• ۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دي
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4132 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير

ايراني تمام‌عيار

نادر مشايخي

سال 1356 وقتي فيلم «شازده احتجاب» به كارگرداني بهمن فرمان‌آرا اكران شد، براي اولين‌بار موسيقي فيلمي از احمد پژمان شنيدم؛ موسيقي‌تاثيرگذار، همگن با تصوير و خلاقانه‌اي كه از همان ابتدا آهنگسازش را در اين حوزه مطرح مي‌كرد. نكته بارز احمد پژمان در خلق موسيقي فيلم استفاده از المان‌هاي موسيقي ايراني و اجراي آنها با ابزارهاي سمفونيك است. هرچند ممكن است اين كار در وهله اول ساده به نظر‌ آيد اما پيچيدگي‌هاي خاصي دارد كه ...

اگر آهنگساز به آنها واقف نباشد، پيش از هر چيز موسيقي ايراني را متضرر مي‌كند و خصلت‌هايش را دستخوش تغيير قرار مي‌دهد اما احمد پژمان با استفاده از ترفندهاي جالب موسيقايي توانسته اين توازن را در كارش به وجود آورد. وقتي موسيقي فيلم مي‌سازد در تلاش نيست كه بياني معادل تصوير داشته باشد بلكه مي‌كوشد تا از فضاي فيلم و نظم حاكم بر آن در خلق اثر استفاده كند. به همين دليل هم موسيقي فيلم‌هاي او با تصوير گره خورده‌اند. پژمان با قريحه خود لايه‌هاي مختلف موسيقي را بسيار شفاف كنار هم قرار مي‌دهد و تركيبات تازه‌اي مي‌سازد كه امضاي خاص خودش را دارند. رمز آثار پژمان در اين است كه اداي ايراني بودن را در نمي‌آورد. در حالي كه بسياري از آهنگسازان تنها با اضافه‌كردن چند فاصله «دوم افزوده» مي‌كوشند تا مدعاي ايراني‌ بودن‌ داشته باشند او از ويژگي‌هاي متنوع موسيقي‌ با ظرافت تمام بهره مي‌گيرد چرا كه يك ايراني تمام‌عيار است.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.