• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4304 -
  • ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ بهمن

دست برتر ايران در منطقه

احمد دستمالچيان

پس از مدت‌ها كشمكش سياسي براي تشكيل كابينه لبنان و انتخابات پر اهميتي كه در اين كشور برگزار و جناح مقاومت در نهايت پيروز آن شد، در شرايط كنوني لبنان و منطقه معناي به‌خصوصي داشت و اين بسيار با اهميت بود كه پس از موانع متعددي كه بر سر تشكيل كابينه وجود داشت در نهايت اين مهم با موفقيت به سرانجام رسيد. از همين رو در چنين شرايطي سفر آقاي ظريف به لبنان براي اعلام همبستگي با جريان‌هاي سياسي در اين كشور بسيار حايز اهميت است؛ به خصوص اينكه امريكا و رژيم صهيونيستي از تشكيل كابينه جديد در لبنان نگران هستند و سفر آقاي ظريف به عنوان اولين سفر سياسي ايشان به لبنان پس از تشكيل كابينه و انتخابات نشان‌دهنده آن است كه جمهوري اسلامي هيچگاه از مسائل سياسي لبنان غافل نيست و همواره دست دوستي به سوي برادران خود در اين كشور دراز مي‌كند و در اين سفر نيز آقاي ظريف به‌طور مكرر تصريح كرد كه ما همواره در كنار برادران لبناني خود هستيم و هر كمكي كه از دست ما برآيد براي آن انجام خواهيم داد.

از همين رو تشكيل كابينه يك فصل جديد سياسي در لبنان را آغاز كرد؛ به خصوص با تركيبي كه در كابينه شكل گرفت و سه نفر خارج از سهم اهل سنت به صورت مستقل وارد كابينه شدند، يك معادله جديدي بود كه توانست با مقاومت پس از مدت‌ها كارشكني نظر خود را بر كرسي بنشاند و اكنون كابينه‌اي تشكيل شده است كه يك كابينه استثنايي و با شكل و آرايش سياسي جديد است.

در حال حاضر پس از آنكه مثلث شوم نتوانست نقشه‌هاي خود را براي تجزيه منطقه و بي‌ثباتي به اجرا بگذارد و پياده نظام آنها يعني گروه‌هاي تكفيري و تروريستي توسط نيروهاي مقاومت با شكست مواجه شدند، لازم بود كه يك تاييد سياسي مردمي نسبت به اين جريان هم در عراق و هم در لبنان به وجود‌ آيد و در هر دو كشور اين اتفاق به شكل انتخابات پارلماني رخ داد و در نتيجه يك پيروزي نظامي با تاييد مهر سياسي نقش محور مقاومت را در صحنه عملي سياست خاورميانه برجسته كرد و جمهوري اسلامي نياز بود كه پشتيباني و تاييد خود را به نحوي بروز دهد؛ از همين رو آقاي دكتر ظريف به عنوان وزيرامورخاجه جمهوري اسلامي از عراق اين تاييد را شروع كرد و در آنجا قراردادهاي متعددي را به امضا رساند و مذاكرات مفصلي را انجام داد و روز گذشته نيز آقاي ظريف در لبنان، همان كاري كه در عراق انجام شد براي اعلام پشتيباني و براي ايجاد همكاري‌هاي از نزديك انجام داد كه شايد در آينده محوري از اين كشورها شكل بگيرد و ايران در راس آن قرار گيرد و محور مقاومت در عمل اجرايي شود در اين مسير قدم به قدم پيش مي‌رود. اين در شرايطي است كه محور مقاومت ابتكار عمل سياسي و نظامي را در اختيار دارد و رژيم صهيونيستي كاملا در كنج عزلت قرار گرفته و كاملا منفعل عمل مي‌كند. رژيم صهيونيستي اكنون نمي‌تواند هيچ‌گونه اقدام موثري را انجام دهد؛ به خصوص اينكه نيروهاي امريكايي نيز مجبور به خروج از سوريه شوند. اكنون رژيم صهيونيستي در عرصه‌هاي سياسي و نظامي كاملا منزوي است. از همين رو فعاليت‌هايي كه ايران در عراق، سوريه و لبنان انجام مي‌دهد، سرآغاز شكل‌گيري محور سياسي نظامي جديدي است كه مي‌تواند در نقش‌گيري آينده منطقه بسيار تاثيرگذار باشد. از طرفي ديگر آقاي ظريف در اين سفر نيز تاكيد كرد كه براي مقابله با رژيم صهيونيستي در اراضي لبنان اين آمادگي وجود دارد كه هرگونه سلاحي را برادران لبناني بخواهند در اختيار آنها قرار دهند. به خصوص در زمينه پدافند كه هواپيماهاي رژيم صهيونيستي موجب آزار و اذيت دوستان لبناني مي‌شوند، جمهوري اسلامي براي مقابله با اين تجاوزها اعلام آمادگي كرده كه اگر برادران لبناني بخواهند، اين تجهيزات پدافندي در اختيار آنها قرار مي‌گيرد. هرچند كه اين موضع جديدي نيست، بلكه از ساليان گذشته جمهوري اسلامي آمادگي خود را براي هرنوع كمك براي برادران لبناني اعلام كرده است. اكنون در دوران جديد سياسي لبنان جمهوري اسلامي دست برتر و پيروز را نه تنها در لبنان بلكه در كل منطقه دارد. اكنون در عراق، لبنان، سوريه و يمن جمهوري اسلامي با همكاري و همراهي محور مقاومت دست پيروز و برتر در منطقه دارد و همان‌گونه كه آقاي دكتر روحاني رييس‌جمهور در مراسم 22بهمن اشاره كرد، بدون جمهوري اسلامي ايران هيچ‌گونه طرح و ابتكار عملي در منطقه نمي‌تواند شكل بگيرد زيرا محور مقاومت با كمك جمهوري اسلامي دست برتر را در منطقه دارد و در صحنه عملياتي نيز جايگاه خود را تثبيت مي‌كند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.