• ۱۳۹۷ شنبه ۳۱ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4066 -
  • ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ فروردين

رييس‌جمهور فرانسه براي فرار از فشارهاي داخلي نقش ديپلماتيك خود را پر رنگ كرد

ادعاهاي بزرگ امانوئل ماكرون

شهاب شهسواري

 

 

امانوئل ماكرون، رييس‌جمهور فرانسه كه در درون كشورش با اعتراضات گسترده اتحاديه‌هاي كارگري و فشار افكار عمومي در مخالفت با سياست‌هاي اصلاحات اقتصادي مواجه است، يكشنبه شب براي دومين بار طي يك هفته گذشته جلوي دوربين‌هاي زنده تلويزيوني قرار گرفت تا به سوالات سخت ژان ژاك بوردين و ادوي پلنل خبرنگاران شبكه تلويزيوني BFM، راديو RMC و موسسه روزنامه‌نگاري تحقيقي مدياپارت جواب دهد. در شرايطي كه اعتصاب‌هاي گسترده در فرانسه در مخالفت با اصلاحات امانوئل ماكرون و دورنماي اجراي برنامه‌هاي او شكل گرفته است، مصاحبه‌كنندگان با رييس‌جمهور فرانسه موضع سرسختانه‌اي عليه او گرفتند تا جايي كه كار به حمله‌هاي شخصي تند رسيد. در بخشي از اين مصاحبه ماكرون از مصاحبه‌كنندگان انتقاد كرد كه سوالات «تعصب‌آميز و جهت‌دار» از او مي‌پرسند و در برابر پاسخ گرفت كه «نه تو استاد مايي و نه ما شاگردهاي تو.» بعد از اين اظهارات بود كه مصاحبه شكل تندي به خود گرفت. ماكرون در اين مصاحبه هيچ برنامه جديدي در مورد اقدامات آينده‌اش اعلام نكرد و چندين بار از سوي مصاحبه‌كنندگان به دليل سياست‌هايش با لقب «رييس‌جمهور ثروتمندان» مورد حمله قرار گرفت. امانوئل ماكرون تلاش كرد از عملكرد و برنامه‌هاي خود به خصوص در مورد ماليات از ثروتمندان و فرارهاي مالياتي دفاع كند. اما سوال‌ها در مورد سوريه و سياست خارجي اين فرصت را در اختيار امانوئل ماكرون قرار داد تا اندكي از فشار سوال‌هاي اقتصادي روي خود كم كند و با ادعاهاي بزرگ در مورد اقدامات خود در تحولات اخير سوريه، چهره قدرتمندي از خود نشان دهد. در اين مصاحبه امانوئل ماكرون چندين ادعا مطرح كرد و از جمله گفت كه شخص او باعث شده است كه دونالد ترامپ، رييس‌جمهور امريكا از تصميم خود براي حمله گسترده به سوريه صرف نظر كند يا اينكه شخص او ترامپ را قانع كرده است تا امريكا مدت بيشتري در سوريه حضور نظامي داشته‌باشد. بخشي از اظهارات ماكرون در مورد تركيه و ايالات متحده از سوي سخنگويان دولت‌هاي اين دو كشور تكذيب شد. او كه در برابر سوالات در مورد اصلاحات داخلي، ناتوان جلوه مي‌كرد، تلاش كرد با استفاده از ادعاي توان بالاي ديپلماتيك خود با شعار «فرانسه گفت‌وگو مي‌كند و قانع مي‌كند» نقش خود را در حل بحران سوريه بسزا توصيف كند.

 

طرح صلح ماكرون

ماكرون در پاسخ به سوالي در مورد برنامه‌اش براي آينده سوريه، ادعا كرد كه توانسته است يك فرآيند سياسي جايگزين براي صلح ايجاد كند. او در برابر سوالات متعدد و قطع حرف‌هايش توسط خبرنگاران از توضيح كامل در مورد طرح صلح ادعايي‌اش باز ماند، تاكيد كرد كه قصد دارد بر اساس گروه كوچك كنوني كه با همراهي متحدان غربي در كنار برخي كشورهاي عربي منطقه، مانند اردن و عربستان تشكيل شده است، يك طرح جديد صلح با مشاركت طرف‌هاي شرقي از جمله تركيه و روسيه ايجاد كند. به گزارش شينهوا، ماكرون در دفاع از عملكرد دولت خودش در سوريه گفت: «فرانسه تنها كشوري است كه بيشترين فعاليت را در زمينه ديپلماسي و كمك‌هاي بشردوستانه طي ماه‌هاي گذشته بر عهده گرفته است اما در موقعيتي قرار گرفتيم كه حمله به سوريه براي احياي اعتبار جمعي ما غيرقابل اجتناب بود. » ماكرون در عين حال ضمن تاييد گزارش‌هاي خبري مبني بر تمايلش براي شركت در اجلاس سه‌جانبه روساي جمهوري ايران، روسيه و تركيه در آنكارا تاكيد كرد «اگر مساله استفاده از سلاح‌هاي شيميايي پيش نمي‌آمد، مذاكرات بيشتري با طرف‌هاي ديگر داشتيم.»ماكرون تاكيد كرد كه پاريس در حال پيگيري يك ابتكار صلح است كه بر اساس آن، ابتدا گروه كوچك‌تري از متحدين غرب، شامل امريكا، بريتانيا و فرانسه با همراهي اردن و عربستان سعودي طي هفته جاري در فرانسه تشكيل جلسه خواهند داد. ماكرون در سخنان خود اشاره كرد كه قصد دارد دست‌كم تركيه و روسيه را به اين جمع اضافه كند، هر چند او به نام ايران اشاره‌اي نكرد، اما زماني كه به نام عربستان سعودي اشاره كرد، خبرنگار از او پرسيد كه «آيا قصد داريد قدرت‌هاي شيعه و سني را پاي يك ميز بنشانيد؟» و پاسخ رييس‌جمهور فرانسه مثبت بود. ماكرون تاكيد كرد گروه‌هايي وجود دارند كه فقط به خاطر حضور تركيه يا ايران پاي ميز مذاكرات حاضر به گفت‌وگو نيستند و فرانسه قصد دارد اين گفت‌وگوها را گسترش دهد. به گزارش شينهوا، امانوئل ماكرون بر خلاف سلفش، فرانسوا اولاند، پيش شرط كناره‌گيري بشار اسد از مقام رياست‌جمهوري را تعيين نكرده و حتي اظهار علاقه كرده است تا با بشار اسد گفت‌وگوي رودررو داشته‌باشد. امانوئل ماكرون در اين مصاحبه به‌شدت از روسيه انتقاد كرد و گفت: «هر چند روس‌ها مستقيما از گاز كلر در سوريه استفاده نكرده‌اند، اما آنها به صورت نظام‌مندي از اقداماتي كه به اين كار منجر شد حمايت كرده‌اند و در واقع هم‌دست بودند.» ماكرون با اين حال تاكيد كرد كه سياست فرانسه «گفت‌وگو با همه است» و قصد ندارد كه گفت‌وگوهايش را با روس‌ها قطع كند. او تصريح كرد كه سفر برنامه‌ريزي شده ماه آينده‌اش به روسيه همچنان پابرجاست و تغييري در برنامه آن ايجاد نشده است. ماكرون در ادامه صحبت‌هايش با اشاره به توافق هسته‌اي ايران، گفت: «سياست فرانسه گفت‌وگو با همه است، در عين حال مخالفت با امريكا، در مورد برجام. ما به اين كار ادامه خواهيم داد. »

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.