• ۱۳۹۸ يکشنبه ۳۰ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4182 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور

جامعه؛ در انتظار تحول اساسي

عبدالله ناصري

جامعه در اين روزها منتظر يك تحول اساسي است. شرايط اقتصادي، بين‌المللي و منطقه‌اي و بحران‌هاي اخير در چهل سال گذشته بي‌سابقه بوده است. مجموعه اين تحولات در سه دسته انقلاب، كودتا يا رفرم مي‌تواند جاي بگيرد. با توجه به خصلت‌هاي تاريخي ملت ايران دو مورد اول تكرار نخواهند شد. بنابراين جامعه اگر منتظر تحول اساسي باشد، راهي به جز رفرم و اصلاح پيش روي خود ندارد. افكارعمومي پذيرفته‌اند كه اگر قرار باشد حركت جدي در كشور رخ دهد، فقط گفتمان اصلاحات است كه مي‌تواند آن را مديريت كند. جريان اصلاحات به جهت تجربه تاريخي 40 ساله، برآمدن از انقلاب و تبيين مانيفست اصلاحگرانه توان مديريت دارد. اگرچه به خاطر قدرت رسانه‌اي، امنيتي و اقتصادي جريان رقيب مقداري ذهنيت عموم جامعه نسبت به كاركرد اصلاح‌طلبي مخدوش شده است. جامعه بعد از جنبش دوم خرداد به تاثيرات اصلاح‌طلبي اعتقاد داشت و اكنون به خاطر تبليغات رقبا گفتمان اصلاحات عموميت كمتري پيدا كرده است.

نمي توان انكار كرد كه بخشي از جامعه در چند سال اخير به خصوص بعد از سال 92 و از دي ماه گذشته از اصلاحات عبور كرده‌اند. اما واقعيت اين است كه هيچ راه خير و مصلحتي براي جامعه ايران به غير از گفتمان اصلاحات متصور نيست. اكثريت اصلاح‌طلبان اين اميد را دارند كه بتوانند دوباره با گفتمان اصلاحات مسير فاصله گرفته جامعه مدني را با حاكميت از بين ببرند و دوباره اعتماد عمومي را باز گردانند.

تحول اساسي اصلاح‌طلبانه‌اي كه جامعه منتظر آن است بايد هر چه سريع‌تر صورت بگيرد؛ وگرنه دچار بحران مشروعيت خواهيم شد. اين اتفاق متضمن اين است كه كانون‌هاي پرقدرت اراده كنند و نهادهاي حاكميتي را براي اين مساله بسيج كنند. فارغ از اينكه اصلاح‌طلبان بر سر كار باشند يا نه، اين گفتمان بايد پيگيري شود. يكي از راه‌ها اين است كه تنش زدايي در سطح منطقه و بين‌الملل در چارچوب مديريت كشور قرار بگيرد. در اين صورت خيلي از بحران‌هاي داخلي نيز حل مي‌شود. هر كسي كه بر سر كار باشد، فرقي نمي‌كند. آنچه اهميت دارد اين است كه گفتمان اصلاحگرانه پيش رفته و تحول مهمي در برابر چشمان جامعه رخ دهد. جز اين هيچ راهي براي سعادت و سلامت جامعه متصور نيست. بدون جرقه يك تحول اساسي، بحران اعتماد در جامعه به مراتب بيشتر و بيشتر خواهد شد.

عضو شوراي مشورتي رييس دولت اصلاحات

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.