• ۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4186 -
  • ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۶ شهريور

ترديد در مدرك تحصيلي

محمود فاضلي

سوءاستفاده از مدرك تحصيلي زمان و مكان نمي‌شناسد و اين بار به كابينه اسپانيا كشيده است. خانم كارمن مونتون وزير بهداشت اسپانيا در پي جنجال در رسانه‌هاي اين كشور درباره مدرك كارشناسي ارشدش، استعفاي خود را تسليم «پدرو سانچز» رييس دولت اسپانيا كرد. وي بدون حضور در كلاس يا حتي ارتباط از راه دور با اساتيد، موفق به گذراندن دوره فوق ليسانس و دريافت مدرك شده است. در بررسي پايان‌نامه تحصيلي وزير بهداشت سابق، مشخص شد وي بدون ذكر منابع، از محتوي ديگران استفاده كرده و بخش‌هايي از پروژه وي نيز كپي‌برداري از پايگاه اينترنتي «ويكي پديا» بوده است.

او كه اصرار دارد تحصيلاتش «شفاف و صادقانه» بوده است، ضمن رد اتهامات وارده درباره دستكاري نمرات خود و سرقت ادبي در پايان‌نامه خود اعتقاد دارد: «وقتي من پايان‌نامه را دريافت كردم به معناي آن بود كه همه‌چيز را گذراندم. فردي كه كاري غيرمعمول انجام نداده باشد نبايد تحت تاثير قرار گيرد. براي اينكه عملكرد دولت متاثر اين موضوع نشود، من از سمت خودم كناره‌گيري مي‌كنم». استعفاي مونتون پس از حمايت قاطعانه «پدرو سانچز» از وي در مجلس سنا صورت گرفت. جنجال رسانه‌ها بر سر مدرك تحصيلي وزير بهداشت و در نهايت كناره‌گيري وي از سمتش موجب نگراني «حزب مردمي» اسپانيا نيز شده است زيرا دادگاه عالي در حال بررسي مدرك تحصيلي كارشناسي ارشد «پدرو كاسادو» رهبر اين حزب است. اينكه اين حزب رقيب اصلي دولت است در خصوص مدرك تحصيلي وزير بهداشت، اظهارنظري نكرده است. اين حزب نگران است كه دولت براي تضعيف جايگاه پدرو كاسادو، وزير بهداشت را قرباني كرده تا در صورت اعلام نتيجه تحقيقات دادگاه عالي بتواند به كاسادو فشار وارد كند. اين حزب مدعي است اولين بار است كه در تاريخ دموكراسي كشور، در صد روز نخست يك دولت، دو وزير از سمت خود كناره‌گيري مي‌كنند. در شرايطي كه جدايي‌طلبان (كاتالونيا) ما را محاصره كرده و حاكميت قانون را تهديد مي‌كنند، به جاي يك دولت ضعيف ما به يك دولت قاطع نياز داريم كه بتواند با مشكلات كشور دست و پنجه نرم كند. در اين ميان حزب سوسياليست از پدرو كاسادو، رهبر حزب مردمي خواسته است تا از سمت خود كناره‌گيري كند. حزب چپگراي پودموس نيز كه در به قدرت رسيدن دولت سانچز نقش مهمي داشت و خواهان كناره‌گيري وزير بهداشت شده، درخواست كرده بود وي در مجلس نمايندگان حضور پيدا كند. وي دومين وزير كابينه اسپانيا است كه پس از شروع به كار دولت در ماه ژوئن از سمت خود استعفا مي‌دهد. پيش از وي «ماكسيم هوئرتا» وزير فرهنگ يك هفته پس از شروع به كار به دليل تخلف مالياتي كه 10 سال قبل انجام داده بود مجبور به كناره‌گيري از سمت خود شد.

اين در حالي است كه 100 روز از به روي كار آمدن دولت اسپانيا مي‌گذرد و احزاب مخالف دولت اسپانيا از جمله «حزب مردمي» و «شهروندان» از عملكرد دولت سانچز در يكصد روز گذشته انتقاد كرده و دولت را در اجراي تعهدات خود ناكام مي‌دانند. نظرسنجي‌هاي جديد نيز نشان مي‌دهد محبوبيت حزب سوسياليست از ماه ژوئن تاكنون دو درصد كاهش يافته و به 27 درصد رسيده است. طبق اين نظرسنجي حزب مردمي 25.9 درصد محبوبيت دارد، اما در صورت برگزاري انتخابات احتمالا موفق به كسب 106 كرسي در مجلس خواهد شد. 69 درصد از مردم خواستار برگزاري انتخابات سراسري زود هنگام و 23.7 مخالف انتخابات هستند. اما رييس دولت اسپانيا مدعي است گروهي فكر مي‌كنند كه دولت ما تصادفي و اتفاقي روي كار آمده، اما من خطاب به آنها مي‌گويم كه افق ما سال 2030 است. دولت برنامه‌هاي مختلفي براي مبارزه با بيكاري و اشتغال‌زايي در دستور كار دارد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.