• ۱۳۹۷ شنبه ۲۹ دي
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4132 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير

پوشش گردشگري

رامين پولاد رگ

طرح پيشنهادي اختياري شدن حجاب توريست‌هاي خارجي توسط يكي از انديشمندان مذهبي در روزهاي اخير، يكي از مصداق‌هاي ايدئولوژي زدايي از صنعت گردشگري به حساب مي‌آيد. ايران با توجه به اينكه در رديف نخستين كشورهاي دنيا از نظر وجود جاذبه‌هاي انواع گردشگري قرار دارد ولي از نظر جذب گردشگر، نه تنها در بين كشورهاي دنيا بلكه در بين كشورهاي خاورميانه هم جايگاه شايسته و مطلوبي ندارد و سهم بسيار ناچيزي از اين سهم جهاني دارد. امروزه صنعت جهانگردي به عنوان سهل‌الوصول‌ترين و متنوع‌ترين صنعت دنيا محسوب مي‌شود. وجود نزديك به يك و نيم ميليارد گردشگر، گردش مالي برابر يك و نيم بيليارد دلار را براي اين صنعت به ارمغان آورده است. صنعت گردشگري بزرگ‌ترين و پردامنه‌ترين صنعت دنياست و در بسياري از كشورها به عنوان منبع اصلي ايجاد اشتغال و درآمد و رفع فقر و محروميت شناخته مي‌شود. گردشگري علاوه بر ايجاد فرصت‌هاي اقتصادي موجب بالا رفتن هاضمه اعتقادي - ارزشي، گفت‌وگوي فرهنگي ملل مختلف و تقويت مهارت‌هاي ارتباطي جامعه نيز مي‌شود. در آستانه ورشكستگي بنگاه داري دولتي و عدم ايجاد ارزش افزوده اقتصادي، اشتغال كشور در نقطه تغيير ماهيت قرار گرفته است. بهترين جايگزين در دوران گذار اشتغال‌زايي، ايجاد اشتغال موازي به وسيله صنعت توريسم است. در مقايسه با كشورهاي منطقه در حالي كه اكثريت شهروندان چهار كشور ايران، تركيه، امارات متحده عربي و مصر جزو مسلمانان هستند، اما تفاوت درآمد حاصل از صنعت گردشگري نشان مي‌دهد صرف اسلامي بودن بافت اجتماعي يك كشور مانعي براي گردشگري محسوب نمي‌شود. اين تفاوت‌هاي درآمدي ناشي از غلبه يك نگاه خاص بر حوزه گردشگري كشور است.

حدود چهار دهه بازار گردشگري كشور به گردشگري زيارتي و تا حدودي به گردشگري تاريخي محدود شده و اكوتوريسم و گردشگري ساحلي به عنوان جذاب‌ترين بخش گردشگري در مناطق آزاد و ساحلي ناديده گرفته شده است. به‌طور مشخص پيشنهاد مي‌كنم با رفع يكي از موانع سياسي گردشگري و آنچه زنان توريست با آن مواجه هستند و جانمايي 15 منطقه آزاد توريستي در سراسر كشور و در خارج از شهرها، انتخاب پوشش به خود گردشگران واگذار شود.

دبير كميسيون سلامت و گردشگري اتاق بازرگاني ايران و عراق

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.