• ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4065 -
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۷ فروردين

گفت‌وگوي «اعتماد» با جلال چراغ‌پور، كارشناس فوتبال

برانكو بر اساس تفكرات خود بازيكن مي‌گيرد نه ليست دلال‌ها

روزبه مهدي خوش

 

 

پرسپوليس قبل از تساوي يك - يك مقابل پارس جنوبي جم، در هفته بيست و هفتم ليگ برتر با برتري يك گله برابر پديده مشهد، روي كاغذ هم رسما قهرمان شد تا شاگردان برانكو ديدارهاي آتي را بدون استرس پشت‌سر بگذارند؛ ديدارهايي كه مي‌تواند قهرماني تيم قرمزپوش پايتخت را با ركوردهاي تازه‌اي همراه كند. تا اين لحظه علي عليپور با ١٨ گلي كه به ثمر رسانده شانس زيادي براي آقاي گلي دارد چراكه با اختلاف ۵ گله نسبت به مرتضي تبريزي در صدر جدول قرار دارد. اگر امسال هم يك پرسپوليسي بتواند آقاي گل شود ركورد جالبي به نام برانكو ايوانكوويچ ثبت مي‌شود چرا كه در دو دوره قبلي هم آقاي گل از تيم مربي كروات بوده است. البته اين تنها دستاورد پروفسور نيست چرا كه اگر در سه بازي آينده تيمش گلي دريافت نكند، پرسپوليس ركورد جالبي در گل خورده كمتر نسبت به رقبا به نام خود ثبت خواهد كرد. حال براي بررسي بيشتر شرايط فني تيم پرسپوليس در طول فصل هفدهم با جلال چراغ پور همكلام شديم تا از زبان كارشناس فوتبال ايران بيش از پيش در اين باره بدانيم.

 

پرسپوليس با دو هفته تاخير نسبت به آنچه پيش‌بيني مي‌شد قهرمان شد و همين موضوع انتقاداتي را نسبت به برانكو ايجاد كرد. ناراحتي هواداران در اين باره منصفانه بود؟

هواداران طبيعتا دوست دارند تيم‌شان ببرد. تيم‌هاي زيادي در دنيا هستند كه پس از چند برد به يك‌باره مي‌بازند. در ليگ انگليس منچسترسيتي با آن مربي فوق باهوشي كه در اختيار دارد در يك نيمه سه گل مي‌خورد. اينها حوادثي است كه در فوتبال رخ مي‌دهد. كسي هم كه هوادار فوتبال مي‌شود بايد فوتبال را با فراز و نشيب خودش دوست داشته باشد. پرسپوليس هم از اين قاعده مستثني نيست. اين تيم عملكرد خوبي در طول فصل داشت و يكي، دو باخت آورد. البته اين باخت‌ها هم فني نبود. در فينال هيچ چيز دقيق نيست. فوتبال مثل كاربراتور خودرو نيست كه دقيق كار كند. درست است رسانه‌ها به دنبال اين مسائل هستند كه انتقاد كنند اما فوتبال آنقدرها هم حاشيه‌دار نيست. گاهي اوقات در فوتبال گلي وارد دروازه مي‌شود كه به اشتباهات فردي مرتبط است و به گيم مربوط نيست.

پس اينكه هواداران پرسپوليس انتظار داشتند تيم‌شان در هر بازي برنده باشد، درست نيست؟

هواداران پرسپوليس بايد بدانند تيم‌شان هرچقدر هم قدرتمند باشد بالاخره در حوادث فوتبال برد و باخت وجود دارد.

درباره قهرماني پرسپوليس صحبت‌هاي زيادي مطرح مي‌شد. به طور مثال عنوان مي‌شد به خاطر ضعيف بودن ساير تيم‌ها همچون سپاهان و استقلال، پرسپوليس توانست قهرمان شود. واقعا اين موضوع تاثير داشت؟

براي جواب دادن به اين سوال يك گام بايد به عقب برويم و ببينيم سپاهان چرا از قهرماني آسيا الان به اين روز دچار شده است. يا استقلال خوزستان چطور قهرمان شد و الان درحال سقوط است. بايد واقع بين باشيم. برانكو چند كار خوب انجام داد كه ساير مربيان حتي در استقلال انجام ندادند. برانكو از ابتدا كه آمد تمام بازيكناني را كه با استايل فكري او همخواني نداشتند كم‌كم از تيم كنار گذاشت. اين به اين معني نيست كه آن بازيكنان ضعيف هستند، الان برخي از آن بازيكنان در تيم‌هاي خودشان از خوب‌ها هستند. حرف من اين است برانكو بازيكناني كه با تفكر او متفاوت بودند را كنار گذاشت. اين حركت را در هيچ تيمي نديديم. سپاهان يا نفت، دايم مربي عوض كردند الان هيچ كسي پشت كارشان نيست. دومين كار مهمي كه برانكو انجام داد اين بود كه در بازار نقل‌وانتقالات بر اساس تفكر خود بازيكن جذب كرد؛ كاري كه ساير مربيان انجام نمي‌دهند. ساير مربيان بر اساس ليستي كه ايجنت‌ها در اختيارشان مي‌گذارند چند بازيكن را انتخاب مي‌كنند اما برانكو اين كار را نكرد. در نتيجه تيم‌ها در ابتداي فصل مثل موج بازيكنان مي‌گيرند؛ گويي بازيكنان به پيك نيك آمده‌اند و بايد جابه‌جا بشوند. يكي از دلايلي كه باعث شده استقلال اين روزها هم نتيجه بگيرد، به خاطر جذب بازيكن بوده است.

يعني شما فكر مي‌كنيد ايجنت‌ها نقش مهمي در روند نقل‌وانتقالات تيم‌ها دارند و مربيان تاثيري ندارند؟

شما كه خبرنگار هستيد به خوبي مي‌دانيد جريان دلالي در فوتبال چقدر قدرتمند است و چه پول‌هايي جابه‌جا مي‌شود. اين سود مالي قاعدتا باعث مي‌شود ايجنت‌ها تلاش بيشتري براي جابه‌جايي بازيكنان انجام بدهند اما در اين ميان مربيان بايد سعي كنند بر اساس تفكر خودشان بازيكناني را كه با تفكرات همخواني دارند جذب كنند. مطمئن هم باشيد اگر برانكو چنين كاري نمي‌كرد اين موفقيت‌ها كه امروز شاهد آن هستيم به دست نمي‌آمد.

فكر مي‌كنيد اين موفقيت‌ها براي برانكو و تيمش ادامه داشته باشد؟

پيش‌بيني فوتبال سخت است اما قاعدتا تيمي كه با برنامه‌ريزي به اينجا رسيده مي‌تواند همين راه را طي كند. اگر برانكو بماند و ثبات مديريت و مربي در پرسپوليس وجود داشته باشد تيم پرسپوليس سال‌ها تيم خوبي خواهد بود چراكه برانكو باز هم بر اساس تفكرات خود اقدام به جذب بازيكن مي‌كند. البته كار واقعا براي فصل بعد سخت است چراكه استقلال نشان داده سال آينده تيم خوبي آماده خواهد كرد.

 

 

اگر برانكو بماند و ثبات مديريت و مربي در پرسپوليس وجود داشته باشد تيم پرسپوليس سال‌ها تيم خوبي خواهد بود چراكه برانكو باز هم بر اساس تفكرات خود اقدام به جذب بازيكن مي‌كند. البته كار واقعا براي فصل بعد سخت است چراكه استقلال نشان داده سال آينده تيم خوبي آماده خواهد كرد.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.