• ۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4159 -
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۲ مرداد

بانك‌ها ۱۳۹ هزار ميليارد تومان بدهكارند

مجموعه بدهي بانك‌ها به بانك مركزي حدود ۱۳۹هزار ميليارد تومان در پايان خردادماه افزايش يافته است. بدهي بانك‌ها به بانك مركزي در سال‌هاي گذشته همواره رو به رشد بود و در برخي مواقع و در قياس دوره‌اي درصد بالايي افزايش را با خود به همراه داشته است؛ اين يكي از معضلات شبكه بانكي به شمار مي‌رود، چرا كه افزايش بدهي بانك‌ها به بانك مركزي را عمدتا ناشي از بي‌انضباطي بانك‌ها و افزايش اضافه برداشت آنها مي‌دانند كه خود عاملي براي افزايش تورم به شمار مي‌رود. تازه‌ترين آمارها از اين حكايت دارد كه تا پايان خرداد ماه امسال بدهي بانك‌ها به بانك مركزي حدود ۱۳۹هزار ميليارد تومان رسيده كه در مقايسه با رقم نزديك به ۱۰۱ هزار ميليارد توماني خردادماه سال گذشته تا ۳۷.۸ درصد افزايش دارد. اين در حالي است كه در خردادماه سال گذشته نسبت به همين ماه در سال ۱۳۹۶ بدهي بانك‌ها حدود ۱۳.۲درصد افزايش يافته بود كه در مجموع بيانگر افزايش درصد رشد در سال گذشته است.

بدهي ۱۳۹ هزار ميليارد توماني بانك‌ها به بانك مركزي را در چند بخش مي‌توان بررسي كرد. اول بدهي بانك‌هاي تجاري است كه در خردادماه به ۶۵۰۰ ميليارد تومان رسيده كه اين رقم نسبت به سال‌هاي قبل كاهش دارد. به گونه‌اي كه در خرداد سال گذشته ۸۵۰۰ ميليارد تومان و در همين ماه در سال ۱۳۹۶ حدود ۱۹ هزار ميليارد تومان گزارش شده بود. همچنين بانك‌هاي تخصصي كه بيشترين حجم بدهي را در اختيار دارند، اكنون حدود ۴۵ هزار ميليارد تومان به بانك مركزي بدهكارند كه اين رقم در خرداد سال گذشته حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان و در همين ماه در سال ۱۳۹۵ تا ۵۶ هزار ميليارد تومان بوده است.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.