• ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۹ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4067 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۹ فروردين

اگر تلگرام فيلتر شود

روزهاي سخت وزير جوان

مريم وحيديان

 

 

اجلاس حقوق شهروندي در آذرماه بود كه رييس‌جمهور در حضور وزراي كابينه گفت «وزير ما اينجاست و به مردم قول مي‌دهد دستش روي دكمه فيلترينگ نخواهد رفت.» حالا كه از گوشه و كنار صداي «تلگرام بايد فيلتر شود» به گوش مي‌رسد، نوبت عمل به وعده رييس‌جمهور رسيده است. محمدجواد آذري‌جهرمي، وزير ارتباطات كه در روزهاي راي اعتماد پر حاشيه‌ترين وزير كابينه بود، اين روزها تلاش مي‌كند تا هم امكانات رقابتي براي پيام‌رسان‌هاي داخلي ايجاد كند و هم مقابل فيلترينگ تلگرام بايستد. مساله‌اي كه حاجي‌دليگاني، عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس اذعان مي‌كند «من اطلاع دارم كه روحاني سفت و سخت مقابل فيلترينگ تلگرام ايستاده و حتي براي اين مساله گوش بعضي‌ها را هم پيچانده است!» جهرمي حتي از ارايه گزارش اين وزارتخانه درخصوص رفع فيلتر توييتر به مركز ملي اطلاعات خبر داد. پيام‌رسان سروش به عنوان يك محصول داخلي جايگزين تلگرام معرفي شد. چندي بعد برخي متخصصان ارتباطات نشان دادند كه اطلاعات كاربران در اين پيام‌رسان قابل دسترسي است و همين بود كه وزير جوان گفت كه اگر به جاي مديران سروش بودم مسابقه‌اي براي يافتن ايرادات پيام‌رسان ترتيب مي‌دادم. در همين گير و‌دار هم فتواي مهم رهبري صادر شد مبني بر اينكه تعرض به اطلاعات شخصي افراد حرام شرعي است. گام بعدي را وزير درصدد است تا در حوزه قانونگذاري بردارد؛ قانوني براي اطمينان در حوزه امنيت كاربران. جهرمي به باشگاه خبرنگاران توضيح داد: «فتواي مقام معظم رهبري در خصوص حفظ حريم خصوصي و تاكيد بر حرام بودن سركشي به اطلاعات مردم بسيار راهبردي است.

در حال پيگيري هستيم تا با مجلس مصوبه‌اي داشته باشيم و حوزه ورود به حريم خصوصي را تبيين كنيم و به قانون مجازات اسلامي افزوده شود كه قوه قضاييه نيز همكاري خوبي در اين عرصه دارد.» او ادامه داد: «مخصوصا بعد از فتواي مقام معظم رهبري فضا بسيار آماده‌تر شده تا اين قانون تببين شود و به يك بسته حمايتي براي مديران پيام‌رسان‌ها در برابر حفاظت از حريم خصوصي كاربران‌شان باشد.» البته حمايت مالي را هم بايد به اين دست بسته‌هاي حمايتي اضافه كرد. همچنان‌كه سيدميثم سيدصالحي، مدير پيام‌رسان سروش در گفت‌وگو با «اعتماد» مي‌گويد كه 5 ميليارد تومان وام دريافت كرده است. از مدير اين پيام‌رسان در مورد درخواست‌هاي امنيتي و امنيت اين اپليكيشن پرسيديم. مجلس نيز در حال پيگيري وضعيت امنيت پيام‌رسان‌هاي داخلي است. اين مساله به كميسيون‌هاي اقتصادي و امنيت ملي ارجاع داده شده كه جعفرپور، رييس كميسيون فرهنگي به «اعتماد» مي‌گويد كه «تلاش مي‌كنيم بحث فضاي مجازي به كميسيون فرهنگي بازگردد.» بايد ديد كه نهايتا تلگرام نيز سرنوشتي همچون فيسبوك و توييتر پيدا مي‌كند يا خير؟

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.