• ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۴ مهر
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4090 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ ارديبهشت

خاطرات خواندن و نخواندن‌هايش

سيد محمدعلي ابطحي

مامورانِ معذور‌تر از همه در سيستم اداري، مجريان صدا و سيما هستند. معذوراني كه كار دشوارتري از ساير ماموران معذور دارند. در سيستم رسانه‌اي ايران، از وقتي كه تلويزيون در ايران آمده، در بخش‌هاي خبري مجريان فقط هميشه خوانندگان خوبي براي اخبار بوده‌اند. هيچ زماني نمي‌توانسته‌اند در جملات يا محتوا دخل وتصرفي داشته باشند. مردم هم اين را مي‌دانند. به همين دليل كمتر شده كه با مجري خبري صدا وسيما در خيابان برخورد كنند و نگراني‌ها يا دلخوري‌هاي خودشان را بر سر آنها خالي كنند. اين مقدمه را داشته باشيد...

قاسم افشار سكته كرد. او از مشهور‌ترين و پركار‌ترين مجريان خبر صدا وسيما بود. روزهايي كه او خبر مي‌خواند، روزهاي پربيننده صدا وسيما بود. روزهاي جنگ بود. خبرهاي جبهه‌ها را مي‌خواند. با صدايش دلهره‌هاي جبهه‌ها، شادماني‌هاي پيروزي، اضطراب‌هاي اقتصادي، موفقيت‌هاي سازندگي، و اوج‌هاي دوران اصلاحات، همه با تصوير و صداي قاسم افشار به گوش‌ها مي‌رسيد. افشار مثل بقيه مجريان البته كه خبرخوان بود ونه خبرنويس و تحليلگر. اما اگر قرار باشد به تلاشگران دوران جنگ و دفاع مقدس اهميت بدهند، حتما افشار هم مدال‌هاي خوبي مي‌گيرد. در ته‌چهره‌اش گاهي كه اخبار خبرنويسان افراطي را مي‌خواند، مي‌توانستي آرامش اينكه در قبال آنها مسووليتي ندارد را ديد. من كه خيلي در دوران مديريت‌هاي دوران جنگ چهره آرام و متينش رادر راهروهاي جام جم مي‌ديدم، نمي‌دانستم كه غير از تصوير وصداي خوب، گرايش‌هاي مردم‌محورش هم اينقدر جدي است. بعد‌ها كه آزاد شديم خانواده‌ها تعريف كردند كه قاسم افشار در اعتراض به نحوه خبرنويسي و قضايايي كه بعدها كهريزكش معلوم شد، دست از خبرخواني كشيده است. و به همان دليل سال‌هاي غربت و دور از جعبه جادويي را براي خودش خريد. زندگي هيچ گوينده‌اي مثل قاسم افشار پرخاطره نشد. خاطره خواندن خبرهاي جنگ. پيروزي، دفاع، سازندگي، اصلاحات و در نهايت خاطره نخواندن خبرهاي حوادث ۸۸ به روايت نويسندگان صدا و سيما.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.