• ۱۳۹۹ جمعه ۱۳ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4689 -
  • ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۰ تير

محيط‌بانان نيازمند حمايت‌هاي قواي سه‌گانه هستند

اميد عزت‌پور

سازمان حفاظت محيط‌زيست به مناسبت ولادت امام رضا (ع) ضامن آهو، اين روز را به نام روز محيط‌بان نامگذاري كرده است، اما جالب است بدانيد تاكنون اين روز در تقويم رسمي كشور به ثبت نرسيده حال آنكه محيط‌بانان همواره در گرما و سرما و در سخت‌ترين شرايط كاري با امكانات نه چندان زياد و حقوق اندك با جان و دل از طبيعت ايران محافظت مي‌كنند.  در حال حاضر سازمان حفاظت محيط‌زيست، قريب به 3 هزار محيط‌بان را در استخدام خود دارد كه در مناطق چهارگانه محيط‌زيست و ادارات شهرستاني و استاني در قالب نيروهاي يگان‌ حفاظت محيط‌زيست مشغول به خدمت هستند. تا به امروز محيط‌بانان ۱۲۴ شهيد و تعداد بسياري جانباز و از كار افتاده را تقديم طبيعت كشور كرده‌اند. من معتقدم تا زماني كه عموم مردم از طبيعت، حيات‌وحش و نحوه حفاظت آن توسط محيط‌بانان اطلاعات اوليه نداشته باشند، نمي‌توانيم انتظاري از مردم داشته باشيم كه ما را در حفاظت از طبيعت و حيات‌وحش ياري كنند. در حال حاضر ريشه بسياري از مشكلات محيط‌زيست، عدم آگاهي مردم از طبيعت و محيط‌زيست است. من براي معرفي محيط‌بانان به مردم، از ابتداي كار محيط‌باني با وبلاگ‌نويسي شروع كردم و بعد از شبكه‌هاي اجتماعي پرمخاطب بهره گرفتم. هرچند بسياري در برهه كنوني نيز شغل محيط‌باني را نمي‌شناسند اما به مدد شبكه‌هاي اجتماعي و پرداختن رسانه‌ها به شغل محيط‌باني يا با ساخت سريال و... بسياري با شغل محيط‌باني آشنا شده‌اند اما باز هم جاي كار زياد است.  چندي پيش خبري از وضعيت محيط‌باني (رنجرها) در كشور استراليا منتشر شد مبني بر اينكه ميزان حقوق و‌ دستمزدشان ماهانه چيزي معادل ۴۱ هزار دلار استراليا تا ۷۲ هزار دلار است و تنها براي ۱۵۶ ساعت كار در ماه اين هزينه را دريافت مي‌كنند. 
اين خبر محيط‌بانان ايران را در شوك فرو برد، چراكه اغلب محيط‌بانان اين وضعيت را با شرايط خودشان مقايسه مي‌كنند كه با ميزان ساعت كاري دو برابر تنها دستمزدي معادل ۱۵۰ تا ۲۶۰ دلار دريافت مي‌كنند. محيط‌بانان ايران تا امروز نشان داده‌اند كه با تمام سختي‌ها و مشكلات شغلي و معيشتي تا پاي جان براي حفاظت از طبيعت ايران زمين ايستاده‌اند و از مسوولان تقاضا دارند كه بيش از پيش به اين قشر رسيدگي كنند. اميد  داريم كه مجلس نيز لايحه‌هاي حمايتي و ‌معيشتي خوبي را به تصويب برساند تا قدم‌هاي محيط‌بانان را براي حفاظت هرچه بهتر استوار سازد و طبيعت و‌ حيات‌وحش شكننده حال و روزش بهتر و بهتر شود. محيط‌باناني كه در دشت‌هاي وسيع و كوهستان‌هاي صعب‌العبور و در سرماي سخت و‌ گرماي طاقت‌فرسا با هزاران مشكل معيشتي و تورم اقتصادي دست و‌ پنجه نرم‌ مي‌كنند و همچنان مشغول حفاظت از طبيعت ايران هستند، اكنون نيازمند حمايت همه‌جانبه سه قوه مجريه، مقننه و قضاييه هستند.  اميدوارم روزي برسد كه شغل محيط‌باني در جايگاه اصلي خود قرار بگيرد و در تقويم ملي كشور ثبت شود، ضمن اينكه كليه نيروهاي تحصيلكرده بومي، قوي و علاقه‌مند هم در بدنه محيط‌باني وجود داشته باشند. اميدوارم تجهيزات محيط‌بانان در امر حفاظت به‌روز باشد و درنهايت هيچ‌گونه دغدغه معيشتي نداشته باشند. در آخر هم از مردم خواهشمنديم با كسب اطلاعات درست از طبيعت و حيات‌وحش در حفظ آن به محيط‌بانان كمك‌ كنند.
محيط‌بان استان قزوين
و منطقه حفاظت شده طارم سفلي

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.