• ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۴ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4090 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ ارديبهشت

اما و اگر خروج توتال از ايران

زنگنه: اتحاديه اروپا عهدشكني‌ها را جبران كند

گروه اقتصادي| بزرگ‌ترين قرارداد نفتي ايران لغو شد. در حالي كه روساي جمهور فرانسه، نخست‌وزير انگليس و صدر اعظم آلمان از عمل به تعهدات خود در قبال برجام خبر مي‌دادند اما بنا به گفته بيژن نامدار‌زنگنه مديران توتال رسما اعلام كرده‌اند كه نمي‌توانند در قبال تحريم‌هاي امريكايي پايداري كرده و دراين راستا قرارداد خود با ايران را لغو كرده‌اند. شركت توتال اعلام كرده است: در صورتي كه از امريكا معافيت تحريمي خاص دريافت نكنيم، قادر به ادامه كار در پروژه پارس جنوبي نخواهيم بود و با توجه به خروج امريكا از برجام، ناگزير به توقف فعاليت‌هايمان در ايران هستيم. مديران توتال تاكيد كرده‌اند كه ديگر تعهد تازه‌اي در قبال پارس جنوبي نمي‌پذيرند اما اعلام كرده‌اند كه براي دريافت معافيت با مقام‌هاي امريكايي و فرانسوي رايزني مي‌كنيم. توتال مي‌گويد كه با بازگشت تحريم‌هاي امريكا عليه ايران، اين شركت نمي‌تواند فعاليت در فاز ۱۱ پارس جنوبي را ادامه دهد، مگر آنكه امريكا براي اين شركت معافيت از تحريم‌ها قايل شود. توتال در اطلاعيه‌اي با اشاره به اينكه ۹۰ درصد تبادلات مالي‌اش از طريق بانك‌هاي امريكايي است و سهامداران امريكا ۳۰ درصد سهامش را در اختيار دارند، گفته است: «توتال هميشه روشن بوده است كه نمي‌تواند در معرض تحريم‌هاي ثانويه قرار بگيرد.»توتال مي‌گويد: تاكنون در پارس جنوبي كمتر از ۴۰ ميليون يورو هزينه كرده است. البته پيش از اين چيني‌ها اعلام آمادگي كرده بودند كه در صورت خروج توتال از ايران حاضر به جايگزين با اين غول نفتي هستند. شركت دانماركي مرسك هم اعلام كرده است كه تا موعد بازگشت تحريم‌ها، قراردادهايي را كه تا قبل از اعلام خروج امريكا بسته، خاتمه مي‌دهد. اين شركت گفته تحولات مرتبط با ايران و تغييرات احتمالي وضعيت را دنبال مي‌كند. در همين حال بيژن زنگنه، وزير نفت عصر ديروز گفت : انتظار داريم اتحاديه اروپا عهدشكني‌ها را جبران كند و در حدي كه مي‌شود اطمينان‌هاي كافي را براي سرمايه‌گذاري شركت‌هاي بين‌المللي ايجاد كند. وزير نفت ادامه داده است كه از اروپا مي‌خواهيم از شركت‌هاي اروپايي حمايت كنند تا قراردادهاي نفتي ايران را به انجام برسانند چراكه ايران در بخش انرژي قابل صرف‌نظر نيست. او افزوده است: در بخش نفت از همه ظرفيت‌هاي‌مان براي توليد و صادرات استفاده مي‌كنيم و از گروه 1+4 انتظار داريم پيمان‌شكني امريكا را جبران كنند تا اطمينان كافي براي سرمايه‌گذاري شركت‌هاي نفتي در ايران فراهم شود. وزير نفت البته با بيان اينكه ما كار خودمان را مي‌كنيم، تصريح كرد: ممكن است كارها كند شوند اما متوقف نمي‌شود. ضربه‌اي كه ما را زمين نمي‌زند و نابود نمي‌كند، قوي‌ترمان خواهد كرد. زنگنه بعد از ماه رمضان بر ما فشار مي‌آيد، اما برنامه داريم قوي‌تر در ميدان توليد نفت جهان مي‌شويم. وزير نفت گفت: مقوله‌اي به نام جريمه براي توتال مطرح نيست اما مبلغي كه اين شركت در ايران سرمايه‌گذاري كرده تا پايان انجام پروژه به آنها عودت داده نمي‌شود. او افزود: كشورهاي همسايه نبايد از ايجاد گرفتاري و سختي براي ايران پايكوبي كنند‌. وزير نفت افزود : در صورت خروج توتال شركت سي.ان.پي.سي چين سهام توتال را دراختيار مي‌گيرد.

 

وزير صنعت: سقف مجاز افزايش قيمت خودرو 9.6 درصد است

وزير صنعت، معدن و تجارت اعلام كرد: خودروسازان مجاز به افزايش بيش از 9.6 درصدي قيمت خودروهاي داخلي نيستند. «محمد شريعتمداري» از مردم خواست تخلفات خودروسازان را در زمينه افزايش قيمت‌ها گزارش كنند و به سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليدكنندگان ماموريت داد تا گزارش‌ها را بررسي و با تخلفات احتمالي برخورد كنند.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.