ما اتهاماتي مي‌زنند و اين درحالي است كه ما به‌دنبال سلاح هسته‌اي نبوده و صرفا خواستار استفاده از حقوق حقه‌مان در راستاي حق استفاده از دانش هسته‌اي هستيم. امروز دانش هسته‌اي تاثير بسزايي در زندگي انسان‌ها دارد و جزو نيازهاي اوليه و بديهي همه ملت‌ها ازجمله ملت ايران است بنابراين دليل ندارد كه ما از اين حق استفاده نكنيم. درواقع اين كشورهاي خاص براي آنكه ما را از بهره‌گيري از اين حقوق حقه‌مان محروم نگه دارند، به ما اتهاماتي بي‌اساس ازجمله تلاش براي استفاده از تسليحات هسته‌اي وارد مي‌كنند. بر اين اساس بنا دارم اينجا به همكارانم در مجلس شوراي اسلامي پيشنهادي عرض كنم. اگرچه فتواي مقام معظم رهبري در حرمت هرگونه استفاده از تسليحات هسته‌اي براي تمامي مسوولان در سطوح مختلف حجيت تام و تمام دارد؛ لذا براي آنكه احيانا بهانه‌اي نزد بهانه‌جويان باقي نماند، پيشنهاد مي‌كنم در صورت آمادگي نمايندگان مجلس و با مشورت شوراي عالي امنيت ملي، طرحي تدوين شود كه توليد، نگهداري و استفاده از تسليحات هسته‌اي در كشور به‌طور مطلق ممنوع ساخته و مبارزه با توليد، نگهداري و استفاده از اين نوع تسليحات كشتار جمعي را به عنوان وظيفه و تكليف قانوني دولت جمهوري اسلامي ايران تعيين كند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.