• ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4142 -
  • ۱۳۹۷ سه شنبه ۲ مرداد

آنچه امروز كاش روحاني بگويد

شروين وكيلي

من در واپسين انتخابات رياست‌جمهوري به آقاي روحاني راي دادم و چون به استفاده از تمام ظرفيت‌هاي حقوق قانوني شهروندان باور دارم و او را بهترين گزينه آن روزها مي‌ديدم. نه از راي دادن‌ پشيمان هستم و نه از گزينش او و اين امري فلسفي و اخلاقي است كه از وظيفه مشاركت در سرنوشت هم‌ميهنان و عقلانيت حاكم بر انتخاب‌ها برمي‌خيزد. با اين همه شرايط امروز كشور و نابساماني‌ها به شكلي است كه اين موضع عمومي درباره اين حق و پشيمان نبودن از بهره‌مندي از آن را نمي‌توان به رضايت يا خشنودي حمل كرد. من به عنوان يك شهروند انتظار دارم امروز آقاي روحاني در پيامش محتواي اين گزاره‌هاي كليدي و كارساز را بگنجاند و متاسفانه حدس مي‌زنم چنين نكند.

نخست: اعلام مبارزه سرسختانه با فساد اقتصادي گسترده و ريشه‌كني‌اش در تمام سطوح و همه لايه‌هاي جامعه، با تاكيد بر طبقه نخبگان سياسي و اقتصادي‌اي كه بزرگ‌ترين دزدي‌ها و جرم‌ها را مرتكب شده و مي‌شوند. يعني معرفي بي‌محاباي مجرمان در همه سطوح، ارايه زمان‌بندي‌اي براي مهار كردن‌شان و پيشنهاد چارچوبي براي رسيدگي به وضعيت و كيفر دادن‌شان.

دوم: اعلام برنامه‌اي عملياتي و آشكار براي بازگرداندن حقوق عقلاني و طبيعي شهروندي، دست‌كم به همان شكلي كه در قانون اساسي پيش‌بيني شده است. به شكلي كه تبعيض‌هاي نهادين، مردم‌آزاري‌هاي مرسوم و جرايم سازمان‌يافته‌ به شكلي منظم و با مشتي آهنين ريشه‌كن شود. نشان دادن اراده‌اي كه تصور رايج درباره تقابل ملت و حكومت –كه ان‌شاءالله نادرست است، اما هر از چندي با رفتارهايي تاييد مي‌شود!- را رفع كند.

سوم: اعلام اين چرخش سياسي كه نظام اداري ساز و كارهايي موثر را براي استقرار شايسته‌سالاري اجرا خواهد كرد. به شكلي كه انبوهي از ميهن‌دوستان نخبه و كارساز كه امروز حاشيه‌نشين هستند، در زماني كوتاه جايگزين انبوهي از ديوانسالاران ناكارآمد و نالايق و گاه فاسد شوند.

چهارم: اعلام برنامه‌اي روشن و عقلاني كه با علم پشتيباني شود و بحران محيط زيستي كشور را چاره كند. برنامه‌اي كه دست‌اندازي سودجويان به منابع طبيعي را مهار كند، به هدر دادن اندوخته‌هاي بوم‌شناختي را متوقف سازد و اقتصاد پرهزينه و ناكارآمد آب را كه از شكل كشاورزي‌مان ناشي مي‌شود با اقتصادي تندرست و سودآور (مثلا مبتني بر گردشگري يا توليد انرژي‌هاي پاكيزه) جايگزين كند.

پنجم: اعلام برنامه‌اي روشن و راهبردي براي رويارويي با تهديدهايي كه وحدت ملي‌مان را تهديد مي‌كند. تهديدهايي كه سرنخ‌ها و جريان‌هايي شناخته شده و روشن دارد، اتصالش با دولت‌هاي دشمن شفاف و عيان است و از اين رو خيانتبار بودن جريانش نمايان است و ديگر نمي‌توان مثل چند دهه پيش مقابله‌اش با مليت ايراني و وطن‌دوستي را به بلاهت حمل كرد. متاسفانه گمان نمي‌كنم امروز آقاي روحاني به اين پنج ضرورت مهم و حياتي به شكلي قاطع و هدفمند اشاره كند و متاسفانه حدس مي‌زنم برنامه‌اي شفاف و روشن و كارآمد براي چاره كردن پنج تنش فساد، قانون‌گريزي، نالايق‌سالاري، بحران محيط‌زيست و ايران‌ستيزي در كار نباشد. اين تنش‌ها به قدري بزرگ و فرساينده هستند كه بي‌شك اشاره‌هايي به آنها انجام خواهد شد، اما «در برهه حساس كنوني» اين كلي‌گويي‌ها و ملاحظه‌ها كارساز نيست.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.