• ۱۳۹۷ شنبه ۳۱ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4066 -
  • ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ فروردين

معاون عمراني استانداري كرمانشاه آخرين وضع زندگي زلزله‌زده‌هاي كرمانشاه را تشريح كرد

تاريخ دقيق خانه‌دار شدن زلزله‌زده‌ها نامشخص است

مردم منتظر خبرهاي خوبند، منتظرند تا مسوولان فرمانداري و استانداري به آنها بگويند كه امسال تابستان، زير آفتاب، هلاك نمي‌شوند، به آنها بگويند كه به خانه‌هاي‌شان برمي‌گردند، خانه‌دار مي‌شوند، از نيش مار و عقرب و مالاريا و وبا و سالك در امان خواهند بود. زلزله‌زده‌هاي كرمانشاه منتظرند اما مي‌دانند و نمي‌دانند كه شدت تخريب زلزله به اندازه‌اي است كه نه اين تابستان كه تابستان سال بعد هم بايد در همان شرايط بمانند و تحمل كنند، درست مثل آنها كه در قبرستان شهر، صبح‌شان و شب‌شان ميان قبرها مي‌گذرد. مهرداد سالاري، معاون عمراني استانداري كرمانشاه است و درباره آنچه قرار است براي زلزله‌زده‌هاي كرمانشاه انجام شود يا تا الان انجام شده، توضيح‌هايي مي‌دهد.

 

5 ماه از زلزله مي‌گذرد و گروهي از زلزله‌زده‌ها در بدترين شرايط زندگي مي‌كنند، تعداد زيادي از آنها در مناطقي مثل قبرستان‌ها چادر و كانكس‌هاي‌شان را برپا كرده‌اند و هيچ اقدامي براي انتقال آنها از آن منطقه انجام نشده است. شما در جريان اين وضع زندگي مردم هستيد؟

بله، آماري كه ما داريم اين است كه تاكنون دو هزار كانكس و چادر از سطح شهر و روستا جمع شده و قرار است سه هزار كانكس و چادر ديگر از وسط پارك‌ها و جاهايي مثل قبرستان، به مكان ديگري منتقل شوند.

يعني به كجا؟

به نزديك‌ترين محل خانه شان. ما مي‌خواهيم هر چه زودتر شهر را به حالت عادي برگردانيم.

درست است، اما شنيده مي‌شود كه در روزهاي قبل از تعطيلات به آنهايي كه داخل پارك‌ها زندگي مي‌كنند، گفته شده كه آن محل را ترك كنند تا فضايي براي گردش مردم ايجاد شود.

خير، كسي به اجبار قرار نيست جابه‌جا شود. ما از آنها خواستيم جابه‌جا شوند تا فضايي براي تفريح خودشان و بچه‌هاي‌شان فراهم شود. ما اولويت جابه‌جايي را براي اين گروه گذاشته‌ايم. به هر حال ما بايد شهر را مرتب كنيم و مردم به نزديك خانه‌هاي‌شان بروند.

زلزله‌زده‌هاي كرمانشاه الان در چه وضعي به سر مي‌برند؟

الان ما در مرحله اسكان دايمي آنها هستيم، طبق برنامه‌ريزي كه انجام داديم، تا آخر تابستان، تمام واحدهاي روستايي بازسازي و مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرند، ميزان پيشرفت كار هم در اين بخش خيلي خوب است، در ارتباط با واحدهاي شهري اما كار كمي پيچيده‌تر است، چرا كه بايد براي خيلي از خانه‌ها تعيين مالكيت شود، مشكلي كه وجود دارد اين است كه برخي از زلزله‌زده‌ها، پس از تخريب مي‌خواهند واحدهاي بيشتري بسازند. از هفت هزار واحد مسكوني، براي حدود 3500 واحد، پروانه صادر شده، يعني در مرحله آواربرداري قرار دارند. البته حالا هم پيشرفت‌هاي شهري خيلي خوب است، قراردادها انجام شده، آواربرداري هم از طرف بنياد مسكن براي روستاييان تا 80 متر و براي شهري‌ها تا 100 متر رايگان است و هزينه صدور پروانه از آنها گرفته نمي‌شود.

يعني ساكنان شهرها فعلا در كانكس‌ها خواهند ماند؟

بله، چون كار طول مي‌كشيد ببينيد كسي كه مي‌خواهد ساختمان 4 طبقه بسازد، قطعا تا يكي دو ماه آينده كارش تمام نمي‌شود. از سوي ديگر، كار در شهر سخت‌تر از روستاست، در كنار همه اينها ما نمي‌خواهيم كار عجولانه‌اي انجام شود.

يعني اينها جداي از واحدهاي تعميري است؟كار چه تعداد از واحدهاي تعميري تمام شده؟

ما حدود 20 هزار واحد مسكوني تعميري در مناطق زلزله‌زده داريم كه كار تعميرشان تمام شده اما هنوز به خانه‌هاي‌شان بر نگشته‌اند. فرمانداري‌ها و شهرداري‌ها و ستاد معين بنياد مسكن قم، دست به كار شده‌اند، قرار است تعدادي از كانكس‌ها را جمع كنند تا افراد به خانه‌هاي‌شان برگردند و شهر كمي شرايط عادي به خود بگيرد. همچنين قرار است برخي از اين كانكس‌ها از اماكن عمومي به نزديك‌ترين محل زندگي افراد، منتقل شوند تا افراد بتوانند به تدريج از امكانات
خانه شان استفاده كنند.

بعد از گذشت 5 ماه از زلزله، در حال حاضر تعداد آمار دقيقي از زلزله‌زده‌ها داريد؟

خير، آمار دقيقي نداريم اما مي‌دانيم كه 15 هزار و 800 كانكس به مردم داده شده و 5 هزار و 360 مورد به زلزله‌زده‌ها كمك اجاره پرداخت شده است، براساس آخرين گزارش، هم‌اكنون 21 هزار و 160 كانكس و چادر در مناطق زلزله‌زده برپاست و دو هزار كانكس و چادر هم جمع‌آوري شده است.

مشكل ديگر مسكن مهر سرپل ذهاب است، الان خيلي از زلزله‌زده‌هاي اين واحدهاي مسكوني به‌شدت از روند كند كار ناراضي هستند. تكليف اين افراد چيست؟

ببينيد، مسكن مهر سرپل ذهاب، 24 بلوك بوده كه متاسفانه به دليل كيفيت بد ساخت، سه بلوك آن به طور كامل بايد تخريب شود. 21 بلوك باقي مانده هم بايد مقاوم‌سازي شوند، اسكلت آنها باقي مانده و وزارت راه و شهرسازي بايد هرچه زودتر وارد كار ساخت‌‌وساز شود. اين بخش، بايد تعيين اعتبار شود، نياز به كنترل مهندسي دارد.

اما روند كار خيلي كند است.

بله، ما هم از روند كند عمليات گلايه داريم، به هر حال آسيب مسكن مهر شديدتر از ساختمان‌هاي ديگر بوده است، چندين مالك دارد، راه و شهرسازي متولي امر ساخت‌وساز است، اينها در كارشان تعلل كرده‌اند.

با همه اين توضيح‌ها كار ساخت اين مجتمع چه زماني تمام مي‌شود؟

دقيق نمي‌توان اعلام كرد، اما مسكن مهر قرار است 18 ماهه ساخته شود.

به طور كلي ساير واحدهاي مسكوني چه موقع تمام مي‌شود؟ يعني مردم چه زماني به خانه‌هاي‌شان بر مي‌گردند؟

براي واحدهاي روستايي كه دولت اعلام كرده تا آخر تابستان. براي بخش شهري، نمي‌توان زماني تعيين كرد، چرا كه مردم، يعني ساكنان يك طرف ماجرا هستند، ممكن است يك نفر براي ساخت عجله داشته باشد، يك نفر مي‌خواهد دقت بيشتري براي ساخت داشته باشد. ماجرا تنها به دولت مربوط نمي‌شود. اگر مردم خودشان پاي كار باشند، بنياد مسكن اعلام كرده كه تا پايان سال 98، كار تمام مي‌شود، با همه اينها در مجموعه استانداري، زمان مشخصي براي ما تعريف نشده است.

 

 

حدود 20 هزار واحد مسكوني تعميري در مناطق زلزله‌زده داريم كه كار تعميرشان تمام شده اما هنوز به خانه‌هاي‌شان بر نگشته‌اند

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.