• ۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 3721 -
  • ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۷ دي

مرد مقتضيات زمان

سيد مهدي طباطبايي عضو جامعه روحانيت مبارز

 جمعيت كثيري كه در روز تشييع آيت‌الله هاشمي حضور يافتند، نشان از قدرشناسي مردم دارد. با وجود اين كساني بودند كه به دليل موانع و برخي مقتضيات نتوانستند در تشييع پيكر ايشان حضور پيدا كنند. اگر امكانات و شرايط حضور مردم در مراسم آيت‌الله باز‌تر و بهتر بود، جمعيتي بيشتر و گسترده را شاهد بوديم. مردم دلسوز، آگاه و فهيمي كه براي تشييع پيكر آقاي هاشمي به صحنه آمدند، پيامي داشتند و آن اينكه همواره قدرشناس خادمان عاقل خود هستند. اگر مسوولي خيرخواه مردم باشد و با نيت پاك به مردم خدمت كند، چنين پاسخي از مردم خواهد گرفت. اميد است كه از اين پس افرادي كه در عرصه سياست فعاليت مي‌كنند، گامي موثر با نيتي خالص براي توسعه كشور بردارند. آيت‌الله هاشمي مردي بي‌نظير در زمان خود بود كه خدمات و دلسوزي‌اش به حد اعلا بود و چشمداشتي جز به عنايات خداوند و توجه مردم نداشت. اخلاص، خدمتگزاري و پشتكار اين مرد بزرگ به گونه‌اي بود كه امروز بايد با تاسف گفت كه ملت پشتوانه‌اي قوي را از دست داده است. غم و اندوه مردم و شعارهاي‌شان در روز تشييع پيكر اين مرحوم نشان از اين داشت كه مردم دلسوز هستند و مسوولان دلسوزرا نيز دوست دارند و اهداف و نيت‌هاي پاك ايشان را پيگيري كرده و در انتخابات آتي آنچه مطلوب آقاي هاشمي بود، به صندوق‌ها خواهند ريخت. آيت‌الله هاشمي شخصيتي بزرگ بود و عقايد و گفته‌هايش پس از مرگش در راي مردم آشكار خواهد شد. از اين نظر آقاي هاشمي پس از مرگ نيز همچنان در سياست ايران اثرگذار خواهد بود. آقاي هاشمي به تمام معنا آيت‌الله، فقيه و عادل بود. اگر اين عناوين و توصيفات براي ايشان به زبان نيايد نيز چيزي از شخصيت ايشان كم نمي‌شود و آنهايي كه اين عناوين را در مورد اين مرد سياست به كار ببرند، چيزي به ايشان نمي‌افزايند. آنچه ارزش واقعي است در عمل و در دل‌هاي مردم پديد مي‌آيد. آناني كه شخصيت آقاي هاشمي را نقد مي‌كردند يا به ايشان توهين مي‌كردند، امروز اگر لب به تعريف و تمجيد ايشان بگشايند براي مردم قابل قبول نيست زيرا راه و افكارشان را پيش از اين با نقد و توهين نشان داده‌اند. كساني كه به آقاي هاشمي نزديك بودند مي‌دانند كه چه غمي از نقادين و توهين‌كنندگان به خود داشت اما براي رضاي خدا گذشت مي‌كرد.

امروز اين آقايان ممكن است مطابق با نرخ روز و به اين خاطر كه مردم هاشمي را دوست دارند، از خوبي‌هاي هاشمي بگويند براي اينكه خودشان را نشان دهند و توشه‌اي از اين سفره بگيرند اما مردم به خوبي مي‌دانند كه نقادين نادان يا مغرض در زمان حيات هاشمي شخصيت او را درك نكردند. آيت‌الله هاشمي از اول تا آخر يك رويه داشت و هيچگاه تغيير نكرد. ليكن او مقتضيات زمان را درك مي‌كرد. دلسوزي‌هاي موردي و كلي هاشمي براي مردم و نظام مهم‌ترين ويژگي هاشمي در زمان حياتش بود و وقت‌شناسي و درك زمان، او را از ديگر شخصيت‌هاي كشور متمايز مي‌كرد. او مردي بي‌نظير بود كه در زمان خود و به وقت خود در آنچه خير مردم بود با تمام وجود عمل مي‌كرد.

 

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.