• ۱۳۹۷ شنبه ۲۸ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4090 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ ارديبهشت

«طنزپردازی به زبان ساده» بررسی شد

نشست نقد و بررسی کتاب تازه‌منتشرشده «طنزپردازی به زبان ساده» اثر مرحوم محسن سلیمانی، برگزار شد.

به‌ گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مصطفی رحماندوست در این نشست، با تاکید بر اینکه جامعه ما به نگاه طنز و ریزبینانه نیاز دارد، به ویژگی‌های محسن سلیمانی و آثارش اشاره کرد و گفت: «محسن سلیمانی فرد اخمویی نبود اما در عین‌حال یواش می‌خندید و هیچ‌وقت قهقهه نمی‌زد. آثار سلیمانی برای مدرسان دانشگاه و همچنین اهل‌قلم در آموزش داستان‌نویسی و طنز‌نویسی بسیار مفید بود. کتاب «اسرار و ابزار طنزنویسی» او سال‌ها به من کمک کرد تا در زمان تدریس در دانشگاه، کلاس‌هایی را به طنز اختصاص دهم و در این زمینه از این کتاب به‌عنوان منبع برای آموزش دانشجویان استفاده‌های زیادی کردم. تا اینکه کتاب «طنزپردازی به زبان ساده» به دستم رسید و بعد از مطالعه آن دیدم که چقدر ارزشمند است و مرحوم سلیمانی به چه نکات ظریف و مفیدی اشاره کرده است.»

این شاعر و نویسنده ادامه داد: «اصول طنز‌نویسی و داستان‌نویسی در آثار سلیمانی بیان شده؛ در کتاب‌های او یک شاه‌کلید به دست نویسنده تازه‌کار داده می‌شود که برایش مفید و راه‌گشاست.»

رحماندوست افزود: «سلیمانی در کتاب «طنزپردازی به زبان ساده» همه مراحل طنزپردازی را نشان داده است. زمانی که این کتاب را خواندم بسیار از آن لذت بردم؛ چراکه این کتاب فقط آموزش طنزنویسی برای نویسندگان نیست و می‌تواند راهنمای طنزنویسی برای سایر افراد جامعه نیز باشد. در این کتاب، استندآپ‌کمدی، حرکات طنز، طنز متقابل دونفر با هم و تمام فنون طنز را می‌بینیم و به هرکدام از این موضوعات به اندازه کافی پرداخته‌ شده است.»

این نویسنده و شاعر در ادامه بیان کرد: «سلیمانی در این کتاب شوخی‌نویسی را نیز مطرح کرده و به تفاوت شوخی با طنز اشاره کرده و گفته است طنز به واحدهایی تقسیم می‌شود و شوخی کوچک‌ترین واحد طنز است. با دیدن برخی از برنامه‌های تلویزیونی می‌بینیم طنزنویسان ما اصول علمی و آکادمیک کار را بلد نیستند، این کتاب می‌تواند برای آن‌ها منبع مفیدی باشد. سلیمانی در این کتاب بیان کرده است که طنز‌نویسی یک هنر است که اول باید فنون آن را آموخت و سپس به‌دنبال هنرش رفت.» رحماندوست همچنین گفت: «من حتما این کتاب را سر کلاس‌های دانشگاه تدریس می‌کنم و مطالعه آن را به دانشجویان توصیه می‌کنم. امیدوارم انتشارات سروش تلاش کند این کتاب به‌خوبی توزیع شود و به دست اهلش برسد، به دست تمام کسانی که خسته‌اند و یا می‌خواهند خاطرات‌شان را بنویسند. حداقل فایده‌ای که این کتاب می‌تواند برای اهل قلم داشته باشد این است که حتی اگر نخواهند طنز بنویسند می‌توانند نقد آثار طنز را به‌خوبی یاد بگیرند.»

مجید بلالی، مدیر انتشارات سروش، نیز در ادامه این نشست گفت: «همیشه در جامعه می‌گوییم شهیدان زنده‌اند چرا که آن‌ها گران‌قدرترین گوهرشان را در راه دفاع از وطن‌شان از دست داده‌اند. نویسندگان هم همیشه زنده‌اند چون یک نویسنده عزیزترین دارایی‌اش را که عمر و وقتش است، صرف خلق آثار ماندگاری کرده که سال‌ها بعد از او جاویدان می‌ماند.»

وی افزود: «نویسندگان آثارشان را در قالبی عرضه می‌کنند که برای قرن‌ها سرمشق بشریت است. البته متاسفانه امروزه کمتر نویسندگانی داریم که کتابی خلق ‌کنند که تا صدسال بعد از عمرشان هم دیگران درباره آن بحث و گفت‌وگو ‌کنند. امروزه عمق کتاب‌ها کم شده و نویسندگان جدید، وسواس نویسندگان قدیم را ندارند.»

بلالی در ادامه، به کتاب «طنزپردازی به زبان ساده» اشاره کرد و گفت: «کاری که محسن سلیمانی در این کتاب انجام داده، از جنسی است که تا سال‌ها نیازی ندارد کسی چیزی به آن اضافه کند و کتاب کاملی در حوزه طنز‌پردازی است. دلیل اینکه من به این کتاب جذب شدم این است که طنز یکی از نیازهای عمده ما در جامعه است. در کشور ما شادی کم وجود دارد که دلایل متفاوتی دارد. مردم ما نسبتا عصبی و تندمزاج شده‌اند.»

وي افزود: «طنزگویی یکی از نیازهای جامعه ماست. طنزپردازی از طرفی سبب بالابردن ظرفیت جامعه نیز می‌شود. طنز شاه‌کلیدی است که می‌توان به‌وسیله آن در هر حوزه‌ای وارد شد بدون اینکه کسی مانع شود.»

کتاب «طنزپردازی به زبان ساده» (علل خنده و فنون و تمرین‌هایی برای طنزنویسی) اثر مرحوم محسن سلیمانی را «انتشارات سروش» منتشر و هم‌زمان با سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عرضه کرده است.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.