• ۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4526 -
  • ۱۳۹۸ سه شنبه ۱۲ آذر

سخنگوي حزب اعتماد ملي:

نظارت استصوابي موجب ترويج تملق مي‌شود

«نظارت استصوابي» همواره يكي از چالش‌هاي انتخابات براي يك جريان سياسي بوده است. تغيير دولت‌ها هم تنها به اين انجاميده كه وزارت كشور يك دولت بر احراز صلاحيت بر اساس استعلام از مراجع چهارگانه تاكيد و وزارت كشور دولتي ديگر تحقيقات ميداني و محلي را به آن افزوده است اما در مورد نفس اين نوع نظارت همواره در ادوار مختلف تفاوتي وجود نداشته است. سخنگوي حزب اعتماد ملي در گفت‌وگوي اخير به اين موضوع پرداخته و معتقد است محدوديت‌هاي رقابتي باعث مي‌شود انتخابات در فضايي سرد برگزار شود و در نتيجه مجلسي ضعيف بر سر كار بيايد.

اسماعيل گرامي‌مقدم به «اعتمادآنلاين» گفته «اين اصل پذيرفتني است كه اگر رقابت ضعيف باشد و بين عده‌اي خاص و جريان‌هاي سياسي‌ محدودي اتفاق بيفتد، خروجي چنين رقابتي كيفيت لازم را نخواهد داشت؛ مثلا اگر از مجلس اول به عنوان بهترين دوره ادوار 10گانه مجلس‌ شوراي اسلامي ياد مي‌شود، دليلش اين است كه در انتخابات اولين دوره مجلس دامنه رقابت بالا بود و همه سليقه‌هاي سياسي فرصت تلاش براي رأي‌گيري را داشتند.» اين فعال اصلاح‌طلب همچنين درمورد چگونگي شكل‌گيري يك مجلس متعهد نيز توضيح داد: «معلوم است هر زمان سطح رقابت انتخاباتي بالا باشد، علاوه بر اينكه كانديداهايي توانا و شايسته مي‌توانند خودشان را براي رأي گرفتن معرفي كنند، مردم هم رغبت زيادي به رأي دادن پيدا خواهند كرد. در نتيجه طي شدن چنين روندي حتما مجلسي متعهد، متخصص و در نتيجه تاثيرگذار در راستاي كاهش مشكلات و افزايش رضايت‌مندي عمومي روي كار خواهد آمد.» گرامي‌مقدم افزود: «اگر حاكميت خواهان برگزاري انتخابات با رأي‌هاي حداكثري است، بايد فضاي انتخاباتي را به نوعي مديريت كند كه انتخاب مردم محدود نشود. به همين دليل شوراي نگهبان با اغماض و گذشت از نظارت استصوابي مي‌تواند شرايطي پديد آورد تا مردم آزادانه دست به انتخاب بزنند. اگر نهاد شوراي نگهبان اين مساله را قبول نكند و همچنان بر نظارت استصوابي اصرار داشته باشد، مجلس يازدهم مجلسي خنثي و كم‌اثر خواهد‌ بود.» سخنگوي اعتماد ملي معتقد است كه از نگاهي به خروجي مجلس چهارم به بعد مصداقي براي گفته‌هايش است و در اين باره توضيح مي‌دهد: «با نگاهي به خروجي‌ مجالس چهارم تاكنون، به راحتي براي همه ملموس مي‌شود كه مجلس‌ها چه با حضور حداكثري اصولگرايان و چه دوره‌اي كه اصلاح‌طلبان رأي‌هاي بيشتري در بهارستان داشتند، هيچ‌كدام نتوانستند مجلسي باشند كه قرار است در جمهوري اسلامي در رأس امور قرار گيرد؛ يعني مجالس بعد از مجلس سوم ضعيف بودند. چون نظارت استصوابي به خودي خود موجب ترويج تملق، رياكاري و چاپلوسي مي‌شود و معلوم است در چنين شرايطي نمي‌توان توقع مجلسي كارآمد داشت.» او همچنين ادامه داد: «در شرايطي كه دنيا جمهوري‌ اسلامي را به عدم رعايت اصول دموكراتيك متهم مي‌كند، لازم است شوراي نگهبان بستر را براي برگزاري انتخاباتي پرشور مهيا كند تا هم نظام، مجلسي قوي داشته باشد و هم به نظام بين‌الملل اين پيام را بدهيم كه نظام اسلامي به بايدها و نبايدهاي دموكراسي توجه ويژه‌اي دارد.» گرامي‌مقدم گفت: «متاسفانه بخشي از جريان درون حاكميت نگاه‌ حزبي‌اش را نسبت به منافع ملي در اولويت مي‌داند. به همين دليل چون مي‌داند پايگاه اجتماعي ندارد، تمايل دارد انتخابات در فضايي سرد و با رأي‌هايي كم برگزار شود تا از اين طريق به زعم خود در انتخابات به توفيق برسد.»

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.