• ۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4076 -
  • ۱۳۹۷ يکشنبه ۹ ارديبهشت

راه حل مجلس براي صندوق‌هاي بازنشستگي

بالا بردن سن بازنشستگي و سهم بيمه‌اي كارگر و كارفرما در مجلس پيگيري مي‌شود

مريم وحيديان| «مجلس براي رفع مشكلات مالي صندوق‌هاي بازنشستگي دست به كار شده و با بالا بردن سن بازنشستگي از يك سو و بالا بردن سهم كارفرما و كارگر از سوي ديگر تصميم دارد تا از مشكلات صندوق‌ها بكاهد.» اين خبري است كه محمد حسيني، عضو كميسيون برنامه و بودجه به «اعتماد» داده است. ماجرا به چند ماه پيش باز مي‌گردد، جايي كه مسوولان و نمايندگان نسبت به سونامي مشكلات مالي صندوق‌هاي بازنشستگي هشدار دادند و در همين راستا كميته‌اي در مجلس شوراي اسلامي براي ارايه راه‌حل تشكيل شد. حالا نتيجه اين ريشه يابي در قالب چند پيشنهاد ارايه شده است. محمد حسيني تاكيد كرد: «كارگروهي مسوول اين شد كه مشكلات صندوق‌ها را به صورت ريشه‌اي‌تر و كارشناسي‌تر بررسي كند و پيشنهادات را به صحن كميسيون بياورند. اميد است كه اين پيشنهادات به عنوان مصوبه كميسيون و طرح در دستور كار مجلس قرار بگيرد.»كمبودهاي مالي صندوق‌هاي بازنشستگي به اذعان اين نماينده مجلس به حالت هشدار آميزي رسيده است. كمبودهايي كه بعضا به ورشكستگي برخي صندوق‌ها انجاميد. اين نماينده مجلس از ديگر پيشنهادات مجلس گفت: «براي سرمايه‌گذاري‌هاي صندوق‌ها بايد فكري اساسي شود. برخي از اين سرمايه‌گذاري‌ها به خاطر مديريت‌هاي نادرست در محل‌هاي ناموفقي انجام شده است.» اين عضو كميسيون برنامه بودجه تصريح كرد: «لايحه دايمي كردن سن بازنشستگي در قانون مديريت خدمات كشوري از سوي دولت پيشنهاد شده است كه در آنجا مي‌توان آن را اصلاح كرد. همچنين سهم كارفرما و كارمند را بايد از رقم كنوني بيشتر كنيم. تا درصدي از مشكلات صندوق‌هاي بازنشستگي كمتر شود. » او در تشريح علت طرح پيشنهاد افزايش سن بازنشستگي بيان كرد: « وقتي كمي سن بازنشستگي افزايش يابد، به همان ميزان حق بيمه فرد هم افزوده مي‌شود و اين مي‌تواند از مشكلات بكاهد. البته بايد گفت كه اينها به عنوان يك سري پيشنهادات كارشناسي از سوي كميته اشاره شده مطرح شده و در حد طرح است. براي تصويب آن بايد اقدامات لازم صورت بگيرد.» ديگر پيشنهادي كه نمايندگان عنوان كرده‌اند، ادغام صندوق‌هاي بازنشستگي است. محمد حسيني گفت: «ميزان منابعي كه برخي صندوق‌ها به عنوان سهم كارمند و كارفرما از مردم دريافت كرده‌اند، متفاوت با ديگر صندوق‌ها است.»

ديگر مشكلي كه در مورد صندوق‌ها به ويژه صندوق تامين اجتماعي وجود دارد، بدهي‌هاي دولت است. نمايندگان براي حل اين مشكل در بودجه امسال حدود 50 هزار ميليارد تومان پيش‌بيني كرده‌اند كه حسيني مي‌گويد اين مقدار از طريق پرداخت سود سهام و امتيازات تامين خواهد شد. وي افزود: «در مورد بدهي‌هاي دولت به صندوق بازنشستگي با برقراري عدد قابل توجهي اعتبار جهت كمك به پرداخت بدهي‌ها رديفي را پيش‌بيني كرده‌ايم. اميدواريم با تخصيص كامل اين رديف بودجه بخشي از بدهي‌ها نيز پرداخت شود.» البته اجراي سياست‌هايي از اين دست كه به بخش‌هايي از جامعه براي پرداخت حق بيمه و همچنين بالا رفتن سن بازنشستگي فشار مي‌آورد، كاري مشكل است. محمد حسيني در پاسخ به اين شبهه به «اعتماد» گفت: «بعيد است كه اعتراضي از سوي مردم در اين رابطه پيش بيايد. چون حقوق و مزاياي فرد بعد از بازنشستگي نيز متناسب با آن افزايش مي‌يابد. فكر مي‌كنم خيلي واكنشي از سمت كارفرما و كارگر اتفاق نيفتد.» حالا با توجه به طرح مجلس بايد ديد كه آيا روند مشكلات و بدهي‌هاي صندوق‌هاي بازنشستگي‌اي چون صندوق بازنشستگي كشوري و لشكري، صندوق تامين اجتماعي، صندوق بازنشستگي نيروهاي مسلح، صندوق فرهنگيان و غيره بسته خواهد شد يا آنكه اين ماجرا همچنان ادامه خواهد داشت.

 

 

«لايحه دايمي كردن سن بازنشستگي در قانون مديريت خدمات كشوري از سوي دولت براي حل مشكلات صندوق هاي بازنشستگي پيشنهاد شده است.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون