• ۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4157 -
  • ۱۳۹۷ شنبه ۲۰ مرداد

هورالعظيم و تفاهمنامه‌ها

حشمت الله فلاحت‌پيشه

روز پنجشنبه، دكتر كلانتري، رييس سازمان محيط زيست كشور در جلسه شوراي عالي استان‌ها، اعلام كردند كه بي‌ترديد آتش سوزي هورالعظيم، عمدي است !‌ اين سخنان به همراه انتشار برخي شايعات قبلي در همين زمينه باعث شده تا شائبه‌اي با همين محوريت ايجاد شود . در حالي كه واقعا معلوم نيست كه منشأ صحت و سقم ادعاي جناب كلانتري كجاست ؟ آن هم در شرايطي كه تفاهمنامه‌اي بين دو كشور امضا شده است و هر دو كشور پذيرفته‌اند كه در شرايط بحراني زيست‌محيطي، به يكديگر كمك كنند. از سويي ما هم مي‌دانيم كه منشأ تجمع گرد و خاك در استان‌هاي غربي ايران، كشور عراق است كه اين پديده بيشتر استان خوزستان را شامل مي‌شود و خود عراقي‌ها نيز اين را قبول دارند اما اين دليل نمي‌شود كه بخواهيم تمام مشكلات زيست‌محيطي جنوب كشور را به گردن آنها بيندازيم و بخواهيم آنها را متهم به توطئه عمدي كنيم.... نوع مناسبات ما و عراق در حوزه زيست‌محيطي، نشان از آن دارد كه اين مناسبات به سمت و سوي تجاري شدن پيش مي‌رود. يعني مناسباتي كه منافع هردو طرف را تامين كند. به زبان ساده هر دو كشور اين را به اين باور رسيده‌اند كه چنانچه تلاش براي حفظ و احياي بخش‌هاي زيست محيطي مانند تالاب‌ها، هم مي‌تواند براي كشور خودشان مفيد باشد و هم به همسايگان كمك كند. به همان نسبت هم مي‌دانند، چنانچه معضلي زيست‌محيطي در كشور همسايه رخ دهد، شعله‌هاي آن دامن آنها را نيز خواهد گرفت. همان طور كه ما نيز در بودجه كشور رديفي را براي لايروبي اروند رود در نظر گرفته‌ايم تا مشكل اين منطقه كمتر شود. بنابراين فضاي امروز مناسبات در اين حوزه، در هر دو كشور، فضايي است توام با همكاري و همياري.

گرچه ممكن است به دليل ضعف حاكميتي در عراق شاهد تخريب‌هاي زيست‌محيطي در بخشي از اين كشور باشيم كه مي‌تواند كشور ما را نيز تحت تاثير قرار دهد، ولي شخصا معتقدم كه بعيد است مقامات عراقي، در حوادثي مانند حادثه آتش‌سوزي هورالعظيم يا حوادث زيست محيطي مشابه دخالت، آن هم از نوع عمدي داشته باشند !‌ با همين استدلال براين باورم كه به جاي پرداختن به اين گونه ادعاها كه اتفاقا تازگي به لطف فضاي مجازي به شكل بي‌ضابطه‌اي در حال انتشار است مي‌تواند به مناسبات دوستانه دو كشور لطمه وارد كند؛ به فكر حل مشكلات زيست محيطي باشيم و تلاش كنيم براساس تفاهمنامه‌اي كه داريم مناسبات دو كشور را استحكام بخشيم و در اين حوزه و استفاده از پتانسيل‌هاي آنها براي مرتفع كردن مشكلاتي كه امروز مردم هر دو كشور با آنها دست به گريبانند تلاش كنيم.

رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.