• ۱۳۹۷ شنبه ۲۷ بهمن
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4156 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ مرداد

قيمت‌ها در بازار ارز و طلا افزايشي شدند

پيش‌بيني‌ها عقب ماندند

گروه اقتصادي| ورق برگشت. بازارهاي داخلي ارز و طلا دوباره افزايشي شدند. در اولين روز شروع به كار دوباره صرافي‌ها، دلار به كانال 10 هزار تومان بازگشت و سكه امامي در مقطعي به بهاي 3ميليون و 800 هزار تومان نزديك شد. هر دو بازار تحت‌تاثير عوامل بازاري و همين‌طور سياسي قرار داشتند، گرچه با كاهش تب اوليه، برخي قيمت‌ها اصلاح شدند.

در بازار ارز، با برداشته شدن ممنوعيت معاملات در صرافي‌ها، رفت و آمد در خيابان فردوسي بيشتر شد. با اين همه، دسته‌اي از صرافي‌ها به‌دليل ابهام در عوامل بازارساز ترجيح دادند روز چهارشنبه را تعطيل باشند. با وجود اين، هيجان اوليه و روشن نبودن روند پيش رو باتوجه به تازگي فعاليت دوباره باعث شد دلار روند صعودي به خود بگيرد. يك مسله قابل مشاهده، تفاوت قيمت‌ها بر تابلوهاي صرافي‌هاي گوناگون بود. بيشتر صرافي‌ها بيشتر از فروش، مايل به خريد بودند، امري كه نشان مي‌دهد دسته‌اي از فعالان بازار ارز به رشد قيمت‌ها پس از بازگشت حالت عادي به بازار، اميد دارند. چهارشنبه، تهديدهاي تازه ترامپ هم اندكي در بازار تاثير داشت.

بازار طلا هم تحت‌تاثير اتفاقي تازه بود اما اين اتفاق دقيقا وارونه انتظارها عمل كرد و تقاضاي شديد در بازار باعث رشد چندصد هزار توماني قيمت‌ها شد. اين رشد در حالي رقم خورد كه از 2ميليون و 580 هزار سكه‌اي كه موعد تحويل آنها فرا رسيده، فقط 25 هزار قطعه وديعه‌اي با سررسيد تحويل آغاز شد و تا حدود 10 روز ديگر ادامه خواهد يافت و پس از آن موعد تحويل سكه‌ها قطعي است. ايسنا نيز در اين‌باره گزارش داده كه دور نخست مربوط به سكه‌هاي وديعه‌اي در دو سررسيد 6 ماهه و يكساله بود؛ به اين ترتيب خريداران بايد مبلغي را نزد بانك ملي ايران به‌عنوان وديعه مي‌پرداختند و بقيه مبلغ در موعد سررسيد با 4 درصد تخفيف دريافت مي‌شد. نرخ اعلامي چهارشنبه به خريداران اين نوع سكه‌ها 3ميليون و 79 هزار تومان بود؛ اما آمار شعب بانك ملي نشان مي‌دهد خريداران اين سكه‌ها استقبال چنداني از تحويل آن نكرده‌اند زيرا انتظار داشتند مبلغ سكه در روز تحويل نزديك 2ميليون تومان محاسبه شود. به گفته فعالان بازار سكه، اين امر بر بازار آزاد طلا و سكه نيز اثر گذاشت زيرا خريداران چنداني براي تحويل سكه‌هاي خود به بانك مراجعه نكردند و به همين سبب بهاي انواع سكه با وجود سير نزولي از ابتداي هفته، دوباره صعودي شد. البته سكه تحت‌تاثير رشد قيمت دلار هم بود.

دستورالعمل خريد و فروش ارز در شبكه صرافي‌هاي مجاز همين هفته به شركت‌هاي صرافي داراي مجوز معتبر فعاليت از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران ابلاغ شد. بر اساس اين دستورالعمل، ‌خريد و فروش ارز حاصل از صادرات به صورت حواله‌هاي ارزي در چارچوب مقررات ارزي بر مبناي نرخ بازار صرفا از طريق «سامانه نظام يكپارچه معاملات ارزي (نيما)» مجاز است. همچنين صرافي‌هاي مجاز معتبر موظفند حواله‌هاي ارزي خريداري‌شده از صادركنندگان را در سامانه نيما يا به واسطه ساير صرافي‌هاي معتبر و بانك‌هاي عامل حداكثر در مدت سه روز كاري به فروش رسانند. نكته ديگر اينكه نرخ فروش ارز صرافي‌هاي مجاز معتبر حداكثر يك درصد بالاي نرخ خريد مندرج در سامانه «نيما» و «سنا» خواهد بود. براساس اين ابلاغيه خريد و فروش ارز به صورت اسكناس (معاملات جزيي بر مبناي مقررات ناظر بر عمليات ارزي صرافي‌ها) از سوي صرافي‌هاي مجاز معتبر صرفا با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)»: امكان‌پذير است.

در حالي كه قيمت‌ها در بازارهاي تهران جهش داشتند، در معاملات روز گذشته بازار ثانويه ارزي، بهاي ارز بر مبناي يورو 9540 تومان و دلار 8240 تومان بوده است. فارس خبر داده كه در مجموع دو روز اول كاري بازار ثانويه، 80 ميليون يورو معامله شده است. در بازار ثانويه همه صادركنندگان غيرنفتي و همه واردكنندگان كالا‌هاي مجاز وارداتي به استثناي كالاهاي اساسي مي‌توانند به خريد و فروش ارز بپردازند. در اين بازار صادركننده غيرنفتي عرضه كننده ارز و وارد كننده متقاضي ارز است.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.