• ۱۳۹۷ شنبه ۳۱ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4066 -
  • ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۸ فروردين

پورِفریدون و باباطاهر

رضا ضيا

یک نکتة عجیب دربارة انتسابِ اشعارِ دیگران به باباطاهر این است که دوتا از دوبیتی‌هایی که در دیوانش هست، صراحتاً نامِ شاعرِ دیگری را در خود دارد؛

بوره کز دیده جیحونی بسازیم

بوره لیلی و مجنونی بسازیم

«فریدونِ» عزیزم رفتی از دست

بوره کز نو فریدونی بسازیم

***

عزیزی مردی از نامرد نایو

فغان و ناله از بی‌درد نایو

حقیقت بشنو از پور فریدون

که شعله از تنورِ سرد نایو

این دوبیت همان گونه که از ظاهرش هم پیداست، از «پورفریدون» (شاعری گمنام، شاید در قرن هشتم) است. طرفه آنکه این شعرها نه تنها با وجود اسم شاعر به دیوان باباطاهر راه یافته، بلکه باعث اشتباهاتی در نسب شناسیِ باباطاهر هم شده است؛ آقابزرگ(صاحب الذریعه) گویا از دوبیتیِ دومی استنباط کرده که نامِ پدرِ باباطاهرِ «فریدون» است و بعد این گاف به دایر\‌المعارف بزرگ اسلامی هم راه یافته و نویسنده این مدخل همین اشتباه را نقل کرده است.

در دانشنامه جهان اسلام (در مدخل باباطاهر) نیز گفته شده که از دیگر شاعرانی که شعرشان به نام باباطاهر آمده شاطربیگ محمد و ملامحمدصوفی مازندرانی هستند. نیز دوبیتیِ «به هر الفی الف قدی برآید» را (که دکترپورجوادی هم در کتاب‌شان دربارة باباطاهر احتمال داده‌اند می‌تواند اصیل باشد)، ساخته نقطویانی چون همین صوفی مازندرانی به شمار آورده‌اند.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.