• ۱۳۹۷ شنبه ۳۱ شهريور
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
www.icee-iran.ir سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4110 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۴ خرداد

خشم نكاريم تا قهر درو نكنيم

نازنين متين‌نيا

بيست و چهار ساعت است زن و مرد معترض شده‌اند و در شبكه‌هاي مجازي دنبال «چرايي» طرحي هستند كه در ضلع غربي ميدان وليعصر به تصوير كشيده شده؛ طرحي از طرفداران تيم‌ملي ايران كه همه مرد هستند و هيچ نشاني از يك زن طرفدار در آن نيست. معترضان سوال‌هاي مختلفي دارند و البته نتيجه‌گيري‌هاي متفاوت. آنهايي كه ميانه‌رو هستند، اينكه حداقل در اين طرح اقوام مختلف ايراني لحاظ شده نشانه مثبتي قلمداد مي‌كنند و بعد مي‌پرسند: «آيا طراح براي كشيدن زنان طرفدار تيم‌ملي مشكل داشت؟» يا «آيا طرفداري زنان از تيم‌ملي فوتبال ايران در جام جهاني هم مانند استاديوم رفتن ممنوع است؟». اما از آن‌طرف و در جبهه معترضان، اين نگاه معتدل و ميانه‌رو وجود ندارد و اظهارنظرها آنقدر تند و تيز است. يك طرح ساده در گوشه‌اي از شهر تهران، بخشي از مردم را ناراحت كرده و مسوولي هم نيست كه پاسخگو باشد. نكته جالب‌تر اينكه پيش از اين و در همين نقطه از ميدان وليعصر طرح‌هاي ديگري از ايراني‌ها بود كه زن و مرد را كنار يكديگر و فعال نشان مي‌داد. اما حالا جاي زنان خالي است و خالي‌تر از آن جاي نمادها و المان‌هاي شهري كه مردم را به همدلي و اتحاد دعوت مي‌كند. نيمي از جامعه، در اين طرح ناديده گرفته شده‌اند و از آن مهم‌تر آرامش رواني‌شان به بازي گرفته شده. حالا براي قضاوت زود است، اما مي‌شود پرسيد كه نيت كساني است كه برنامه‌ريزي، اجرا و سرمايه‌گذاري اين طرح را در شهر تهران به عهده گرفته‌اند، چه بوده؟ بايد از اين دوستان پرسيد كه براساس كدام ايده خلاقانه يا ديده‌ها و شنيده‌هاي آنها فقط مردان جامعه ايراني طرفدار فوتبال هستند و زنان حوصله فوتبال و تماشاي آن و توجه به تيم‌ملي ايران در جام‌جهاني را ندارند ؟ بايد پرسيد خبرها را نمي‌خوانند و از حال و هواي مردم در اين روزها خبر ندارند و نمي‌دانند همين سرگرمي يك‌ماهه چطور مي‌تواند بخشي از توجه‌ها را از خبرهاي بد به سمت يك اتفاق سالم و ملي جلب كند؟ وقتي همه مردم جهان قرار است يك ماه فقط از آن تيم‌ملي فوتبال كشورشان باشند و حمايت و همدلي را شعار اصلي خود كنند، چرا بايد چنين ضربه‌اي به همراهان تيم‌ملي زد و در دقيقه نود همه‌چيز را بهم ريخت؟ اين دوستان در كدام طرف ايستاده‌اند و چقدر دغدغه اتحاد و همدلي ملي دارند؟ چرا درباره يك موضوع به اين سادگي بي‌خود و بي‌جهت هياهو ايجاد مي‌كنيم؟و ...

كاش در انتهاي اين ماجرا اين طرح يك اشتباه گرافيكي و ناخواسته، توسط مديران و مسوولانش معرفي نشود و يك‌بار براي هميشه بدون سياست‌زدگي و حاشيه‌هايي از اين دست به اهميت شهر و تبليغات محيطي فكر كنيم و بخشي از مردم را بيشتر از اين دل‌زده و دور از همدلي و همراهي با يكديگر نكنيم.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.