• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4570 -
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳ بهمن

مربي داخلي به شرط امكانات

بيژن ذوالفقارنسب

در روزهاي اخير بحث انتخاب سرمربي تيم ملي فوتبال ايران تبديل به يكي از موضوعات چالش‌برانگيز فدراسيون شده و صحبت‌هاي زيادي پيرامون گزينه‌هاي نيمكت تيم ملي شنيده مي‌شود. يكي از مهم‌ترين سوالات براي مخاطبان اين است كه در اين شرايط مربي خارجي بهتر است يا داخلي. با توجه به شرايط مالي فدراسيون فوتبال و وضعيت اقتصادي حاكم بر كشور، انتخاب سرمربي خارجي چندان منطقي به نظر نمي‌رسد و بهتر است از مربي‌هاي خوب ايراني استفاده كنيم. مربي‌هايي كه در سطح كشور اعتبار خوبي دارند و در ليگ نتايج قابل قبولي گرفته‌اند با فراهم شدن شرايط مناسب مي‌توانند با تيم ملي نتيجه لازم را بگيرند. تاكيد من بر فراهم كردن شرايط مناسب است؛ اين شرايط مناسب استخدام دستياران مجرب و توانمند خارجي و برگزاري اردوهايي در سطح اردوهايي كه براي سرمربي‌هاي خارجي تدارك مي‌ديدند، است. دستيارهاي بسيار خوب اروپايي، دستمزدشان قابل مقايسه با سرمربي‌ها نيست و مي‌توان بهترين تمرين‌دهنده را با مبلغي حدود 20 هزار دلار به ايران آورد. فدراسيون فوتبال زماني كه با كي‌روش قرارداد بست، بعد از چند ماه چندين دستيار هم براي او استخدام كرد، تمرين‌دهنده دروازه‌بان هم حتي خارجي بود و دستمزد هنگفتي دريافت مي‌كردند. ويلموتس هم همين ‌طور بود. براي مربي‌هاي ايراني هم مي‌توانيم اين امكانات را فراهم كنيم تا با كار اصولي، مربي‌هاي باتجربه ايراني مثل دايي و قلعه‌نويي نتايج خوبي بگيرند. ضمن اينكه بهتر است درگير اسم‌ها نشويم و نبايد موضوع را حساس كرد. علاوه بر دايي و قلعه‌نويي، افرادي مانند نكونام، تارتار، گل‌محمدي و فركي مي‌توانند اين وظايف را انجام دهند. اما مردم بسيار متوقع شده‌اند و كوچك‌ترين خطاي مربي را نمي‌بخشند. با اين حال من اين تصميم فدراسيون را به فال نيك مي‌گيرم و اميدوارم استفاده از مربي داخلي نتيجه‌اي را كه در شأن فوتبال ما است براي‌مان به ارمغان بياورد.

البته مسوولان فدراسيون اعلام كرده‌اند با مربي خارجي هم در حال مذاكره هستند؛ به عقيده من اين تصميم يك اشتباه بزرگ است چرا كه مي‌دانيم فدراسيون در تامين پول مربي قبلي هم ماند و مجبور شد با استقراض طلب چندين ميلياردي ويلموتس را پرداخت كند. ضمن اينكه زمان كمي تا مسابقات مانده است و يك مربي خارجي زمان كافي ندارد تا طي دو ماه بازيكنان را بشناسد. اين نكته مهم را هم نبايد از ياد برد كه فوتبال ما شرايط بسيار خاصي دارد و فرهنگ حاكم بر آن در فوتبال جهان يگانه است. مربي خارجي تا اين موضوعات را متوجه شود ما جام جهاني را از دست داده‌ايم.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.