• ۱۳۹۷ جمعه ۳ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
سام سرویس online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4159 -
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۲ مرداد

چاله را چاه نكن آقاي چاووشي

نازنين متين‌نيا

در اينستاگرامش نوشته: «وقتي خونه‌ت كوچيك شد عوضش كن، محله‌ت خسته‌ت كرد عوضش كن، وقتي شهر... عوضش كن». جمله سانتي‌مانتال قشنگي است. از آن جمله‌ها كه همه مخاطبان اينستاگرامي محسن چاووشي را تحت‌تاثير قرار داده و 24 ساعت است كه اين ترديد را به وجود آورده؛ آيا چاووشي از ايران مي‌رود يا نه. تحليل‌ها هم در اطراف اتفاق‌هايي است كه اين اواخر رخ داده و نگرفتن مجوز آلبوم «ابراهيم». اما واقعا مخاطب اين پيام كيست و تاثيرش چيست؟ اين تهديد «مي‌روم و نمي‌مانم» براي مردم و علاقه‌مندان است يا مديران؟ اگر براي مديران است، كه چطور چاووشي بعد از اين‌همه سال متوجه نشده مديران فرهنگي كه اجازه دادند بهرام بيضايي از ايران برود، براي سال‌ها خانه‌نشيني ناصر تقوايي كاري نكردند و حسرت كنسرت محمدرضا شجريان را به دل مردم گذاشتند، حضور يا عدم حضور چاووشي را هم تهديد حساب نمي‌كنند اگر هم اين تهديد براي مردم و علاقه‌مندان است كه واي به حال اين هنرمند و البته طرفداران چنين هنرمندي. هنرمندي كه نمي‌داند اين روزها مردمي كه رفتن را حق مسلم خود مي‌داند و ماندن و ساختن را نه، چطور مي‌تواند همان نقش الگويي را بازي كند كه در جامعه براي او تعريف شده. آيا واقعا بايد به چاووشي هم تذكر بدهيم كه نمي‌شود فقط در خوشي شريك وطن بود و قربان‌صدقه‌اش رفت و در ناخوشي از آن فرار كرد؟

واقعيت اين است رفتن و هجرت از سرزميني كه ما را در آغوش كشيده و بزرگ كرده بي‌معرفتي است و بي‌معرفتي بزرگ‌تر تبليغ براي فرار از آن است. ميراث اين سرزمين از همه آنهايي كه قرن‌هاي متوالي ستاره‌هاي دنياي فرهنگ و هنر بودند، فراتر از آثارشان، پيام صبر و تحمل بوده؛ پيامي كه از ماندن و ساختن مي‌گويد، از صبر و تحمل، از اميدواري و شكيبايي. كاش چاووشي و همه آنهايي كه ارتش ميليوني طرفدار در فضاي مجازي دارند، اگر تصميم مي‌گيرند كه حرف بزنند و پيامي بدهند، پيامي براي ماندن و ساختن باشد و اگر نه، سكوت كنند تا اين چاله خطرناك وطن‌گريزي، آرام‌آرام به چاهي عميق تبديل نشود.

ارسال دیدگاه شما

samsung
اول راست
ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.