• ۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4367 -
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت

ديوار شيشه‌اي امنيت انرژي

ميثم شرفي

ديواره‌هاي امنيتي حوزه انرژي شيشه‌اي است، نمي‌توانيد سنگ بزنيد اما سنگ نخوريد، تلاش‌هاي محكوم به شكست دول حاشيه‌اي خليج‌فارس در هم‌صدايي با سياست‌هاي ظالمانه امريكا در برابر ايران مدت‌زمان زيادي پايدار نخواهد بود، تحركات شبه‌نظاميان حوثي در ۲۴ساعت گذشته نشان داد كه امنيت اين بازار چقدر شكننده است؛ پرواز پهپادهاي كشوري كه سال‌هاست در محاصر همه ‌جانبه قرار دارد و ضربه زدن به يكي از بزرگ‌ترين مراكز پمپاژ و خطوط انتقال نفت عربستان به سرعت بازار را با واكنش مواجه كرد. ريزش ۴.۲درصدي شاخص بازار بورس عربستان و افزايش يك دلاري قيمت جهاني نفت پيام شفافي به ماجراجويان منطقه است و تصويري شفاف دراختيار بازار نفت مي‌گذارد. بهانه‌سازي‌ها براي تشنج در خليج‌فارس با حمله‌هاي نه‌چندان واضح به چند تانكر خالي در بندر فجيره با واكنش سرد رسانه‌هاي معتبر مواجه شد. اروپا در نشست ديروز خود مجددا مواضع برجامي‌اش را تاييد و در مقابل خط و نشان‌هاي امريكا واكنشي يخ‌زده ارايه داد. منتها اينها تنها بخشي از ماجراست. امارات‌متحده‌عربي و عربستان‌سعودي در كنار متحد جديدشان اسراييل چند وقتي است به پشتوانه دلارهاي نفتي و ذخاير چندصدميليارد دلاري واقعيات منطقه و مفهوم ثبات را فراموش كرده‌اند و در وهم يك آتش‌افروزي مي‌سوزند كه خود جرات آن را ندارند، اما سعي بسيار كرده‌اند با هزينه‌كرد انتخاباتي براي ترامپ و سپس گروه‌هاي لابي، امريكا را به اين ورطه هل بدهند. ايران كشوري نيست كه نتواند حتي چنين خصومتي از طرف امريكا و منطقه را تحمل نكند، منتها مهم است كه با هوشياري از گردنه فعلي، با احتياط عبور كنيم و اگر به چالش كشيده شديم پا پس نخواهيم كشيد، اما بايد آغازگر اين بازي خطرناك نباشيم.

رسانه‌هاي داخل و فعالان سياسي بايد مواظبت كنند تا هيزم اين آتش را مهيا نكنند. از آن سو جنگ رواني رسانه‌ها بابت انتشار اخباري درباره حجم صادراتي نفت ايران با چالش‌هاي فني و دقيقي مواجه شد. بلومبرگ و رويترز مدعي شدند صادرات نفت ايران به كمتر از ۴۰۰ هزار بشكه در روز كاهش پيدا كرده اما با بررسي منابع خبري آنها متوجه مي‌شويد كه پايه اين گزارش‌ها اطلاعات گمركات كشورهاي مقصد نفت ايران است، باتوجه به شيوه‌هاي نوين فروش نفت عملا اين گزارش‌ها پايه‌هاي متقني ندارد، فروش نفت ايران در بازار‌هاي موازي‌ گرچه به نسبت سال قبل كاهش يافته اما همچنان ادامه دارد. باتوجه به اولتيماتوم ۶۰ روزه ايران، اروپا در حال ايجاد راهكاري است تا بخشي از نفت ايران را در چارچوب مالي اينستكس در اروپا كارسازي كند. شنيده‌ها حاكي از آن است كه راهكارهايي به ايران پيشنهاد شده است، درنهايت بايد بر اين نكته تاكيد داشت كه امنيت در خليج‌فارس هزينه‌هاي بسياري داشته كه تاكنون سهم ايران بيشتر از باقي كشورها بوده است. اينك وقت آن رسيده ايران از موضع قدرت به كشورهاي همسايه گوشزد كند كه در سايه حسن همجواري سهم خود را بابت اين آرامش پرداخت كنند تا همه از مواهب آن بهرمند شوند چه بسا كه اگر منافع ايران در خليج‌فارس مورد تعرض قرار بگيرد براي باقي كشورهاي حوزه خليج هم چيزي با عنوان منافع باقي نخواهند ماند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.