• ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4182 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور

ادامه بي‌توجهي

محمد لاهوتي| ما به هيچ عنوان موافق بخشنامه اخير بانك مركزي درباره بازگشت ارز صادراتي نيستيم. اين‌گونه نيست كه صادركننده‌اي، كالايي صادر كند و ارز حاصل از آن را به كشور بازنگرداند. منتها در روش بازگشت اين ارز با دولت اختلاف‌نظر داريم. در حالي دولت براي بازگشت ارز، مهلت سه ماهه تعيين كرده كه گاه كشتي‌اي كه كالا را حمل مي‌كند، دو ماه در راه است. در عين حال، سيستم گشايش اعتبار نيز قفل است. پس اين اولين اشكال شيوه‌هاي رفع تعهد ارزي صادركنندگان در بخشنامه اخير است؛ ضمن آنكه، اقلام صادراتي داراي تنوع بوده و زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات آنها با يكديگر متفاوت است.

تفاوت نرخ ارز در سامانه نيما و بازار آزاد حدود ۷۰درصد اختلاف دارد و سوال اينجاست كه با اين شرايط، قيمت كالاهاي وارداتي در آينده، چطور رصد مي‌شود و تكليف آن چيست؛ ضمن اينكه بانك مركزي بايد به اين نكته توجه كند تا زماني كه نرخ در بازار ارز آزاد به نرخ به نيما نزديك نشود، زمينه فساد فراهم مي‌شود و بر اين اساس، هر روز بايد شرايط ديگري را براي بستن و محدود كردن در اقتصاد ايجاد كنيم و درنهايت نتيجه نگيريم.قيمت پايه صادراتي امروز براي صادركنندگان به يك معضل تبديل شده است، نرخ ارز در اظهارنامه‌هاي صادراتي از ۳۸۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان افزايش يافته كه معادل 10درصد رشد است، در حالي كه امروز كالا با نرخ ارز سامانه نيما صادر مي‌شود، پس صادركننده تعهدي مي‌دهد كه امكان اجراي آن وجود ندارد. رييس كنفدراسيون صادرات

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.