• ۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4159 -
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۲ مرداد

دولت درباره كنوانسيون رژيم حقوقي خزر به مجلس گزارش دهد

بهرام پارسايي

كنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر عصر يكشنبه و در پنجمين اجلاس سران كشورهاي ساحلي درياي خزر در شهر آكتائو قزاقستان؛ توسط سران جمهوري اسلامي ايران، روسيه، قزاقستان، آذربايجان و تركمنستان به امضاء رسيد و اين درحالي است كه بنابر اصل 77 قانون اساسي، لازم است كه هرگونه عهدنامه، مقاوله‌نامه، قرارداد و موافقت‌نامه بين‌المللي پس از امضاء از سوي طرفين و دولت‌هاي طرف قرارداد، به تصويب مجلس شوراي اسلامي برسد.

البته مواردي نيز اين عهدنامه استثنا هستند و با اين حساب، بايد دقيقا روشن شود محتواي اين كنوانسيون چه بوده تا درصورتي كه شامل مواردي كه در اصل 77 قيد شده، بود، حتما به تصويب مجلس برسد. نكته ديگر آنكه اگر اين كنوانسيون مربوط به تغييرات جزئي مرزي باشد نيز بنابر قانون اساسي، نيازمند راي چهار پنجم نمايندگان مجلس است.

در اين ميان موقعيت زماني و شرايط خاص سياسي حاكم بر كشور و روابط ما با جامعه جهاني نيز بسيار حائز اهميت است و به نظر مي‌رسد مذاكره درمورد سهم كشورمان از درياي خزر و مسائلي از اين دست در اين شرايط به صلاح نباشد. كما اينكه آقاي روحاني نيز تاكيد كرد كه بحث مرزبندي و مشخص كردن حدود مرزي در اين اجلاس مطرح نبوده كه اين، اتفاق مثبتي است.

درمجموع به نظر مي‌رسد باتوجه به حواشي و شائبه‌هايي كه در اين مدت به وجود آمده، لازم است كه حتما دولت و دستگاه ديپلماسي در اسرع وقت گزارشي دقيق از محتوا و جزييات اين كنوانسيون به مجلس ارايه كند تا ضمن تنوير افكار عمومي و مشخص شدن موضوع براي نمايندگان، اگر نياز به مصوبه مجلس بود، در اين راستا اقدامات لازم انجام شود و در غير اين صورت نيز ديگر مراحل قانوني آن طي شود.

سخنگوي فراكسيون اميد مجلس

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.