• ۱۳۹۸ دوشنبه ۵ اسفند
روزنامه در یک نگاه
امکانات
روزنامه در یک نگاه دریافت همه صفحات
تبلیغات
online كانال تلگرام روزنامه اعتماد

30 شماره آخر

  • شماره 4419 -
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۳۰ تير

2 پيش‌بيني از بازار ارز

رفت ‌و برگشت قيمت دلار در پايان هفته گذشته به كانال 12 هزار توماني، اذهان بسياري از فعالان بازار غيررسمي ارز را به سمت يك مكانيسم جديد كنترل قيمت در بازار سوق داد؛ «بازار متشكل ارزي.» بانك مركزي مدت‌هاست كه وعده ايجاد اين بازار را داده است. انتشار اخبار مختلف درباره راه‌اندازي اين بازار نيز تاحدي اثر خود را بر بازار ارز گذاشت و قيمت‌ها را پايين كشيد. با اين همه دلالان در روز نيمه تعطيل آخر هفته گذشته،
بار ديگر به بازار بازگشتند و قيمت دلار را به آستانه كانال 12 هزار توماني
برگرداندند.

بازار متشكل ارزي، دومين تلاش بانك مركزي براي ساماندهي نرخ ارز، بعد از راه‌اندازي سامانه «نيما» است؛ سامانه‌اي كه با قيمت‌گذاري نرخ ارز، بازار را براي فعالان رسمي جهت‌دهي مي‌كند، اما براي فعالان غيررسمي، آنهايي كه در يك هفته گذشته با رفتار هيجاني وارد بازار شدند، قيمت‌گذاري ارز باتوجه به رفتار بازيگران بزرگ بازار انجام مي‌شود.

در حال حاضر، بازار ارز يا سكه و طلا در ايران، مدت‌هاست به اخبار سياسي و تنش‌هاي موجود در خاورميانه، اعتنايي نمي‌كند، بنابراين سوال اين است كه در هفته‌اي كه پيش روست، روند قيمت‌ها در بازارهاي غيررسمي مالي به چه سمتي خواهد رفت؟

در اين باره دو پيش‌بيني خاص وجود دارد:

پيش‌بيني اول برمبناي قيمت موجود دلار است. دلار هم‌اكنون در بازار غيررسمي در كانال 11هزار توماني حركت مي‌كند. اين قيمت به معناي طبيعي بودن برگشت قيمت‌ها در آخرين روز هفته گذشته است. روز پنجشنبه و با تداوم
6 روزه كاهش قيمت دلار در بازار غيررسمي، معامله‌گران بزرگ ‌پا به بازار گذاشته و خريد كردند. اين اقدام موجب شد تا قيمت‌ها بار ديگر در نمودار صعودي حركت كند، اما با دخالت سياستگذار پولي در آخرين ساعات معاملات ارز، قيمت‌ها بار ديگر كاهش يافت و به كانال 11هزار توماني بازگشت. اين اقدام سياستگذار نشان از علاقه به يكي شدن دو نرخ ارز سامانه «نيما» و «بازار آزاد» است. هر چند نوسان‌هاي اين دو بازار با يكديگر قابل‌ مقايسه نيست.

پيش‌بيني دوم تغيير نرخ حواله درهم است. بانك مركزي معمولا با استفاده از اين نرخ، بازار داخلي دلار را نيز مديريت مي‌كند. اگر روند نرخ درهم نوسان داشته باشد، تاثير خود را بر فضاي بازار ارز خواهد گذاشت.

ارسال دیدگاه شما

ورود به حساب کاربری
ایجاد حساب کاربری
عنوان صفحه‌ها
کارتون
کارتون
اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روزنامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار روزنامه «اعتماد» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ روزنامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار روزنامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت روزنامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار روزنامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.