• ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4549 -
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۹ دي

اهداف ايران و روسيه و چين

سعيد عابدپور

برگزاري مانور مشترك نظامي ايران، روسيه و چين در درياي عمان بيانگر واقعيت ژئوپولتيكي نوين در منطقه است. اين واقعيت هر چند براي سياستمداران امريكايي وحشتناك و غيرقابل قبول است، براي سه كشور ايران، روسيه و چين بيانگر پيشرفت در همكاري نظامي و افول قدرت امريكا در منطقه است. تلاش‌هاي واشنگتن براي انزواي ايران، از جمله برگزاري نشست ورشو و اقدامات تحريمي و تنبيهي، نتوانسته مانع از حضورقدرتمند ايران در مرزهاي آبي و خاكي شود . عملكرد ترامپ در ارايه تصويري تهديدگرايانه از ايران به منظور فروش بيشتر سلاح به كشورهاي عربي، علي‌رغم واقعيت‌هايي چون قدرت و نقش ايران در ايجاد امنيت و ثبات، بازگشت دوباره روسيه به خاورميانه و نفوذ اقتصادي و نظامي چين در اين منطقه، صورت مي‌گيرد. اشتباهات و تصميمات نابخردانه امريكا موجب آن شده حتي متحديني چون عربستان با روسيه و چين روابط استراتژيكي ايجاد كنند. برگزاري مانور نظامي ايران، روسيه و چين، اعلام پيروزي ژئوپولتيك هر سه كشورشركت‌كننده است. ايران مي‌تواند ادعاي قدرت منطقه‌اي داشته باشد، روسيه نقش خود را به عنوان يك بازيگر كليدي در خاورميانه نشان مي‌دهد و چين ثابت مي‌كند كه يك نيروي دريايي جهاني است. پيام استراتژيك اين رزمايش نظامي سه‌جانبه اين است كه اين سه كشور در حال شكل دادن حوادث در منطقه خاورميانه هستند و نفوذ امريكا در اين منطقه در حال كاهش است. روسيه تأكيد مي‌كند كه رزمايش‌هاي مشترك نظامي امري قانوني و متمركز بر تضمين ثبات منطقه‌اي است. چين مي‌گويد اين تمرين‌ها با هدف تعميق همكاري نيروي دريايي سه كشور و نمايش حسن‌نيت انجام مي‌شود. امريكا براي حضور قدرتمند در منطقه خليج فارس و درياي عمان نياز به بهانه مقابله با تروريسم و همچنين ادعايي مبني بر تهديد نظامي ايران دارد.

نيازي نيست تا نقش امريكا در حمايت از تروريست‌هاي ضد حكومت قانوني دمشق از جمله جبهه النصره، القاعده و ده‌ها گروه تروريستي ديگر را يادآور شويم كه به‌طور گسترده‌اي به افزايش خطر تروريسم و آواره شدن ميليون‌ها نفر انجاميده است. از سوي ديگر ايران به كشورهاي متحد امريكا مي‌گويد نيازي نيست تا ميلياردها دلار صرف تجهيزات گرانبها و افزايش تنش با همسايه قديمي و قدرتمند خود بكنيد، بياييد تا امنيت منطقه‌اي را خودمان ايجاد كنيم. روسيه وچين علي‌رغم تحريم‌ها و تنش‌هاي وارده از سوي حكومت ترامپ، از ضعف‌ها و خطاهاي استراتژيكي آن بيشترين سود را مي‌برند. چين با حضور در اين مانور مشترك، موقعيت امريكا رادر منطقه اوراسيا تضعيف مي‌كند. مسكو و پكن با توسعه روابط خود با ايران، تركيه و كشورهاي عربي تا مصر، فضاي ژئوپولتيكي امريكا را در خاورميانه تنگ‌تر مي‌كنند. روسيه با شركت در اين مانور به تقويت حضور خود در خاورميانه مي‌پردازد. امريكا نمي‌تواند در هر منطقه و نقطه‌اي از جهان يك نيروي كليدي باشد و تجربه سوريه نشان داد قدرتي مانند ايران يا روسيه كه از نظر قدرت فاصله قابل توجهي با امريكا دارد، موثرتر و بهتر در مقابله با تروريسم عمل مي‌كنند. واقعيت‌ها مهم‌تر از تهديدات عمل مي‌كنند. وقتي عربستان سعودي پنج ميليارد دلار در طرح دوم سيبري سرمايه‌گذاري مي‌كند يا امارات و عربستان مهم‌ترين شريك تجاري چين هستند و نزديك به 200 هزار چيني در امارات زندگي مي‌كنند، نشان مي‌دهد متحدان سنتي امريكا چندان هم به امريكا به عنوان قدرت اول فكر نمي‌كنند. موقعيت ژئوپولتيكي ايران در خليج فارس و درياي عمان و همكاري‌هاي نظامي با روسيه و چين براي هر سه كشور چنين پيام‌هايي دارد. ايران موقعيت خود را به عنوان قدرت مستقل درمنطقه تثبيت مي‌كند و قدرت چانه‌زني سياسي‌اش را بالا مي‌برد. ايران مي‌تواند حمايت روسيه و چين را جذب كند و نقش خود را به عنوان يكي از بازيگران كليدي منطقه‌اي نشان دهد. در مقابل نيز چين و روسيه قدرت هژموني امريكا را زير سوال مي‌برند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.