• ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4505 -
  • ۱۳۹۸ شنبه ۱۸ آبان

گام چهارم و افزايش فشارها

محمد كاظمي

گام چهارم جمهوري اسلامي ايران در كاهش تعهدات هسته‌اي برجامي نه تنها حق مسلم است بلكه ايران با نجابت و خيرخواهي و مسالمت‌جويي، اين حق را خيلي ديرتر از زمان لازم استيفا مي‌كند. متاسفانه زورگويان جهاني خصوصا كشورهاي غربي كه پاي معاهده هسته‌اي را امضا كرده‌اند و قرار بود همه طرف‌ها از آن سود برند با كمال وقاحت چشمان خود را بر احياي مجدد تحريم‌هاي امريكا بسته‌اند و رسما خواستار كالايي هستند ولي حاضر به پرداخت هزينه آن نيستند. آنها يا دروغ مي‌گويند كه از پيشرفت‌هاي هسته‌اي ايران احساس ناامني مي‌كنند يا اگر صداقت دارند در قبال امنيتي كه ايران متوجه آنها مي‌كند بايد به تعهدات برجامي خود پايبند بمانند. تجربه يك سال اخير پس از خروج امريكا از برجام ثابت كرده است كه اگر ايران اقدام عملي نكند اروپاييان جز خريد زمان تا 10 سال ديگر هم كوچك‌ترين گام عملي در جهت تضعيف تحريم‌هاي امريكا و ايجاد كانال‌هاي مالي و اقتصادي با ايران بر نمي‌دارند. در چنين شرايطي متاسفانه در داخل كشور هستند كساني كه از گام چهارم هسته‌اي ايران انتقاد مي‌كنند و از بي‌عملي و انفعال آن هم در برابر قلدران جهان استقبال نشان مي‌دهند! همين تفريط‌هاست كه بهانه به دست افراطيون مي‌دهد و حاصل كار از پختگي و پشتيباني و عمق لازم برخوردار نمي‌شود. نياز امروز ما انسجام در مقابل زياده‌خواهي‌ها و فشارهاي بيگانگان است كه اگر واقعا حاصل آيد تاثيرات مهم و تعيين كننده‌اي برجا خواهد گذاشت. انسجام هم وقتي حاصل مي‌شود كه حاكميت در جذب مشاركت همه گروه‌ها و سليقه‌ها و فكرها و انديشه‌ها كوشش كند و همه دنيا شاهد جبهه‌اي واحد در ايران اسلامي باشند‌. اما روشن است كه در واكنش به گام چهارم هسته‌اي ايران كه در فردو انجام شده است و حساسيت زيادي روي آن وجود دارد احتمالا فشارهاي سياسي و اقتصادي بيشتري متوجه ايران شود و امريكا تلاش كند كه به تحريم‌هاي يكجانبه خود جنبه بين‌المللي هم بدهد وعلاوه بر اروپا سازمان ملل را همراه خود سازد، لذا از هم اكنون بايد آمادگي‌هاي لازم در كشور ايجاد شود و با توجيه افكار عمومي اجازه ندهيم كه بيگانگان با اقدامات احتمالي خود جو كاذب رواني ايجاد كنند و به التهابات اقتصادي مثل سال گذشته دامن بزنند. بديهي است راهي كه ما در پيش گرفته‌ايم راهي سخت و پر چالش است و احتمال مي‌رود كه سخت‌تر هم بشود. امريكا همه توان و اعتبار خود را در به زانو درآوردن ايران به‌كار بسته است و شكست‌هاي پيشينش مانع آن نخواهد شد كه به سادگي بازگردد و موفقيت ايران را به تماشا بنشيند.

پذيرفتن موفقيت ايران فقط ناظر به رفع تحريم‌ها نيست، در مصافي كه او آغاز كرده است شكست به منزله ازدست رفتن كل خاورميانه و انزوا و محاصره كامل اسراييل خواهد بود . در چنين معادله‌اي به نظر نمي‌رسد كه سردمداران كاخ سفيد حسابي براي عقب‌نشيني باز كرده باشند مگر اينكه عامل ديگري مثل بركناري ترامپ يا شكست او در انتخابات آتي وارد معادلات كنوني شود. البته هيچ سياستمدار عاقلي روي بهترين شرايط و عوامل غيرقابل پيش‌بيني حساب باز نمي‌كند و به عكس بدترين شرايط را در نظر مي‌گيرد و ما هم بايد بر اساس ادامه وضع كنوني به تحليل شرايط بپردازيم. لذا بايد موقعيت‌هاي پيش رو با دقت و با عدد و رقم از سوي تصميم‌گيران ايراني مورد تحليل قرار گيرد و هزينه‌هاي مقاومت دقيقا احصا شوند و براي هر احتمالي برنامه‌هاي دقيق طراحي شود .هر مسوولي وظايف خود را بداند و با تمام توان به اجراي آنها همت بگمارد . هميشه خورشيد گرما بخش موفقيت پس از انتهاي تاريكي و سردي شب طلوع مي‌كند، مهم آن است كه با پشتكار و عقلانيت و واقعگرايي و صبر پيشه كنيم و معيشت و كرامت مردم اولويت اصلي ما باشد . بار اصلي فشارها متوجه مردم است و هم آنها قاعده مقاومت را تشكيل مي‌دهند، اگر حضوراقناعي و جدي و همه‌جانبه مردم در اين مقاومت حاصل شود پيروزي ايران در مواجهه با بيگانگان و شكستن تحريم‌ها و تثبيت قدرت منطقه‌اي ايران قطعي است.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.