• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4330 -
  • ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۳ اسفند

عمل به شعار مبارزه با فساد

زهرا صدراعظم نوري

شوراي پنجم و مديريت شهري كه توسط اين شورا انتخاب شد، سياست شفاف‌سازي، مقابله با فساد و رانت و تخلف را در پيش گرفته است و براي اينكه بتواند شفاف‌سازي بيشتري كند و رعايت قانون و مقررات را سرلوحه امور قرار دهد و سيستم شهرداري و سازمان مديريت شهري را ملزم به قانونمداري كند بايد حتما مورد حمايت و توجه دستگاه محترم قضايي قرار بگيرد و اگر تخلفي صورت مي‌گيرد، اگر رانت و فسادي در جريان است و مشكلاتي در اجراي قوانين هست، بايد طبق قانون در مرجع قضايي مورد رسيدگي قرار گيرد و البته اين رسيدگي به سرعت صورت بگيرد تا حالت بازدارندگي داشته باشد و در برابر توسعه فساد و گسترش تخلف بايستد. در سنوات گذشته تخلفاتي در شهرداري صورت گرفته و مشكلاتي وجود داشته كه لازم است به صورت حقوقي شفاف شوند، براي‌شان پرونده تشكيل و به دستگاه قضا ارجاع داده شوند، براي به جريان افتادن برخي از اين پرونده‌ها اقدام شده و... انتظاري كه از سيستم قضايي مي‌رود، اين است كه حمايت لازم را انجام دهد و با متخلفان برخورد كند.

در حقيقت همين رويه قضايي است كه مي‌تواند به عنوان عامل بازدارنده تخلف و فساد گسترده ايفاي نقش كند.

ما در شوراي پنجم و در اين مدت يك‌سري از پرونده‌ها را مورد بررسي قرار داديم و مقدماتي براي پيگيري‌هاي بيشتر قضايي فراهم شده است. از جمله پرونده‌هايي كه به ميان آمده‌اند، مي‌توان به تحقيق و تفحص از روزنامه همشهري، تحقيق و تفحص از واگذاري املاك و البته بحث 54 هزار ميليارد بدهي شهرداري اشاره كرد كه موضوعات در حال پيگيري هستند و در يك مورد يعني تحقيق و تفحص از روزنامه همشهري در صحن شورا مطرح شد، به تاييد رسيد و بنابراين به مرجع قضايي ارجاع داده شد كه اگر چه در دوره قبلي مديريت قوه قضاييه بود اما در همين اواخر روندش را طي كرد. موارد ديگر هم از سمت شورا در دست اقدام است. حالا كه رييس قوه قضاييه تغيير كرده و با توجه به شعارهايي كه رييس جديد اين قوه داده است يعني شعار مبارزه با فساد و قانونگرايي و قانونمداري، بايد گفت كه اين دو محوري كه طرح كرده‌اند به‌ شدت مي‌تواند به كمك سازمان‌ها و نهادهاي كشور بيايد. پرداختن به اين دو شعار به صورت ويژه مي‌تواند در شهرداري براي جلوگيري از فساد و تخلف كارگشا باشد. در مقابل ناهنجاري‌هاي موجود مي‌توان با كمك گرفتن از قانونگرايي ايستاد و در حقيقت اين نحوه ايستادگي در مقابل فساد و شفاف‌ نبودن‌ها را تبديل به يك درس و الگو براي ديگران كرد تا بدانند كه در سيستم‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي مي‌توان قانون را مبنا قرار داد و به دور از فساد به خدمت‌رساني به مردم پرداخت.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.