• ۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4183 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ شهريور

يك زن مجددا به عنوان بخشدار در فارس انتخاب شد

مي‌خواهم بيشتر در حوزه زنان كار كنم

ثمر فاطمي

 

 

مريم اكبري، با حكم اسماعيل تبادار، استاندار فارس به عنوان بخشدار بخش مركزي شهرستان آباده منصوب و فعاليت خود را در اين مسووليت شروع كرد. اكبري پنجمين بخشدار زن استان فارس است كه دومين بار است به عنوان بخشدار زن استان فارس انتخاب مي‌شود.

محمد اسداللهي، فرماندار شهرستان آباده در مراسم معارفه اكبري به عنوان بخشدار شهرستان آباده گفت: «بانوان در پذيرش مسووليت‌ها در بيشتر حوزه‌ها دقيق‌تر، قوي‌تر و سالم‌تر عمل كردند. تلاش مي‌كنيم جايگاه بانوان مشاور در ادارات و فرمانداري‌ها سازماندهي شود و پست‌هاي رسمي داشته باشند.»

انتخاب زنان در جايگاه‌هاي مديريتي يكي از وعده‌هايي است كه دولت روحاني به طور جدي به مردم داده است. در طول سال‌هاي گذشته مردم، مسوولان و كارشناسان با اشاره به اينكه نيمي از جمعيت جامعه را زنان تشكيل مي‌دهند، تاكيد بسياري داشته‌اند كه به جاي جنسيت‌سالاري، شايسته‌سالاري بايد براي انتخاب مديران در نظر گرفته شود. همين هم باعث شده كه در طول سال‌هاي اخير بسياري از پست‌هاي مديريتي مهم به زنان سپرده شود. زناني كه براي به دست آوردن اين جايگاه‌ها بايد بسيار بيشتر از مردان تلاش كنند و حفظ اين پست‌ها براي‌شان كاري بسيار دشوارتر از مردان است. مديران زن ايراني در مقابل هجمه‌هاي زيادي مي‌ايستند تا بتوانند در جايگاهي كه شايسته آن هستند مشغول به خدمت‌رساني شوند. البته كه زنان ثابت كرده‌اند كه انتخاب‌شان در پست‌هاي مديريتي تصميم درستي است و بعضا شايستگي‌هاي بسيار فراتري نسبت به مردان دارند.

به دليل انتخاب مريم اكبري در سمت بخشدار شهرستان آباده به سراغ او رفتيم و در گفت‌وگويي كوتاه درباره برنامه‌هايش از او سوال پرسيده‌ايم.

خودتان را معرفي كنيد و اطلاعاتي درباره خودتان در اختيار مردم بگذاريد.

مريم اكبري، متولد دهم آبان ماه سال 1356 هستم. فوق‌‌ديپلم حسابداري و ليسانس علوم سياسي هستم. الان هم مشغول تحصيل در ارشد علوم سياسي هستم. متاهل هستم و سه فرزند دارم. 20 سال سابقه كار در وزارت كشور دارم. شروع كارم با فرمانداري لامرد و در سمت مديريتي بود و دهيار «كال» بودم. بعد از آن هم مسوول امور اجتماعي انتخابات در شهرستان‌هاي مختلفي از جمله لامرد، كوار و شيراز بودم. نهايتا سال 84 به استانداري آمدم و آنجا هم در قسمت‌هاي مختلفي كار كردم. سال 95 به دلايل مختلفي و به دليل گرايش اصلاح‌طلبي‌ام دوستان اصرار داشتند در لامرد خدمت كنم. برخلاف هجمه‌هاي بي‌حدي كه بود به عنوان بخشدار لامرد انتخاب شدم. البته با كمك‌ استاندار، آقاي افشاني و آقايان پژوهش و هاشمي در اين سمت مشغول به كار شدم. از سال 95 تا 97 همان جا بودم. تا اينكه 97 بخشدار را تغيير دادند. چند ماهي استراحت كردم و الان هم در خدمت مردم آباده هستم.

شما به عنوان بخشدار مركزي شهرستان آباده انتخاب شده‌ايد، چه مسيري را طي كرديد تا براي اين سمت انتخاب شويد؟

براي من خيلي عجيب است. آباده دومين مكاني است كه من بخشدار آن هستم. من از سال 95 تا 97 بخشدار مركزي لامرد بودم. چرا جاي اولي كه بخشدار شدم كسي با من تماس نگرفت و در اين حد تبليغات در فضاي مجازي اتفاق نيفتاد؟ درحالي كه جاي اولي كه من بخشدار شدم يك شهرستان اصولگرا و مردسالار بود. استان فارس 6 بخشدار و 2 معاون فرماندار زن دارد. برايم جالب است كه چرا اين قدر روي بخشدار شدن جديد من مانور داده‌اند؟ اين نشان مي‌دهد كه آباده در فضاي مجازي خيلي فعال است.

فكر مي‌كنيد بزرگ‌ترين مشكلي كه در بخشداري آباده با آن مواجهيد، چه خواهد بود؟

با توجه به تجربه‌اي كه من در لامرد داشتم و با در نظر گرفتن اين نكته كه كار كردن در شهرستان لامرد به دليل اينكه سطح سواد سياسي مردم فوق‌العاده بالا است، خيلي سخت است فكر نمي‌كنم آباده خيلي سخت‌تر از لامرد باشد. من سه روز است به آباده آمده‌ام و در حال حاضر به جز معضل بزرگ آب كه معضل كشوري است، چيز ديگري نديده‌ام. من در اين دو، سه روز بيشتر مراجعات آب داشته‌ام. البته خيلي خوب در اين حوزه كار شده است. با توجه به اينكه اعتبارات هم كم بوده اما خيلي فوق‌العاده كار كرده‌اند. براي من خيلي عجيب بود. آباده با وجود اينكه درجه محروميت هم نداشت، خيلي خوب در اين حوزه كار كرده است. الان هم با توجه به اينكه آقاي اسداللهي فرماندار هستند و ديدگاه بلندي دارند و وسعت ديدشان خيلي بالا است و داخل قاب شيشه‌اي يا دايره بسته نيست، ان‌شاءالله مي‌توان خيلي بيشتر از اينها هم كار كرد. من دوست دارم در حوزه زنان بيشتر كار كنم. در لامرد هم همين كار را كردم.

بيشترين معضلاتي كه فكر مي‌كنيد در حوزه زنان با آن مواجه باشيد، چه خواهد بود؟

نمي‌توانم وضعيت را با شهرستان‌هاي ديگر مقايسه كنم. فعاليت زنان در اين شهرستان خيلي زياد است و فعاليت‌شان فوق‌العاده است اما من دوست دارم در روستاها هم اين فعاليت وجود داشته باشد. من دوست دارم روي اشتغال و فرهنگ خيلي كار كنم. اين چيزهايي است كه هميشه به آنها اهميت مي‌دادم. البته من فعال محيط زيست هم هستم و روي اين حوزه هم كار خواهم كرد. حالا روي فعاليت‌هاي عمراني هم كار مي‌كنيم. به سياست هم كه به اندازه كافي در شبكه‌هاي اجتماعي و تلويزيون پرداخته مي‌شود. بايد روي فرهنگ و زنان و اوقات فراغت‌شان بيشتر كار كنيم. برنامه‌هاي خاصي براي زنان دارم و مشغول بستن يك تقويم كاري هستم كه ان‌شاءالله بتوانيم كارهاي بيشتري براي زنان انجام دهيم.

چه برنامه‌هايي را در آن تقويم گنجانده‌ايد؟

تقويم كاري‌اي كه من در لامرد بستم با اينجا فرق مي‌كند. الان هنوز آشنايي كامل ندارم. بايد ابتدا يك مشاور امور بانوان انتخاب كنم و در روستاها هم مشاور بگذارم بعد از آن مي‌توانم نظرسنجي و نيازسنجي كنم.

ايده‌آل خودتان چيست؟

من بيشتر در حوزه اشتغال زنان مي‌خواهم كار كنم و اينكه بتوانم زنان توانمند را بيشتر به ديگران بشناسانم. اينجا زنان توانمند خيلي زيادي دارد.

در حال حاضر اطلاعاتي درباره ضعف‌هاي زنان داريد يا قرار است تحقيقاتي انجام دهيد؟

نه، درباره آباده اطلاعاتي ندارم. اين انتخابي كه در خصوص مشاور امور بانوان انجام مي‌شود، بعد از انجام نظرسنجي مي‌توانيم به نتايج خوبي برسيم.

دربقيه حوزه‌ها چه برنامه‌اي داريد؟ شما گفتيد فعال محيط زيست هم هستيد. در اين حوزه چه كاري مي‌خواهيد انجام دهيد؟

من فكر مي‌كنم دقيقا 20 سال (از زماني كه شروع به كار كردم) فعال محيط زيست هم بوده‌ام. من برنامه تفكيك زباله از مبدا را كه قبلا در لامرد هم روي آن كار كرده بودم، قصد دارم در اينجا هم اجرايي كنم و جامعه هدفم هم زنان خانه‌دار است. برنامه بعدي‌ام دفن اصولي و بهداشتي زباله است. برنامه ديگري هم درباره هواي پاك دارم كه مي‌خواهم يك روز را به عنوان روز هواي پاك اعلام كنيم كه استفاده از دوچرخه بيشتر شود.

آيا فكر مي‌كنيد اين ظرفيت وجود دارد كه زنان در اين بخش دوچرخه‌سواري كنند؟

مطمئن باشيد كه زنان نمي‌توانند دوچرخه‌سواري كنند و اجازه نخواهند داد اما در مورد آقايان كه مي‌توان اين كار را انجام داد و اتفاق خوبي خواهد بود كه حداقل مردان را بتوانيم تشويق به استفاده از دوچرخه كنيم.

در اين مسير به كمك چه كساني اميدوار هستيد؟

همه مي‌توانند به من كمك كنند. من فكر مي‌كنم كساني كه دلسوز ايران، مردم و جامعه هستند مي‌توانند به من كمك كنند. تمام انتقادات و اختلاف‌نظرها هست اما همان‌ها اگر مديريت درست شود و سياست درستي وجود داشته باشد، مي‌توان شرايط را تغيير داد و بهبود بخشيد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.