• ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ فروردين
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4182 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ شهريور

شكاف در بازار ارز آزاد و ثانويه

دليل ديگر افزايش نرخ ارز در بازار آزاد عدم كلان‌نگري دولت در اعمال سياست‌هاي اقتصادي است. دولت در چند ماه اخير با صدور بخشنامه‌هاي متعدد نه تنها باعث سرگرداني فعالان اقتصادي و ناتواني آنها در پيش‌بيني‌هاي لازم در امر توليد شد، بلكه به فروكش كردن بحران ارزي نيز كمك نكرده و حتي به اين مساله دامن زد. اگرچه آخرين بسته سياست ارزي دولت بهترين راهي بود كه در چند ماه اخير در پيش گرفته بود اما عدم همراهي بسته ارزي با سياست پولي مناسب باعث شد قيمت ارز در بازار آزاد باز هم روند فزاينده خود را طي كند. با توجه به نقدينگي سرگردان مردم و همچنين سر رسيد سپرده‌هاي بلند مدت در شهريور ماه جاري، خيل عظيمي از سرمايه‌هاي افراد به سمت بازار ارز سرازير شد. شرايط اقتصاد ايران به جز بحران ارزي حاشيه‌هاي ديگري هم دارد. متاسفانه اتخاذ سياست‌هاي آني و يك شبه، نه تنها درد بخشي از اقتصاد را درمان نمي‌كنند بلكه درد ديگري به آن مي‌افزايند.

دولت بارها شرايط مناسب براي اصلاح اقتصادي را داشته اما با رويگرداني از اين شرايط عملا فضايي را رقم زد كه با خروج آمريكا از برجام غير قابل كنترل شد. دولت ‌بايد اين موضوع را مدنظر قرار مي‌داد كه نرخ ارز به دليل نداشتن پشتوانه اسمي به‌شدت بر رفتار و انتظارات عمومي اثر گذار است و در تصميماتي كه در اين خصوص اتخاذ شد متاسفانه اين موضوع لحاظ نشد و سياست‌هاي بدون برنامه‌ريزي بلندمدت و نگاه به عواقب آن، كشور را در چنين توفاني گرفتار كرد. پر واضح است كه مقابله با مشكلات فوق بايد از سال‌ها پيش صورت مي‌گرفت تا به اين مرحله حاد نرسد و به تعطيلي بنگاه‌ها و بروز قحطي در كشور نينجامد. در حال حاضر نيز تنها راه‌حل برون‌رفت از اين وضعيت و جلوگيري از فرار سرمايه‌هاي كشور، اتخاذ تصميمات صحيح و كاربردي در جهت رفع مشكلات گفته شده است.

رييس اتاق بازرگاني شيراز

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.