• ۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4305 -
  • ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۴ بهمن

ايجاد بانك اسپرم پلنگ ايراني در باغ‌وحش تهران

دامپزشك باغ‌‌وحش تهران ضمن اشاره به امكان‌سنجي انجام لقاح مصنوعي براي پلنگ ايراني در باغ‌وحش تهران گفت: در حال حاضر بانك اسپرم پلنگ ايراني در باغ‌وحش تهران ايجاد شده است. دكتر ايمان معماريان - دامپزشك باغ‌وحش تهران- در اين باره توضيح داد: دو پلنگ ايراني در باغ‌وحش تهران وجود دارد كه يكي از آنها پلنگ نري است كه سال گذشته از باغ‌وحش پرتغال براي اجراي برنامه EEP - برنامه‌اي تحت نظر اتحاديه باغ‌وحش‌هاي اروپا براي تكثير گونه‌هاي در معرض انقراض- به باغ‌وحش تهران فرستاده شد. وي با بيان اينكه يك پلنگ ماده ايراني در باغ‌وحش تهران وجود دارد كه متأسفانه حدود شش سال گذشته در تله شكارچي‌ها يك دست خود را از دست داده است، تصريح كرد: اين پلنگ ماده از نظر ژنتيكي بسيار با ارزش است و به همين دليل تصميم گرفتيم كه عمل لقاح مصنوعي را با كمك متخصصان آلماني روي اين پلنگ ماده انجام دهيم. معماريان با اشاره به اينكه در مرحله اول امكان‌سنجي انجام لقاح مصنوعي براي پلنگ ايراني، پلنگ نر را بي‌هوش و از آن اسپرم گرفتيم، گفت: خوشبختانه كيفيت اسپرم اين پلنگ مناسب بود. در مرحله دوم نيز پلنگ ماده را بي‌هوش كرديم تا به وسيله سونوگرافي تخمدان‌هاي آن را چك كنيم و ببينيم كه آيا آماده پذيرش اسپرم است يا خير.

دامپزشك باغ‌وحش تهران افزود: پس از بيهوشي و بررسي پلنگ ماده متوجه شديم كه اين پلنگ در حال حاضر براي پذيرش لقاح مصنوعي آماده نيست و بايد حدود ۱۰ تا ۲۰ روز ديگر صبر كنيم. معماريان با اشاره به اينكه در حال حاضر اسپرم پلنگ نر فريز شده و در نيتروژن مايع نگهداري مي‌شود، تصريح كرد: در گذشته نيز از يك قلاده پلنگ ايراني اسپرم گرفته و از آن نگهداري مي‌شود. در واقع مي‌توان گفت كه در حال حاضر يك بانك اسپرم پلنگ ايراني در باغ‌وحش تهران داريم. دامپزشك باغ‌وحش تهران در پايان گفت: دو پلنگ نر ايراني نيز در باغ‌وحش مشهد وجود دارد كه اگر سازمان حفاظت محيط زيست مجوز انتقال آنها به باغ‌وحش تهران را بدهد مي‌توان از ذخاير ژنتيكي آنها استفاده كرد. ايسنا

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.