• ۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4156 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ مرداد

كاغذ شيشه‌اي

هادي فياضي

حل بحران كاغذ مطبوعات تنها يك راه دارد؛ شفافيت. اگر دولت مصمم است با قرار دادن كاغذ مطبوعات در ليست كالاهاي اساسي كشور، به خيال خودش حال مطبوعات را خوب كند، بايد قبلا‌‌ تكليف چند مورد را براي خودش، اهالي رسانه و مردم مشخص كند:

پرونده ۳۴ ميليون يورو ارز دولتي كه به ۲۳ شركت اختصاص داده شد. اينكه يك ليست منتشر شود با چند عدد و اسم كه شفافيت نيست. اتفاقا شفافيت نصفه و نيمه ضد روشنگري است و بر ابهامات مي‌افزايد. بايد مشخص شود بيش از ۴۰ هزار تن كاغذ در مرحله اول ثبت سفارش‌ها چه شد؟ گزارش‌هاي رسانه‌ها درباره ۲ شركت كذايي كه ۲۳ ميليون يورو براي واردات كاغذ روزنامه، ارز دولتي گرفته بودند، بي‌جواب مانده و مگر مي‌شود اين ميزان ارز تخصيص يابد و قيمت كاغذ امروز كيلويي ۶۵۰۰ تومان باشد؟ اينكه بگوييم «عده‌اي ارز گرفتند و سوءاستفاده كردند و جنس را وارد نكردند يا بخشي از جنس را وارد كردند و بخش ديگر را در بازار آزاد فروختند و مشكلات ديگري به وجود آمد، بنابراين طرح به گونه‌اي شد كه در كنارش رانت و فساد به‌وجود آمد» تمام است؟ مشكل حل شد؟!

ما رسانه‌اي‌ها هم تا تعيين تكليف ۴۲ ميليون يورو به مردم يك گزارش بدهكاريم و البته به خودمان.

وضعيت روزنامه‌هاي دولتي، عمومي و شبه‌دولتي. دولت بايد مشخص كند با چه استدلالي مي‌خواهد همچنان با ضرر موسسات مطبوعاتي غيرخصوصي خودش را بدهكارتر كند؟ اصلا دليل ايجاد كارگروه كاغذ با حضور موسسات مطبوعاتي دولتي و عمومي چيست؟ مگر دولت وظيفه‌اش تامين كاغذ بنگاه‌هاي دولتي است؟ آيا دولت مجري اجراي قانون برنامه توسعه ششم نيست كه بر رفع تبعيض براي بخش خصوصي و صرفه‌جويي در هزينه‌هاي عمومي دولت تاكيد مي‌كند؟!

موسسات مطبوعاتي دولتي و عمومي هر روز براي دولت و حاكميت خرج مي‌تراشند و هيچ‌كس نمي‌داند چند نسخه توليد مي‌كنند و از همه مهم‌تر چند نسخه مي‌فروشند؟!

امنيت شغلي خبرنگار. وقتي سياست‌هاي اجرايي درباره مطبوعات هر روز امنيت شغلي روزنامه‌نگاران را متزلزل‌تر كند، كاغذ روزنامه چه دردي از رسانه‌ها دوا مي‌كند؟

چه كسي است كه نداند بحران اقتصادي كه اين روزها گريبان رسانه‌هاي بخش خصوصي را گرفته، چه عواقب خطرناكي براي معيشت روزنامه‌نگاران دارد؟

آيا فقط ارز به كاغذ اختصاص بدهيم، مي‌توانيم جلوي خيل عظيم روزنامه‌نگاران در شرف بيكاري را بگيريم؟ دولت مهم‌تر از ارز كاغذ، براي بهبود وضعيت معيشتي و تداوم اشتغال خبرنگاران چه چيزي را اختصاص مي‌دهد؟

در پايان مجدد تاكيد مي‌كنم اگر كاغذي قرار است بيايد و وضعيت توزيع و انبار و تخصيص آن مشخص نباشد، دو ماه ديگر باز خواهيم گفت: «در كنارش رانت و فسادي به وجود آمد» و آن وقت روز از نو، ارز از نو.

مدير مسوول خبر ورزشي

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.