• ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ خرداد
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4387 -
  • ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ خرداد

جزيره سرگرداني

حمزه حسين‌‌زاده

آموزش و پرورش نهاد سازنده هر جامعه است؛ چه حال و چه آينده‌اش. حتي گذشته هر سرزمين و كم و كيف فرهنگ و تمدن آن را نيز مي‌توان لاي اوراق تاريخ تعليم و تربيتش جست.

 

كيست كه منكر اهميت و جايگاه آموزش و پرورش در ساختن فكر و فرهنگ و حتي اقتصاد و سياست يك ملت باشد؟ نگاهي گذرا بر سيستم‌هاي آموزشي كشورهاي مختلف دنيا و تحليل آمار و داده‌هاي اطلاعاتي و سازماني به روشني به ما خواهد گفت كه چطور كشورهاي پيشرفته دنيا، با تمركز قوا در اين عرصه و با برنامه‌ريزي و تزريق ثبات و حمايت در آن پله‌هاي ترقي و جامعه‌سازي را پيموده‌اند. آموزش و پرورش فيلتر عبور فرد فرد سرمايه انساني يك جامعه است. فيلتري كه با حداقل دوازده سال تاثيرگذاري بر آنها ويژگي‌هاي شخصيتي و اخلاقي و مهارت‌هاي علمي و عملي آنان را شكل مي‌دهد و بدون شعار و اغراق، تربيت‌دهنده پدران و مادران آينده، دكترها، مهندس‌ها، معلمان، نظاميان و كارگزاران سياسي و... كشور است. بر اساس چنين نگرشي، كشورهاي ضعيف و سرگردان كه فقط به دنبال حل مسائل روزمره خود بوده و از سرمايه‌گذاري براي آينده كشور غافل يا عاجزند يا به آن اعتقادي ندارند، فقط به دنبال حل ظاهري مسائل و معضلات آموزش و پرورش و به عبارتي پاك كردن صورت مساله‌ها خواهند بود اما كشورهاي باثبات با مسوولان دلسوز و آينده‌نگر قواي فكري، علمي و اقتصادي خود را در اين عرصه متمركز خواهند كرد. تاريخ آموزش و پرورش كشورهاي مترقي همچون ژاپن و فنلاند و... سندي بر اين مدعاست.

حال اين پرسش مطرح مي‌شود سيستم آموزشي‌مان در اين ميان چه جايگاهي دارد؟ پاسخ متاسفانه روشن و دردآور است. اتفاق اخير و استعفا يا بركناري وزير آموزش و پرورش يكي از جلوه‌هاي اين ملال و دل‌نگراني است. آموزش و پرورش شده است كشتي سرگردان يا حتي جزيره سرگردان معلقي كه هر از گاهي كشتيباني مهار نزارش را در اختيار مي‌گيرد و كژومژ به اين سو و آن سو مي‌كشاند. تا آموزش و پرورش باثبات، كم‌معضل، مهم و پيشرو نداشته باشيم به قله‌هاي تعالي و پيشرفت نخواهيم رسيد اين ميسر نخواهد شد مگر اينكه دولت و بالاتر از آن نظام جمهوري اسلامي ساختن و ثبات آموزش و پرورش را در راس امور خود قرار دهد و گام اول چنين اقدامي انتخاب وزير با ويژگي‌هاي سازنده زير است؛

وزيري بايد سكان اين وزارتخانه حياتي را در دست بگيرد كه:

1- با محافل فكري و مولدان فكر و نظر ايده‌هاي آموزشي و فرهنگي در ارتباط و تعامل باشد و از نظرات صاحب‌نظران آموزشي و تربيتي خود را بي‌نياز نداند.

2- اقدامات شعاري و ظاهري را با تحول‌ها و نوگرايي‌هاي بنيادين و نظام‌مند و سازنده اشتباه نگيرد و به جاي بازي با اعداد در ارنج مقاطع آموزشي، به دنبال تعميق مباحث علمي و تربيتي در محتواي آموزشي باشد.

3- از خانواده آموزش و پرورش باشد و مدارج ترقي را به صورت منطقي پشت سر نهاده باشد. به عبارت ديگر در عرصه‌هاي مختلف مرتبط با آموزش و پرورش صاحب تجربه باشد. گچ كلاس خورده و با مسائل و دغدغه‌هاي معلمان بيگانه نباشد. رياست ادارات آموزش و پرورش و مديركلي استان را تجربه كرده و با معضلات ريز و درشت نظام آموزشي‌مان بيگانه نباشد.

4- اهل تساهل و تسامح باشد و با تنگ‌نظري‌ها يا افراط‌هاي غيرمسوولانه، نه از آن‌ور بام بيفتد و نه عرصه را بر تفاوت‌هاي فكري و نگرش‌هاي گوناگون تنگ كند.

5- با تكثر فرهنگي و بحث اقوام در ايران آشنا باشد و ضمن حمايت از تقويت و حفظ زبان فارسي، زبان‌هاي رايج ديگر اقوام ايراني را پاس بدارد و به دور از افراط در دلبستگي به يك زبان خاص و احيانا ناسيوناليسم، مقوم و محافظ تنوع زباني و فرهنگي اقوام ايراني باشد و چه‌بسا دغدغه اجراي اصل پانزدهم قانون اساسي در آموزش زبان‌هاي محلي در مدارس را داشته باشد.

6- دغدغه معيشتي خانواده بزرگ آموزش و پرورش را داشته باشد و تلاش كند بدون گرفتار شدن در حاشيه‌ها منزلت و معيشت فرهنگيان را ارتقا بخشد.

7- از نظر شخصيتي و سياسي واجد جايگاهي قابل توجه بوده و در هيات دولت، ضمن هماهنگي و همراهي با كليت دولت و رييس‌جمهور، حافظ حقوق خانواده بزرگ آموزش و پرورش بوده و با قدرت چانه‌زني خود، معضلات انباشته آموزش و پرورش را برطرف كند.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.