• ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4585 -
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۴ بهمن

كتابخانه

نقد و شرح قصايد خاقاني»

«نقد و شرح قصايد خاقاني» عنوان كتاب پژوهشي ديگري است كه سال‌ها قبل از اين اديب و پژوهشگر منتشر شده است. استعلامي درباره اين اثر و چگونگي تاليف آن مي‌گويد: در سال‌هاي 1340 تا 1344 تمام 132 قصيده خاقاني را به دقت خوانده و موارد مشكل و مبهم آن را با استاد فروزانفر مطرح كرده بودم. در آن زمان در بسياري از موارد مشكلاتي داشتم كه فرهنگ‌هاي لغت و شرح‌ها جوابگوي آنها نبوده و ذخيره ذهني و هوش سرشار استاد آن مشكلات را آسان مي‌كرد. كتاب علاوه بر شرح قصايد نقد شخصيت خاقاني و زبان و بيان اوست. حاصل اين بررسي همه‌جانبه به صورت يك مقدمه مبسوط انتقادي، ‌ويرايش و نقطه‌گذاري و اعراب‌گذاري تمام قصايد -باز مثل مثنوي و درس حافظ، شرح همه نكته‌هايي كه فهم كلام دشوار و پيچيده او را آسان مي‌كند- در آمده است و كاري است كه بين 10 تا 12 هزار ساعت كار بر آن صورت گرفته است.

تصحيح «تذكره الاوليا»

محمد استعلامي اديب، مولوي‌پژوه و حافظ‌شناس با تصحيح «تذكره الاوليا» اثر عطار نيشابوري به شهرت فراوان دست يافت. اين كتاب تا به حال ۲۸بار تجديد چاپ شده‌ است. او همچنين در هفت جلد شرحي بر مثنوي مولوي نوشت كه در سال ۱۳۶۴، جايزه بهترين كتاب سال را از آن خود كرد. استعلامي در سال ۱۳۴۳ در گروه ادبيات فارسي دانشگاه تهران و دانشسراي عالي به عنوان مدرس استخدام و در سال ۱۳۵۶ بازنشسته شد. پس از آن در تابستان ۱۳۶۱ براي تكميل مطالعات و تحقيقات خود به سفرهاي طولاني در هند، امريكا و كانادا پرداخت و تا سال ۱۳۷۴ به تدريس در مركز مطالعات اسلامي و دانشگاه مك گيل مشغول بود.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.