• ۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4157 -
  • ۱۳۹۷ شنبه ۲۰ مرداد

تعادل ريال و افغاني

در حالي كه در هفته گذشته نوسانات ارزي در دنيا موجب شد تا برخي ارزها، ارزش بيشتر يا كمتري در مقابل دلار پيدا كنند، علي ديني‌تركماني، اقتصاددان در شبكه اجتماعي خود با بررسي اين موضوع به شكاف تمدني اشاره كرده و كاهش ارزش ريال در برابر افغاني را مورد بررسي قرار داده است .

او در كانال اختصاصي خود در مطلبي با عنوان «شكاف تمدني، كاهش ارزش ريال در برابر افغاني و بازگشت كارگران افغان به افغانستان» نوشته است: «اين روزها كارگران افغانستاني، تمايلي براي ماندن در ايران و كار كردن ندارند. سال گذشته در اين هنگام به ازاي يك ميليون تومان، نوزده هزار افغاني گيرشان مي‌آمد. با كاهش شديد ارزش پول ملي، اكنون 6 هزار افغاني عايدشان مي‌شود. اين ميزان كمتر از درآمدي است كه در افغانستان مي‌توانند به دست آورند. بنابراين انگيزه آنان براي ماندن در ايران ضعيف شده است. بيست سال پيش ارزش يك ميليون تومان، برابر يك‌صد هزار افغاني بود. در طول اين سال‌ها ارزش ريال در برابر افغاني بيش از ۱۶۰۰ درصد كاهش يافته است. اين يعني شكاف تمدني كه متاسفانه در كاهش ارزش ريال در برابر افغاني به خوبي بازتاب مي‌يابد. سخن بر سر نوسان نرخ ارز و گاهي شوك ارزي نيست. بر سر افول تمدني اقتصاد كشور و بازتاب آن در آينه تمام‌نماي كاهش ارزش پول ملي در برابر همه ارزهاست. با ادامه اين وضع غم‌انگيز و تاسف‌بار نه تنها همه افغان‌هايي كه وابستگي خانوادگي در اينجا ندارند، تمايل به بازگشت به افغانستان خواهند داشت و بخش‌هاي ساختمان و خدمات نظافتي را با كمبود نيروي كار خوب مواجه خواهند كرد، ممكن است بخشي از نيروي كار ايراني نيز سوداي پيدا كردن كار در افغانستان را در سر بپروراند.»

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.