• ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۶ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4183 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ شهريور

سود و زيان‌گردشگران عراقي

غلامرضا شريعتي

ورود اتباع كشورهاي ديگر بدون ويزا به مناطق آزاد يك قانون است و كسي نمي‌تواند مانع اين امر شود. اگر به ورود اتباع خارجي به اين منطقه انتقادي هست بايد به مناطق آزاد ديگر كشور مثل كيش و قشم و ماكو و ارس هم باشد؛ ما نمي‌توانيم قانوني را در مورد يك منطقه آزاد سلب كنيم. ورود عراقي‌ها به منطقه آزاد اروند، باعث رونق بازار و اقتصاد در اين منطقه شده است. همچنين گردش مالي منطقه هم افزايش پيدا كرده و بسياري از مردم محلي در اين منطقه مشغول به كار شده‌اند. علاوه بر خريدهايي كه در اين منطقه صورت مي‌گيرد بسياري از اتباع عراقي براي درمان و مراجعه به پزشك و دندانپزشك به خوزستان مي‌آيند. اين تغييرات از آذرماه سال گذشته كه لغو ويزا در منطقه آزاد اروند صورت گرفته است، كاملا مشهود است. شيريني‌پزي‌اي در اين منطقه داشتيم كه تا پيش از افزايش ورود عراقي‌ها هفته‌اي دوبار پخت داشت، اما حالا روزي دوبار پخت دارد، اينها نشانه‌هايي از رونق اقتصادي است كه در اين منطقه رخ داده است. دندانپزشكاني داريم كه در اين منطقه فعاليت مي‌كنند، تا پيش از اين شايد يك‌روزه به بيماران نوبت مي‌دادند، اما در حال حاضر نوبت‌هاي يك ماهه و چند هفته‌اي به بيماران مي‌دهند. در جشنواره خريدي كه اخيرا در منطقه آزاد اروند برگزار شد، خريدي كه در بازه 15روزه جشنواره توسط عراقي‌ها صورت گرفت، معادل سه ماه فروش اين منطقه بود. علاوه بر اين خريدهايي كه در اين منطقه صورت مي‌گيرد، باعث رونق اقتصاد در نقاط ديگر كشور هم مي‌شود. فرماندار خرمشهر چندي پيش در جلسه‌اي اعلام كردند كه خريد فرش ماشيني توسط عراقي‌ها قابل توجه است، خوزستان كه كارخانه فرش ماشيني ندارد، اين محصول از شهرهاي ديگر وارد اين منطقه مي‌شود. نكته‌اي كه بايد در مورد انتقادات اخير به موضوع ورود عراقي‌ها به ايران گفت اين است كه هيچ اتفاقي خوب مطلق نيست.

موضوع ورود اتباع عراقي به ايران هم همين طور است، هم محاسن دارد و ايراداتي كه بايد تلاش شود عواقب اين ايرادات را به حداقل برسانيم و در عين حال از مزاياي آن هم بهره‌مند شويم. از زماني كه قانون لغو ويزا در منطقه آزاد اروند اجرايي شده است، نزديك به 2 هزار نفر از اتباع عراق براي خريد يا بهره‌مندي از امكانات درماني كه در اين منطقه وجود دارد وارد منطقه آزاد اروند شده‌اند. تلاش ما اين است كه آسيب‌هايي كه اين مساله ايجاد مي‌كند را به حداقل برسانيم.

استاندار خوزستان

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.