• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4304 -
  • ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ بهمن

تشكر واقعي از مردم

محمد كاظمي

انقلاب اسلامي ايران با وجود بيشترين دشمني‌ها، موانع و نواقص به چهل سالگي خود رسيد و ديروز مردم ايران سالگرد حركت عظيم خود را با راهپيمايي عظيم و سراسري جشن گرفتند. خوب مي‌دانيم كه اين روزها اكثريت هموطنان با مشكلات اقتصادي روبه‌رو هستند و از بسياري از عملكردها ناراضي‌اند و هيچ كس نمي‌تواند اين نارضايي را انكار يا سرزنش كند. با اين حال همين مردم در كمال صبوري و آگاهي و نجابت مسائل را از يكديگر تفكيك مي‌كنند و ميان اصل انقلاب و نظام و عملكردها تفاوت مي‌گذارند. آنان نمي‌خواهند حاصل ده‌ها سال مبارزه و تلاش پدران و برادران و مادران و خواهران خود را قرباني خطاها وندانم‌كاري برخي از مسوولان كنند. صاحبان تريبون هم نبايد حضور و آگاهي مردم را به نفع خويش مصادره كنند. مردم براي حفاظت از انقلاب و كشور خود درصحنه حاضر مي‌شوند. انقلاب اسلامي ايران يكي از مردمي‌ترين انقلاب‌هاي دوران معاصر بود و با اراده و همت و جانفشاني همين مردم به ثمر رسيد و قد برافراشت و شاخه‌هاي مباركش در آسمان گسترده شد. ايرانيان جز به شهدا و جانبازان و خانواده‌هاي محترم‌شان مديون هيچ قشري نيستند. اين مسوولان كنوني و سابق و لاحق در پست‌هاي دولتي و حكومتي هستند كه بايد مديون مردم باشند و در خدمت به كشور تمام توان خود را به‌كار گيرند. اگر از اين زاويه به جامعه نگريسته شود و به‌درستي نقش و جايگاه همه اقشار اجتماع دانسته شود بسياري از مسيرها تغيير خواهد كرد و سر‌رشته امور به روال اصلي و درست خود باز مي‌گردد. وقتي همه تصميم‌گيران خود را جدا خادم ملت بدانند و تواضعي عميق و اساسي نسبت به مردم داشته باشند تشكر از حضور در راهپيمايي 22بهمن تنها يك جلوه از خضوع در مقابل ملت خواهد بود. تشكرهاي مهم ديگري هم هست كه ما بايد به آن مبادرت كنيم تا صداقت خويش را اثبات كرده باشيم.

اصلي‌ترين تشكر احترام به نظرات و عقايد و آرا و تمايلات مردم است. ممكن است كسي در وصف و اكرام مردم مبالغه كند ولي در عمل تواضع واقعي نسبت به آنان نداشته باشد. برخي از سياسيون در دنيا و در كشور ما مردم را براي سياهي لشكر مي‌خواهند. مردم براي آنان خوبند تازماني كه موافق ميل و دلخواه‌شان رفتار كنند ولي اگر راه ديگري را در پيش گرفتند گاهي از توهين هم استنكافي ندارند. بهترين و رسمي‌ترين وجدي‌ترين تبلور تمايلات مردم در همه‌پرسي‌ها مشخص مي‌شود، كساني كه راي منفي دريافت مي‌كنند در هر قشر و گروه و جناح و موقعيتي كه باشند بايد به راي مردم تمكين كنند و اگر خداي ناكرده در راه عملي شدن خواسته‌هاي روشن جامعه سنگ‌اندازي كنند قطعا به مردم‌سالاري اعتقادي ندارند و احترام‌هاي ظاهري‌شان ارزش چنداني ندارد. نه تنها پس از هر انتخاباتي بايد به راي و نظر مردم احترام گذاشت كه پيش از آن بايد جامعه را صاحب عقل و شعور و درايت و قدرت تمييز دانست و تحت هيچ عنواني دايره انتخاب‌شان را تنگ و محدود نكرد. ما كه در تبليغات خود مكررا به تعظيم مردم مي‌پردازيم و آگاهي‌شان را مي‌‌ستاييم بايد به خواسته‌هاي آنان تن دهيم و با توجيهات گوناگون اراده جامعه را دور نزنيم. اگر شقاق و اختلاف و دوگانگي و اصطكاكي در كشور ما وجود داشته باشد محصول عدم تمكين در برابر نظر و راي ملت بزرگوار است، چراكه اگر احترام جدي و اساسي نسبت به جايگاه تعيين كننده اقشار مختلف وجود داشته باشد انتخابات فصل‌الخطاب همه اختلاف‌ها خواهد بود. در هر انتخاباتي جناح‌ها و گروه‌ها و كانديداها فكر و روش و هدف و برنامه‌هاي خود را به مردم ارايه مي‌كنند و راي‌دهندگان بهترين نظرها و روش‌ها را برمي‌گزينند و ديگران بايد اين پسند مردم را گردن نهند و نه تنها مانع‌تراشي نكنند كه همه مساعي خود را در جهت تحقق اراده و خواست مردم به‌كار گيرند. ما تنها از اين طريق عملي و اصولي و واقعي مي‌توانيم از ايرانيان خوب و صبور و نجيب و دشمن شكن تشكر كرده باشيم. در چهل‌سالگي انقلاب اين قاعده اساسي كه در اصول مختلف قانون اساسي هم به آن تصريح شده است بايد بيش از هر زمان ديگري اجرايي و جامعه ايراني مظهر مردم‌سالاري ديني شود.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.