• ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ فروردين
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4197 -
  • ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۰ مهر

پس از تاكيد اروپا برحفظ برجام اتفاق افتاد

كاهش بهاي ارز و سكه

هجوم فروشندگان به بازار

دوشنبه، روند جهشي بازار سهام كند شد. بورس كه در هفته‌هاي گذشته تحت تاثير جهش قيمت ارز، مرتب كانال‌شكني مي‌كرد، روز گذشته همزمان با افت شديد قيمت‌ها در بازارهاي ارز و سكه شاهد تشكيل صف خريد نشد. نكته ديگر بازار دوشنبه اين بود كه خبر افزايش نرخ خوراك پتروشيمي‌ها بعد از برداشته شدن سقف رقابت در بورس در روزهاي اخير روي معاملات سهام شركت‌هاي پتروشيمي تاثيرگذار بوده است.

در سومين روز هفته، برخلاف روزهاي پيش از آن، شتاب رشد قيمت‌هاي سهام كاهش يافت، به‌طوري كه برخلاف روال معمول اين روزها شاخص كل در ترازي كه در ابتداي باز شدن ساعات معاملاتي قرار داشت، ماند و در زمان بسته شدن معاملات تنها ۳۷۵ واحد رشد كرد.

ايسنا دوشنبه نوشت: در روزهاي گذشته شاخص كل بازده نقدي و قيمتي بورس اوراق بهادار تهران هر روز بيش از ۴۰۰۰ واحد رشد كرد و توانست به كانال ۱۹۵ هزار واحدي راه يابد، اما دوشنبه اين شاخص هرچند كه در ۱۰ دقيقه ابتداي باز شدن معاملات تا رقم ۱۹۶ هزار و ۷۹۲ واحدي بالا رفت، اما بعد از آن روند نزولي با شيب تندي را آغاز كرد و در نيمه كانال ۱۹۴ واحدي قرار گرفت. در دو ساعت پاياني معاملات نيز شاخص با مقداري رشد مواجه شد و به كانال ۱۹۵ هزار واحدي بازگشت. شاخص كل هم‌وزن روز گذشته با ۱۴۱ واحد رشد تا رقم ۳۴۰۷ واحدي افزايش يافت و شاخص آزاد شناور با ۱۶۳۷ واحد افزايش تا رقم ۲۰۹ هزار و ۷۹۷ بالا رفت. همچنين شاخص بازار اول رشد ۱۲۸۶ واحدي را تجربه كرد و به رقم ۱۴۵ هزار و ۳۸۴ واحدي رسيد، اما شاخص بازار دوم بيش از ۴۰۹۸ واحد كاهش يافت و به رقم ۳۸۲ هزار و ۷۲۷ واحدي بازگشت. صنايع پتروشيمي خليج‌فارس با ۸۶۲ واحد تاثير كاهنده روي شاخص‌هاي بازار برخلاف روزهاي گذشته شديدا در افت نماگر اصلي تاثيرگذار بود. پس از اين نماد، پتروشيمي پارس و گسترش نفت و گاز پارسيان بيشترين تاثير را در افت شاخص گذاشتند. خبر افزايش نرخ خوراك پتروشيمي‌ها بعد از برداشته شدن سقف رقابت در بورس در روزهاي اخير روي معاملات سهام شركت‌هاي پتروشيمي تاثيرگذار بوده است، اين موضوع مي‌تواند از عواملي باشد كه سبب افت و خيز قيمت سهام شركت‌هاي پتروشيمي‌ها در بورس شده است. اما در گروه فلزات اساسي رشد بسياري از سهم‌ها همچنان مشاهده مي‌شود به‌طوري كه نمادهايي همچون فولاد مباركه اصفهان و توسعه معادن فلزات بيشترين تاثير افزاينده را روي شاخص كل بازار سهام داشتند. در اين گروه نمادهايي همچون سهامي ذوب‌آهن اصفهان، فولادمباركه و كالسيمين حدود ۴ درصد رشد قيمت را تجربه كردند. در گروه كانه‌هاي فلزي روند قيمت‌ها عمدتا صعودي بود و به عنوان نمونه در نماد توسعه معادن فلزات كه از تاثيرگذاران روي شاخص كل بود تا پايان معاملات شاهد صف خريدي با حجم بيش از ۱۹.۵ ميليون سهم و اوراق مالي بوديم.

خودرويي‌ها علي‌رغم اينكه در روزهاي گذشته با رشد يك‌دست مواجه شدند، دوشنبه نيز هر چند كه تعداد زيادي از سهم‌هاي اين گروه رشد قيمت را ادامه دادند، اما تعداد سهم‌هايي كه با كاهش قيمت مواجه شدند نيز كم نبودند. در گروه محصولات شيميايي نيز قيمت‌ها عمدتا كاهشي بود و فرآورده‌هاي نفتي نيز شاهد افت قيمت بودند. البته در اين گروه نماد شركت‌هاي پالايش نفت بندرعباس، پالايش نفت اصفهان، پالايش نفت تهران و پالايش نفت شيراز با افزايش قيمت روبه‌رو شدند. حجم معاملات بورس تهران به بيش از ۶ ميليارد سهم و اوراق مالي رسيد و تعداد معاملات رقم ۳۸۰ هزار و ۴۴۵ ميليون سهم و اوراق مالي را تجربه كرد. آيفكس نيز ۱۲.۳ واحد رشد كرد و به رقم ۲۲۴۰.۹ رسيد. ارزش معاملات فرابورس ايران تا رقم ۷۹۰ ميليارد تومان بالا رفت و حجم معاملات اين بازار رقم ۱.۵ ميليارد سهم و اوراق مالي را تجربه كرد.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.